Jump to content

Sexton II w PSZ - Dragon 1:35

Recommended Posts

7 godzin temu, Spotter napisał:

W sumie miałem już zapytania o to jak maluję krok po kroku i by to jakoś pokazać. Zastanawiam się czy nie lepiej zrobić jakiś filmik. Byłoby większe zainteresowanie?

Myślę, że byłoby. Lepsze to, niż suchy wykład czy oglądanie zdjęć.

9 godzin temu, Spotter napisał:

Te dwa zdjęcia są bardzo ciekawe:

SEXTON.1.PAM.1.D.PANC.jpg
SEXTON.1.D.PANC.1.PAM.jpg

A to dlatego, że przedstawiają bardzo prawie pojazd, który będę robił. Na zdjęciach widać nr S234086 a ja chciałbym robić S234087 (bo takie mam kalki). Ale z drugiej strony zawsze mogę przeszczepić kalki, lub poprosić o zrobienie masek z numerem. 

Czy ktoś z was posiada może więcej zdjęć tych dwóch pojazdów? Zo jest na Jordanowie. Zna ktoś genezę tej daty, a dokładnie skąd się wzięła na pojazdach? Bo to dzień zakończenia Powstania Warszawskiego. Chyba, że tutaj miała inne znaczenie?

Na tych dwóch zdjęciach, jest  SP Gun Sexton Mk.II o nazwie własnej BREDA. Nr S - 234046. Do "BREDY" są 4 zdjęcia, 

Drugim najlepiej obfotografowanym Sextonem, jest  SP Gun Sexton Mk.II o nazwie własnej JORDANÓW. Nr S - 234089, do niego jest 5 zdjęć. 

Marcin, czołgi RAM I i RAM II w wersji OP były w 1 PAM, Widać ja na zdjęciu które zamieściłeś.

Przed inwazją zostały zastąpione przez Shermany M4A4.V -  OP.

A faktycznie, zafiksowałem się na nr bocznym, tak bardzo zbliżonym do tego co chciałem robić od początku, oraz na kamo, że nie skojarzyłem, że to Breda. A gąski i koła są nie od CDP’esów. A zależy mi właśnie na CDP’esach. 

Żeby uporządkować kwestie to kilka pytań:

1. Czy są jakieś zdjęcia S234047?

2. Ta data na burcie występuje na Jordanowie oraz Bredzie. Co oznacza i czy mogła się znajdować na innych wozach?

3. Zakładam, że nr S234047 ma podobne oznaczenia jak Breda. 
4. Z tego co się orientuję, wszystkie pojazdy miały swoje nazwy. Czy ktoś ma takie zestawienie?

Bo jak nie uda mi się wyklarować informacji odn. S234047, to będzie to wóz SF, który prawdopodobnie mógł tak wyglądać. 

Takie zestawienie znajdziesz na s. 113 książki A.A.Kamińskiego "Baśka, Wanda i inne. Wszystko lub prawie wszystko o nazwach własnych pisanych na sprzęcie polskich wojsk lądowych i formacjach militarnych" wyd. Vesper 2017

Lista dotyczy rozkazu dowódcy pułku płk Krautwalda z dnia 27 czerwca 1944.

W "Śladami polskich gąsienic" Tom 20. znalazłem tabelkę z nazwami pojazdów:

1591934273_Beztytuu.thumb.jpg.8dfa7918d2b96fdb8458fff931145ca0.jpg

To są nazwy pierwszych pojazdów, zanim 1 PAM weszła do walki. Zwróćcie uwagę, że Sexton 3 z 1 baterii to WOROCHTA, który w ramach uzupełnień został zastąpiony przez S234046 BREDA. W tym numerze nic nie znalazłem nt. S234047, także wydaje mi się, że Dragon trochę zrobił SF'a. 

Zdaje mi się, że rozszyfrowałem tą datę na burcie. Mianowicie występowała ona (prawdopodobnie) tylko na dwóch pojazdach, tj. S234046 oraz S234089 które trafiły do pułku w ramach uzupełnień 10.10.1944. Możliwe, że to Brytyjczycy, przed przekazaniem nam pojazdów dokonali jakiś oznaczeń, albo nasi gdy je otrzymali, wpisali datę przyjęcia ich na stan PSZ, co mogło nastąpić właśnie 1.10.1944, a dopiero 10 dni później przekazano je do 1 PAM. 

Na początku tego warsztatu (a póki co wątku dyskusyjnego) @bigmodelnapisał, że ŁAŃCUT też jeździł na CDP'esach. Czy są jakieś zdjęcia tego pojazdu, oraz jaki miał nr boczny?

Co do pojazdu który jak widzę jest najbardziej zbliżony do Sextona pudełkowego na CDP'sach jest ten:

50613462271_3f253ca241_c.jpg

Wydaje mi się, że jego nr to S234077. Taki pojazd trafił w ramach uzupełnień do 1 PAM 29.08.1944. Zdjęcie zapewne przedstawia pojazd jeszcze przed namalowaniem znaków rozpoznawczych, dlatego posiada tylko gwiazdy i numer, oraz jakiś dodatkowy numer na błotniku. A ja bym chciał jednak wykonać pojazd z oznaczeniami. I teraz pytania na które odpowiedzi cały czas nie znalazłem:

1. Czy ktoś się orientuje który pojazd został zastąpiony przez ten wóz?

2. Czy otrzymał nazwę własną, jeżeli tak, to jaką? 

3. Czy ktoś ma jakąś większą wiedzę odn. tego pojazdu?

Odnośnie książki o której wspomniał @rhinoceros- czy ktoś ma może do niej dostęp i mógłby sprawdzić, czy jest jakaś wzmianka o S234077? 

Z góry dziękuję za waszą pomoc. 

Nie, chodzi o tą książkę;

T274985.jpg

Jeżeli byłyby w niej informacje mnie interesujące, to nawet bym się w nią zaopatrzyl. Dlatego prośba do kogoś kto ją ma, żeby sprawdził czy jest tam informacja o interesującym mnie wozie. 

Sorki że post pod postem, ale napłynęła kolejna informacja (dzięki Rafał). Poniżej zdjęcie pojazdu o który mi chodzi:

unnamed1.thumb.jpg.f9fb881d3502573ac42c498054617863.jpg

Wyraźnie widać nr S234077, pojazd ma też oznaczenia dywizji, pułku oraz baterii. Jest na CDP'esach. Natomiast jedyne co mnie jeszcze nurtuje to brak potwierdzenia, że ten Łańcut  z uzupełnień był drugim Łańcutem. Bo wg tabelki zanim 1 PAM wszedł do walk, to pojazd o takiej nazwie się tam już znajdował. Jak wiemy, Bredy od początku nie było, bo trafiła w ramach uzupełnień i zastąpiła inny pojazd o innej nazwie. 

Jednak Jordanów też był od początku, ale na tym zdjęciu widać, że posiadał nr S234089, który razem z Bredą trafili do 1 PAM'u w ramach uzupełnień 10.10.1944. Możliwe, że 1. Bateria nadawała nowe imiona, zaś 2. Bateria pozostawała przy starych. 

Photo0059 — kopia.jpg

Dla mnie sprawa jest praktycznie już wyklarowana. Będzie Łańcut o nr S234077 z oznaczeniami dywizji, pułku oraz baterii, z tyłu dodam PL, bo wszystkie pojazdy z tego co widzę, je miały. Z trudności jakie widzę, to dorobienie tej blachy na jarzmie (jest tłoczona), zaś reszta to inwencja twórcza. Bo obydwa zdjęcia Łańcuta, które są pokazane w tym wątku, pokazują ten sam pojazd z innego momentu, z oznaczeniami oraz bez, z gratami oraz bez. 

Jakbyście jeszcze coś ciekawego znaleźli na temat Łańcuta, będę zobowiązany za podzielenie się informacjami. Wszystkim dziękuję za pomoc. Bez niej odkrycie tych informacji zapewne trwało by znacznie dłużej i kosztowało mnie sporo nerwów. 

Dla wszystkich obserwujących wątek oraz planujących budowę modelu. Różnica w budowie wózków jezdnych Sextona  na podwoziu M-4 Sherman i podwozie kanadyjskie M-3 RAM.

teacher.jpg

Edited by robertmodelarz

W kwestii formalnej - DP to Dywizja Piechoty, Dywizja Pancerna to DPanc.

Wątek oglądam, mimo że skala nie moja. Jeżeli komuś z Kolegów speców od 1 pam-otu zostały kalkomanie "baterii śmierci" w 1:72 (koniecznie dwie sztuki) to z chęcią przygarnę do C4P od FTF. Niestety w żadnym ze znanych mi zestawów kalkomanii 2 sztuk nie ma a kupowanie 2 zestawów kalkomanii  żeby z nich 2 emblematy wykorzystać ma marny sens ekonomiczny....

Czytam i obserwuje od początku Twoje podejście do tematu. :super:
Takie małe dopowiedzenie - tak żeby całość była w jednym miejscu. Tabela jest na str.113 w książce A. A. Kamińskiego -  "Baśka, Wanda i inne" , a pod tabelą jest jeszcze adnotacja.

Dla przypomnienia - Przydział nazw dla pojazdów gąsienicowych pułku był w Rozkazie Nr.54 z dnia 27 czerwca 1944 roku. I część dotycząca Baterii jest w tej tabeli ;

W dniu 22.11.2020 o 11:01, Spotter napisał:

1591934273_Beztytuu.thumb.jpg.8dfa7918d2b96fdb8458fff931145ca0.jpg

Natomiast w Rozkazie Nr.57 z dnia 07 lipca 1944 roku jest nakaz wprowadzenia korekty w wykazie nazw.
cytat - "Sexton No 4" z 5 bat. winno brzmieć TREMBOWOLA a nie Suwałki.

W dniu 22.11.2020 o 11:01, Spotter napisał:

... czy ktoś ma może do niej dostęp i mógłby sprawdzić, czy jest jakaś wzmianka o S234077? 

Jest fotka na stronie 117 - Działo nr 3 Łańcut z 2. Baterii - taka sama którą już wkleiłeś. 

Pozdrawiam
Krzysztof