Jump to content

[?] Srebrne kalki do PZL P.24 - zakładamy spółdzielnię?

Recommended Posts

Trochę nietypowa propozycja, jak na ten dział, ale myślę, że Czcigodny Pan Admin przymknie oko.

Oto bowiem wylazło coś ciekawego - tutaj link.
Jak do tej pory dostępne były (i pewnie w niejednym składziku jeszcze są) kalkomanie z białymi literami rejestracji, takie, jak były dołączane do książki od Kagero. Ja jednak chcę je wydrukować kolorem srebrnym. Wiem gdzie, wiem jak, robiłem to już - ci, którzy mnie znają bliżej, wiedzą czym się zajmuję i dlaczego dla mnie to chleb powszedni. Cały problem w opłacalności przedsięwzięcia. Zazwyczaj spokojnie i mozolnie gromadzę projekty, dodając je stopniowo aż uzbiera się cały arkusz i wtedy zlecam jego druk. Można by oczywiście projekty drukować pojedynczo, ale cena za zestaw wychodzi wtedy zdecydowanie drożej.

Co powiecie na założenie "spółdzielni" modelarskiej w celu wydrukowania iluś tam zestawów tych kalkomanii dla chętnych?

W skalach 1:72 i 48, bo chyba innych modeli nie ma. Szacuję koszt zestawu do 72 na maks 15 PLN, do 48 - na jakieś 20 PLN. Przy czym to jest duży maks, spodziewam się, że przy pełnym arkuszu zestaw do 72 wyszedłby po 10-12 PLN. Wszystko zależy od ilości chętnych i rozkładu zamówień. Robiłem już takie "ściepy". Funkcjonowało to tak, że zbieram zamówienia, przygotowuję plik, zlecam druk, płacę i po otrzymaniu gotowego arkusza dzielę go na zestawy dla każdego. Wtedy podaję cenę, dogadujemy sposób wysyłki i dopiero wtedy płacicie. Jedyne czego potrzebuję od Was wcześniej to deklaracja chęci zakupu, żebym wiedział, ile czego przygotować i zamówić.

Ponieważ byłem w trakcie projektowania tych grafik do planowanego arkusza do druku, więc odpada w zasadzie problem z nakładem pracy itp - bo grafika jest już gotowa. W zestawie są litery rejestracji (przygotowane do druku srebrną farbą), logotyp, nazwa typu, znak apteczki i naklejki na śmigło. Logo i typ - w dwóch kolorach, czarnym i czerwonym, do wyboru.
Ewentualnie można by rozważyć rozszerzenie projektu o oznakowanie do Karasia SP-BFM. Tak naprawdę to kwestia wymiany jednej litery, bo podejrzewam, że użyto tych samych szablonów, co w PZL P.24.

• 4 weeks later...

Podsumowałem.
Stan na 14 grudnia, godz. 12.

Swoją chęć nabycia KALKOMANII do PZL P.24/III SP-BFL i do PZL.23 SP-BFM z malowań z Salonu Paryskiego 1936 (część oznakowań w kolorze srebrnym, część - w czarnym) wyrazili:

RAV: 1 × PZL P.24/72 + 1 × PZL 23 Karaś/72
Toke: 1 × PZL P.24/72
Tleli: 1 × PZL P.24/72

Do tego plus jeszcze paru kolegów z niebieskiego forum.

Mogłem coś pokręcić, wiec sprawdźcie. Jeśli jest OK - to nie potwierdzajcie.

Rozłożyłem sobie tzw. "użytki" i szacuję, że kalka do 1:72 będzie po 12 PLN, ale do 1:48 wychodzi mi po 24 PLN. Za optymistycznie policzyłem wcześniej, przecież ona zajmuje ponad dwa razy większą powierzchnię niż ta w 72. Do tego dojdzie wysyłka (obecnie InPost po 12 PLN, dopóki się nie zmieni). Poczta krajowa jest u mnie na czarnej liście.
Tak jak napisałem wcześniej na PWM-ie, wszyscy uczestnicy "spółdzielni" dostaną też plik do wydrukowania sobie na drukarce i "wydziobania" własnoręcznie masek albo plik do puszczenia na laser czy ploter. To jako bonus. Oczywiście plik z obrysem dotyczy TYLKO liter rejestracji, loga PZL i inne drobiazgi - nie.

Co do terminów, nie spodziewam się, żeby coś do sylwestra doszło. Po pierwsze idą Święta, a po drugie - pani Merkel coś kombinuje i sam nie wiem, jak to będzie wyglądać w Kraju-Którego-Nazwy-Nie-Wymawiamy...

6 minut temu, KayFranz napisał:

OK. Właśnie układam arkusze, więc tak. Tyle, że - co masz na myśli pisząc "PZL-i"?

PZL P.24/III SP-BFL i  PZL.23 SP-BFM z malowań z Salonu Paryskiego 1936

• 1 month later...
  • 2 weeks later...

Dojechały...

Widoczek ogólny:
kalki-sreb.jpg

Podział na arkusiki i skale:

kalki-ogolne.jpg

Elementy drobne - czyli loga PZL oraz Szomańskiego (do Karasia) - oba podglądy w skali 1:72, linijka obok

kalki-PZL.jpg

kalki-szomanski.jpg

Sprawdźcie później pocztę forumową, będę wysyłał informacje co do przesyłek i kosztów.