Jump to content

Recommended Posts

Zaczynając Nowy Rok Modelarski wziąłem się za BWP-1 z chińskiej firmy S-Model. Początkowo miałem zamiar naciąć zęby gąsienic ale padłem przy tym.  Po rozcięciu okazało się że górny bieg dał bym radę ponacinać (czego i tak nie będzie widać), o tyle z dolnym nie dam rady - trzeba by ciąć przy każdym kole bo inaczej nie ma dostępu. Nie na moje nerwy, odpuściłem. Za to nie darowałem sobie wymiany siatek na wlotach powietrza na metalowe od Abera. Plastik górnego pancerza dość gruby więc nie można było przykleić ich "z marginesem" od spodu tylko trzeba było idealnie "na wymiar" dociąć, wepchnąć od spodu i przykleić CA. Otwór przy wylotach na etapie wstępnego nawiercania. Trzeba będzie jeszcze dorobić osłonę - na zdjęciu

BWP-1.jpg

widać że coś tam blaszanego sterczy a w modelu jest płasko.

Planowane malowanie - oczywiście BWP-1 z emblematem 6 PDPD - zdjęcie ze strony 62 monografii numer 312 Wydawnictwa Militaria,p62_WMilitaria312_small.jpg.f846060c0fa08585ec30e9e5a712dda1.jpg

Tak, wiem, etatowo 6-ta ani sztuki BWP-a nie miała. Zdjęcie prawdopodobnie zrobione do celów propagandowych, żeby jeszcze bardziej postraszyć Duńczyków (a i tak razem z Niemcami w portki robili ze strachu gdy ODS-y wychodziły w morze i AN-y grzały silniki) jak to "upancerniamy" 6-tą. Mimo kontaktów wśród "starego desantu" nie udało mi się wyjaśnić dokładniej okoliczności zrobienia tego zdjęcia.  Tak czy tak emblemat 6-tej na pancerzu ewidentny, nasi spadochroniarze za wieżą w orzeszkach siedzą, kleić można.  Podobne zdjęcie z 1969 roku (ćwiczenia Odra-Nysa) jest w "Wozach Bojowych LWP" Magnuskiego, BWP z numerem taktycznym 0408 (czyli "pożyczony" z 11 DPanc).

Fotki poniżej, jak na razie wszystko poza siatkami "na wcisk bez kleju".  Tak, szczelinę powyżej lewego błotnika widzę, zgiął się ciut w dół, poprawię.

BWP-1_poczatek_02.JPG

BWP-1_poczatek_05.JPG

• 2 months later...

Coś tam poszło do przodu. Kadłub i wieża wstępnie zmontowane. Malowanie pędzlem akrylem od MiG-a zupełnie nie wyszło (farba w ogóle nie trzymała się plastiku, kolejne warstwy powodowały tylko zalanie detali). Skończyło się zmywaniem (co nie do końca idealnie wyszło) i malowanie m Pactrą A114 Olive Drab z odmieszką English Uniform od Vallejo i paroma kroplami medium do akryli dla zrobienia półpołysku. Peryskopy zalane Humbrolem Crystal Clear

Do poprawek:

- miejscami niedomalowania

- osłony gąsienic tu i ówdzie odstają od kadłuba - do zalania Tamiya Extra Thin

- peryskopy do uzupełnienia, są ubytki wypełnienia.

Parę pytań:

- włazy robić otwarte czy zamknięte? Wnętrza żadnego nie ma ale i tak mało co było by widać. Jeżeli otwarte to jaki kolor od wnętrza?

- na zdjęciu oryginału brak Malutkiej nad lufą. Jednak bym zrobił z, PPK dodaje BWP-owi bojowości. Na jaki kolor rakietę malować? Przenośne były zielone (mamy w GRH "Południe" Polscy Spadochroniarze Wojskowi jedną) a instalowane na pojazdach?

Przede mną największa blacharka w karierze modelarskiej, elementów fototrawionych w zestawie jest sporo.

BWP-1_wstepnie_zmontowany_01.JPG

BWP-1_wstepnie_zmontowany_03.JPG

BWP-1_wstepnie_zmontowany_05.JPG

BWP-1_wstepnie_zmontowany_07.JPG

Włazy białe ,wkładka ochronna w kolorze wozu, brązowa ,zielona różnie to bywało.Tego białego to zostawało  niewiele na około.

Mandrivecs - dokładnie tak, cały układ jezdny jest odlany razem. To największa wada SModelu, zęby gąsienic bez nacięć (jeden ząb przez całą szerokość gąsienicy). Poległem na próbie ponacinania. Pewnym rozwiązaniem są "gumisie" od ACE (dostępne np. w Martoli) ale odpuściłem - bałem się że pouszkadzam koła przy odcinaniu gąsienic. Niestety ACE sprzedaje same gąsienice, bez kół...

OLO - to chyba zdecyduję się na zamknięte włazy - obawiam się że mi koła współcentryczne pędzlem nie wyjdą i będzie paskudny efekt. Ale jeszcze pooglądam, zastanowię się.

W dniu 9.01.2021 o 15:09, Michal_G napisał:

Zaczynając Nowy Rok Modelarski wziąłem się za BWP-1 z chińskiej firmy S-Model. Początkowo miałem zamiar naciąć zęby gąsienic ale padłem przy tym.  Po rozcięciu okazało się że górny bieg dał bym radę ponacinać (czego i tak nie będzie widać), o tyle z dolnym nie dam rady - trzeba by ciąć przy każdym kole bo inaczej nie ma dostępu. Nie na moje nerwy, odpuściłem. Za to nie darowałem sobie wymiany siatek na wlotach powietrza na metalowe od Abera. Plastik górnego pancerza dość gruby więc nie można było przykleić ich "z marginesem" od spodu tylko trzeba było idealnie "na wymiar" dociąć, wepchnąć od spodu i przykleić CA. Otwór przy wylotach na etapie wstępnego nawiercania. Trzeba będzie jeszcze dorobić osłonę - na zdjęciu

BWP-1.jpg

widać że coś tam blaszanego sterczy a w modelu jest płasko.

Planowane malowanie - oczywiście BWP-1 z emblematem 6 PDPD - zdjęcie ze strony 62 monografii numer 312 Wydawnictwa Militaria,p62_WMilitaria312_small.jpg.f846060c0fa08585ec30e9e5a712dda1.jpg

Tak, wiem, etatowo 6-ta ani sztuki BWP-a nie miała. Zdjęcie prawdopodobnie zrobione do celów propagandowych, żeby jeszcze bardziej postraszyć Duńczyków (a i tak razem z Niemcami w portki robili ze strachu gdy ODS-y wychodziły w morze i AN-y grzały silniki) jak to "upancerniamy" 6-tą. Mimo kontaktów wśród "starego desantu" nie udało mi się wyjaśnić dokładniej okoliczności zrobienia tego zdjęcia.  Tak czy tak emblemat 6-tej na pancerzu ewidentny, nasi spadochroniarze za wieżą w orzeszkach siedzą, kleić można.  Podobne zdjęcie z 1969 roku (ćwiczenia Odra-Nysa) jest w "Wozach Bojowych LWP" Magnuskiego, BWP z numerem taktycznym 0408 (czyli "pożyczony" z 11 DPanc).

Fotki poniżej, jak na razie wszystko poza siatkami "na wcisk bez kleju".  Tak, szczelinę powyżej lewego błotnika widzę, zgiął się ciut w dół, poprawię.

Nie wiem, z których to ćwiczeń - roku...?

image.thumb.jpeg.2ec099bba3a8f0e400a17898c71f42d2.jpeg

image.thumb.jpeg.42f1534c7733bf66b2de9e257f2021b1.jpeg

image.thumb.jpeg.f1b0b22f5e18d60e0b9bbdf2f7e32fd3.jpeg

Dodam tylko, że z 7.ŁDD wypożyczyli baterię PPK 2P27.

image.thumb.jpeg.223f67c453f92a7e8b8d5d14bb357c8b.jpeg

image.jpeg

JFM dziękuję za super zdjęcia. Ynot robiąc kalki (Eastern Cocktail)  nie dał trzeciego emblematu na tylne drzwi - na szczęście mam zestaw od Toro "Numery rejestracyjne wz.56, 76 i napisy eksploatacyjne" - są w nim 3 sztuki. Na zdjęciu BWP-a 3003 widać Malutką - jest podkładka żeby zrobić.  Pasy chyba skórzane czyli najpóźniej połowa lat 70-ych, później weszły parciane. Dokładniej określić daty zrobienia zdjęć nie potrafię.

Mam w swoich zbiorach takie własne zdjęcie. Nie wiem czy Ci to coś pomoże bo to zdjęcie niemieckiego BWP-a z Munster. 

Pozdrawiam

Andrzej

Bojowy wóz piechoty BMP-1 - DPM 001.JPG

Edited by Endrju