Jump to content

Albatros D Va - WnW 1/32


Recommended Posts

Czołem!

Zamiast czekać na zwyżkę wartości modeli od WNW (być może kiedyś za pieniądze  ze sprzedaży Albatrosa mógłbym kupić samochód 😉  ) postanowiłem go posklejać. Najciekawszym, dla mnie, elementem całości jest odwzorowanie struktury drewna - i tu pójdę nieco inną ścieżką niż większość - postaram się odwzorować "rysunek" usłojenia za pomocą szablonu. Na tą chwilę wygląda to tak :

 Najpierw podkład - jasny brąz, następnie za pomocą szablonu, na niskim ciśnieniu nanoszę rysunek usłojenia, przy czym należy uważać, aby nie był on zbyt kontrastowy - kontrast uzyskamy malując całość bezbarwnym pomarańczowym w różnych odcieniach.

 

C1415F24-C48D-4534-921C-73A5043DFBD0_1_201_a.jpeg

5734AD65-68E7-41EC-937E-22B4320DF438_1_201_a.jpeg

46C32A18-8F84-41A2-A44E-A7B78929A163_1_201_a.jpeg

 

Edited by MarcinWSS
  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo śliczny Mercedes. Czy można prosić o objaśnienie z czego powstały kable i czy świece to również taurus? Pytam, bo u mnie Albatros czeka na swoją kolej w pudełku i bardzo mnie interesują szczegóły warsztatu. (jak ogarnąć sklejkę, naciągi, malowanie silnika) - mam nadzieję nie zanudzić pytaniami. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, pulemiot napisał:

(...) mam nadzieję nie zanudzić pytaniami. 

Po to jest ten dział - wyjaśniać jak się "coś tam" zrobiło i słuchać innych, jak zrobili by to, często lepiej, inni 🙂.  Świece to też Taurus. Przewody postanowiłem "zapleść" z czterech cieniutkich drucików, tak aby uzyskać efekt zbliżony do plecionki. Fajki na świecach to zaciśnięta na końcu rurka 0,5 mm. Maluję Mr. Hobby, głównie serią C oraz metalizerami Alclad.  Resztę będę, w razie pojawienia się pytań, objaśniał na bieżąco i chętnie posłucham bardziej doświadczonych modelarzy jak ich zdaniem można by było coś poprawić..

Link to post
Share on other sites

Wnętrze piękne.  Czy masz jakieś zdjęcia oryginału, na których wzorujesz się odtwarzając strukturę sklejki na zewnątrz?

Link to post
Share on other sites
  • Super Moderator
25 minut temu, MarcinWSS napisał:

Teraz segment po segmencie, za pomocą szablonów, nakładam imitację struktury sklejki

A coś więcej o tych szablonach mógłbyś powiedzieć, pokazać? Co nakładasz imitując sklejkę?

Link to post
Share on other sites

Ad. Zaruk - na stronie WNW, w zakładce dotyczącej danego modelu, są dostępne kolorowe zdjęcia replik/odrestaurowanych samolotów. na niektórych z nich widać rzeczony "patchwork" struktury sklejki. Wybrałem wersję bardziej kontrastową 😉

 

Ad. Marcin Rogoza - szablony robiła jakiś czas temu irlandzka firma, pod dowództwem Rumuna Rado, RB Production. Jak wieść gminna niesie, firma się zawinęła ponieważ dopłaty "covidowe" były dla niej na tyle atrakcyjne, że wolała zamknąć interes...

 

Mały "update" : okazuje się, że Pan Radu wyśle do Polski kilkadziesiąt szt. różnych swoich wyrobów, więc trochę tego dobra jeszcze się pojawi :)

Edited by MarcinWSS
Link to post
Share on other sites

No fantastyczna robota.

Małe  pytanie do znawców: czy istotny był kierunek układania arkuszy sklejki?

Link to post
Share on other sites

Sklejka to materiał wielowarstwowy. Kolejne warstwy są przesunięte kątowo względem siebie m. in. aby wzmocnić wytrzymałość w różnych kierunkach (tak jest obecnie). Pewnie kiedyś podobnie więc nie ma znaczenia. Jednak na zdjęciach z epoki warstwa wierzchnia była jak w modelu w relacji.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.