Jump to content

Festung Neisse (tytuł roboczy).

Recommended Posts

Witam! Inspiracją dioramy , którą robię jest zdjęcie przedstawiające radzieckich żołnierzy wyzwalających moje rodzinne miasto - Nysę. Nie będzie to wierne odwzorowanie tego co na nim widać. Ogólny zarys już jest, teraz czas na prace brukarskie😉

Most_Tadeusza_Kosciuszki_ul_Mostowa_Nysa_3938804.jpg

IMG_20210207_192002485_HDR.jpg

IMG_20210207_192027566_HDR.jpg

Edited by olisadebe21
  • 2 weeks later...

W dniu 7.02.2021 o 19:36, olisadebe21 napisał:

(...) zdjęcie przedstawiające radzieckich żołnierzy wyzwalających moje rodzinne miasto - Nysę. (...)

co robiących??? Chodzi o to, że Czerwonoarmiści zdobywali Neisse . Ci sami żołnierzy byli gotowi wyzwolić również... Paryż. Głownie od Francuzów.

A dioramę rób. Już wygląda dobrze. Chcesz się zmierzyć z efektem pożaru? To ciekawe wyzwanie ale sam bym się chyba nie odważył choć w sieci jest kilka udanych prób.

Posted (edited)

To mnie złapałeś - fakt,dość duży babol z tym wyzwoleniem. Muszę intensywnie myśleć nad zmianą nazwy - może po prostu ,,zdobycie Nysy".. Nie, nie chce odwzorować efektu pożaru- za cienki w uszach jestem.To moja dopiero trzecia diorama i nie chcę ryzykować. Kilku żołnierzy, na ulicy opuszczone działo, różne klamoty porozrzucane w nieładzie, gruz itp. Teraz maluję mur( jest prawie wierną kopią istniejącego do dzisiaj). On, a także budynek będzie oczywiście postarzony, pobrudzony

IMG_20210304_214636708.jpg

Edited by olisadebe21
  • olisadebe21 changed the title to Festung Neisse (tytuł roboczy).

Odpuszczę sobie ten ogień,ale pewnie kiedyś się na to porwę. Założyłem sobie już taką koncepcję tej dioramki i się jej trzymam. Wrzucam współczesne zdjęcie tego miejsca, przynajmniej mam taką nadzieję. Ze starego nic nie zostało,jest w zasadzie nie do poznania. Nawet ukształtowanie terenu jest zupełnie inne, dlatego ciężko mi wskazać dokładne położenie tego budynku. 

IMG_20210307_143142159_HDR.jpg

Czy któryś z Kolegów wie jaka jest poprawna forma nazwy ulicy z czasów wojny na tych terenach - Konigstrasse czy Konigstrase z tym niemieckim ,,s"? Skłaniałbym się ku tej pierwszej wersji, częściej się z nią spotkałem

Pisownia "ss" jest zamiennikiem "β" w razie problemów z czcionką/fontem.

Cytat

Pisownia "ss" jest zamiennikiem "β" w razie problemów z czcionką/fontem.

No niby tak i pisana jest po tzw. "długich samogłoskach".

Z drugiej strony mamy miasto Neisse (Nysa) i płynącą przez nią rzekę Neiβe (Nysa Kłodzka).

Ale już nie potrafię powiedzieć dlaczego tak. Chyba wynika to z tradycji.

Edited by Merten
Posted (edited)

Prace postępują.  Wycieniowalem budynek, chodnik, pobrudzilem bruk (choć on do poprawki),  pomalowałem murek. Jeszcze kilka czynności weatheringu ( zacieki, mech, itp.)IMG_20210314_184321108.thumb.jpg.ecbf0848d7721ac34e7d1ca96cc4703a.jpg

Edited by olisadebe21
  • Like 2
Posted (edited)

Witam Kolegów. Chcę na dioramie umieścić opuszczoną armatę niemiecką - czy PaK 40 będzie OK? Ostatnio dostałem opierdziel za błędy merytoryczne, dlatego teraz wolę się upewnić. Tak samo figurki sowieckich żołnierzy, w atakujących pozach - widziałem w zasadzie 2 zestawy Tamiya, które pasowałyby do dioramy. Skala 1/35

Edited by olisadebe21
  • 1 month later...