Skocz do zawartości

Szpachla na płytę HDF


Speirs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do zrobienia podstawki pod model śmigłowca w 1/72. Ostatnio w zakupiłem niewielką plytę HDF surową. Problem w tym, że powierzchnia jest mega gładka i śliska i obstawiam, że standardowy gips nie będzie się trzymał. Wstępnie zakładam, że sama warstwa będzie stosunkowo cienka. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakaś szpachla która będzie się trzymać tej płyty, czy trzeba nakleić najpierw jakiś styrodur albo co w tym styku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dobrze bym zmatowił powierzchnię papierem ściernym, nawet grubym.

Standartowy gips może się marnie trzymać bo jest kruchy i może pękać.

pomyśl o wzmocnieniu jakimiś siatkami, kawałkiem płótna czy bawełną np. ze starej koszulki, ew. lub czymś innym: masa papierowa ze starych gazet + wikol...kiedyś zrobiłem płyty a'la beton z grubszego kartonu, nawilżone i przetarte wodnistym gipsem, fajnie się obrabiało...

Wszystko zależy od kształtów i wielkości  jakie chcesz osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przemyślałem sprawę i ostatecznie wybór padł na tekturę+gips. Oczywiście najpierw postaram się o chropowatość płyty hdf. Mam jeszcze pytanie, czym najlepiej przykleić tekturę do tej płyty? Wikol raczej odpada, bo obawiam się, że stosunkowo cienka tektura wciągnie wilgoć i będzie słabo wyglądało. Może gorący klej albo super glue?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Superglue na pewno nie bo on chyba ze wszystkich klejów najlepiej wsiąka w karton/papier i znika... 🙂

( impregnują tym detale w kartonówkach)

wikol jak najbardziej, można cienką warstwą położyć jakiś klej montażowy, może silikon, kleje w spreju kontaktowe..klej BCG, 

sporo tego

ooo i butapren się sprawdzał do podklejania...

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plyta HDF to kiepskie rozwiązanie. Po pierwsze jak sam zauważyłeś jest śliska. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo że gips ci od niej odpadnie. Po drugie, jeśli jest to standardowa 3mm plyta i przejedziesz ją papierem ściernym, to zacznie ci wysysać wilgoć z gipsu, gips w trakcie wysychania odrobinę się skurczy i wygnie ci płytę.

Wszelkiego rodzaju płyty surowe, drewniane lub z jakiegoś innego przetworzonego drewna odpadają, bo będziesz miał problem z wilgocią. Jeśli dasz nawet 1cm sklejkę, to może się tak zdarzyć, że płyta wchłonie wilgoć i będzie Ci tygodniami schnąć (przerabiałem to na ostatnim modelu). Nie jest to jakiś wielki problem, ale lepiej pracować na suchym matriale. Możesz na płytę z HDFu przykleić styropian o grubości np 2 cm. Na to dać gips i gwarantuje Ci ze nic nie odpadnie i wyeliminujesz problem wilgoci. W ten sposób wykonałem kilka dioram i nigdy nie miałem żadnego problemu. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.