Jump to content

Recommended Posts

• Replies 395
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pozwólcie że to tu zostawię:

Cały ten wątek jest jak robienie kiepskiego modelu - im dłużej trwa, tym mniejsza ochota, żeby dokończyć i pokazać, co się zrobiło.

Udział kolegi abtb się nie liczy.Jako że regularnie skleja A Modele to ma zbyt dużą przewagę.

Posted Images

Krótki projekt regulaminu projektu grupowego „Gnioty i szroty”.

1. Celem projektu jest pokazanie, że nawet z najgorszego zestawu modelu redukcyjnego można zbudować ciekawy model redukcyjny. 
2. W projekcie mogą brać udział wszystkie modele spełniające warunek kiepskiego zestawu wyjściowego a więc kiepsko spasowane, z nadlewkami i niedolewkami, z błędami merytorycznymi, prymitywnie zaprojektowane, wymagające dużej ilości szpachli czyli jednym słowem czym gorszy zestaw wyjściowy tym do uczestnictwa w tym projekcie lepszy.

3. W projekcie mogą brać udział modele zarówno nowe jak i rozpoczęte. Uczestnik projektu w pierwszym poście prezentuje pudełko i ramki oraz to co jest najgorsze w danym zestawie. W przypadku modeli już rozpoczętych wskazane byłoby pokazanie przynajmniej pudełka ewentualnie dokumentacji zdjęciowej z faz budowy o ile takowa została wykonana. 

4. Nie ma ograniczeń co do wieku modelu.

5. Dopuszcza się wszelkiego rodzaju waloryzacje (scratch, blachy fototrawione,  odlewy żywiczne) jak i wykonane prosto z pudełka. 

6. Relacje warsztatowe z budowy modeli zamieszczamy w tym temacie .

7. Gotowe modele prezentujemy w galeriach projektu grupowego. 
Mam nadzieję, że projekt jest czytelny i łatwy do zrozumienia.  Zapraszam do dyskusji.

• Like 2

Jestem na tak. Zmieniłbym tylko tytuł projektu/warsztatu na "Coś z niczego czyli rzeźbienie w mydle"

I chyba rzecz najważniesza - przydała by się oficjalna akceptacja kolegi Focus-a, który z pomysłem konkursu "wyjechał" i jako takiego należałoby uznać za "ojca" pomysłu.

Ja już sobie "ofiary" wybrałem. Szału może nie będzie ale nie przewiduję "pracy od podstaw" i orki na ugorze.

• Like 1
19 minut temu, abtb napisał:

Jestem na tak. Zmieniłbym tylko tytuł projektu/warsztatu na "Coś z niczego czyli rzeźbienie w mydle"

I chyba rzecz najważniesza - przydała by się oficjalna akceptacja kolegi Focus-a, który z pomysłem konkursu "wyjechał" i jako takiego należałoby uznać za "ojca" pomysłu.

Ja już sobie "ofiary" wybrałem. Szału może nie będzie ale nie przewiduję "pracy od podstaw" i orki na ugorze.

Tytuł jest do dogadania ale uważam, że powinien być krótki i chwytliwy i dobrze oddający charakter projektu. Focus również byłoby miło jakbyś się wypowiedział w kwestii tego projektu. 

W kwestii formalnej - zawęziłbym listę  ewentualnych modeli do powiedzmy kilkunastu - powiedzmy góra 20, no max 25  badziewów, bo coś co dla jednego jest szrotem to dla drugiego  "spoko luzik". Myślę, ze da się taka listę zrobić bez większych sporów i kazdy sobie coś "fajnego" tam znajdzie.

Godzinę temu, abtb napisał:

A ja bym nie zmieniał - "Shrot Chellange" jest fajniejszy (i jest mój), a Twój sugeruje  robienie czegoś od podstaw.

Aha, short-runów bym nie ruszał, bo to jednak całkiem inna kupka herbaty - to jest pewna specyfika modelarstwa i to jeszcze sprzed 20-25 lat.  Tylko wtrysk na sztywnych formach - wielkoseryjny.

Edited by WujekAlice
1 minutę temu, BRAVO112 napisał:

A juz mialem nadzieje, ze bede mogl moja Wilge wpakowac 😞

Spokojnie to narazie tylko luźne propozycje. Ja jestem za tym aby nie zamykać listy do konkretnych zestawów bo to zawęzi listę uczestników ale dopuszczać wszystkie uznane modele za kiepskie w tym i vacuformy oraz żywiczne o ile takowe też są. Wilga z vacu nie wydaje mi się, żeby była takim znów shitem. 

A co rozumiesz pod słowem "badziew"? Bo jeżeli to ma być: przesunięte formy, golenie do zrobienia od podstaw i nadlewy do wyskrobania łopatą to ten warsztat może umrzeć jeszcze przed odpaleniem. 

Lista? Trochę mi to trąci kanonem lektur obowiązkowych. Jeżeli ktoś chce zrobić Be 4 z RPM-u a ty go na liście nie umieścisz to automatycznie wycinasz uczestnika. Uważam, że każdy powinien sam sobie wybrać model i ewentualnie zmierzyć się z opinią pozostałych uczestników. Ja mam na oku dwa Hellery i chciałbym przed zakupem wiedzieć czy się łapię (wg regulaminu - zestaw prymitywnie zaprojektowany) czy nie. Wtedy dudki przeznaczam na coś bardziej życiowego. I jeżeli mam mieć narzucone z góry że mam robić taki  lub taki model to odpadam

• Like 1

Ale lista powiedzmy 20-25 modeli to wcale nie "jest narzucanie czegoś z góry" to jest dosyć sporo różnych możliwości. Skąd wiesz, czy się nie trafi coś takiego, co Ci przypadnie do gustu. poza tym kto powiedział, ze nie możesz zgłosić swoich propozycji?  Nie nerwowo. Be4 RPMu jest to model uproszczony do oporu, ale czy aż taki szrot - dla mnie to będą modele wodnopłatów Aoshimy - jak otworzyłem pudelko to mi wszystkie części ciała opadły - dokładnie WSZYSTKIE. Myslę, że dobrze by było zrobić taką Bazę Modeli Tragicznych i raczej z nich coś lepić.

4 minuty temu, WujekAlice napisał:

Ale lista powiedzmy 20-25 modeli to wcale nie "jest narzucanie czegoś z góry" to jest dosyć sporo różnych możliwości. Skąd wiesz, czy się nie trafi coś takiego, co Ci przypadnie do gustu. poza tym kto powiedział, ze nie możesz zgłosić swoich propozycji?  Nie nerwowo. Be4 RPMu jest to model uproszczony do oporu, ale czy aż taki szrot - dla mnie to będą modele wodnopłatów Aoshimy - jak otworzyłem pudelko to mi wszystkie części ciała opadły - dokładnie WSZYSTKIE. Myslę, że dobrze by było zrobić taką Bazę Modeli Tragicznych i raczej z nich coś lepić.

Tak się zastanawiam.Czyżby kolega zamierzał wziąć udział?Tak aktywnie działa i się udziela.

1 minutę temu, Focus napisał:

Wątek jest o MC to propozycja dotyczyła się MC zwłaszcza że dużo nowych modeli wydali od 2012 roku no i temat się nie rozmywa MC i koniec.

I to jest konkretne określenie tematu.

31 minut temu, Focus napisał:

Wątek jest o MC to propozycja dotyczyła się MC zwłaszcza że dużo nowych modeli wydali od 2012 roku no i temat się nie rozmywa MC i koniec.

Focus locuta causa finita! I dobrze :D

33 minuty temu, Focus napisał:

Owszem ten wątek dotyczy modeli Mister Craft ale można założyć całkowicie nowy projekt grupowy i rozwinąć ideę budowania modeli z takich kiepskich zestawów . Byłby i Miater Craft i Academy i jeszcze inne modele uznawane za szroty, za które nikt nie chce się brać. To się moim zdaniem nie wyklucza. 

25 minut temu, _OldMan_ napisał:

A jak oceniacie ten zestaw ?

34015_rd.jpg

https://www.mojehobby.pl/products/F-16CJ-52-Tiger-Demo-Team.html

Bardzo ładny model Italeri ale...

w wersji A nie C Block 52+ I brakującymi kilkoma elementami o których pisałem we wcześniejszych postach. Ten model nie jest szrotem modelarskim tak jak model w 72, który jest kiepskim klonem modelu Italeri.  Model przedstawiony z Twojego postu można wykonać jako maszynę np  holenderska, belgijską czy norweską ale zdecydowanie nie polską. 

35 minut temu, DTG napisał:

Nie miałem tego zestawu w ręku, ale ze zdjęć wynika że chyba jednak można i polską: jest podstawa statecznika ze spadochronem, jest "mały" wlot powietrza, jest dysza P&W.

Dysza silnika owszem jest PW-100, wlot powietrza ujdzie ale podstawa statecznika pionowego w swojej części przedniej za

krótka i odpowiada jedynie wersji A. Do tego brak anten charakterystycznych dla wersji Block 52+ używanej w Polsce. Najtańszy F-16A w 48 ale czy warty do przerabiania na zdecydowanie nowocześniejszą wersję? Ja bym dożył i kupił Hasegawę albo Tamiyę lub Kinetica w wersji D.

1 godzinę temu, abtb napisał:

A co rozumiesz pod słowem "badziew"? Bo jeżeli to ma być: przesunięte formy, golenie do zrobienia od podstaw i nadlewy do wyskrobania łopatą to ten warsztat może umrzeć jeszcze przed odpaleniem. 

Lista? Trochę mi to trąci kanonem lektur obowiązkowych. Jeżeli ktoś chce zrobić Be 4 z RPM-u a ty go na liście nie umieścisz to automatycznie wycinasz uczestnika. Uważam, że każdy powinien sam sobie wybrać model i ewentualnie zmierzyć się z opinią pozostałych uczestników. Ja mam na oku dwa Hellery i chciałbym przed zakupem wiedzieć czy się łapię (wg regulaminu - zestaw prymitywnie zaprojektowany) czy nie. Wtedy dudki przeznaczam na coś bardziej życiowego. I jeżeli mam mieć narzucone z góry że mam robić taki  lub taki model to odpadam

Ja myślę, że badziew to badziew Bez względu na to czy ma poprzesuwane formy czy jest źle zaprojektowany. 

1 minutę temu, DTG napisał:

No zdecydowanie nie warto, bo za kilkadziesiąt złotych więcej można kupić już Hasegawę. Tamka to jednak ok. 100 zł więcej i do tego jednak trzeba kupić podstawę statecznika z żywicy. No ale w końcu to nasz polski Jastrząb więc trzeba i warto na niego trochę wydać. :)

Hasegawa ma albo miała w swojej ofercie wersję używaną przez PSP.