Jump to content

Literaturka lotnicza

Recommended Posts

Posted (edited)

Z tego co posiadam wydawnictwa Rossagraph:

1. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego ,,Warszawa'' cz.1  - wydanie 2005 r.

1. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego ,,Warszawa'' cz.2  - wydanie 2007 r.

7. Pułk Lotnictwa Bombowo -Rozpoznawczego   - wydanie 2006 r.

66. Lotniczy Pułk Szkolny - wydanie 2004r.

32 Pułk Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego - wydanie 2004 r.

Historia 39 PLM z Mierzęcic nie doczekała się wydania w tej formie.

KRYSTEK.

Bardzo ciekawa książka to ,,Lotnicze tradycje Sochaczewa'' - 100 lat polskiego lotnictwa.

Krzysztof Kwiatkowski, Marian Mikołajczuk

Wydanie z 2018 roku. - ZP Wydawnictwo (oprawa twarda  336 stron)

Edited by KRYSTEK
  • Like 1
  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Racja, ja tez nie. Co papierowe to moje. ?

Nie widzę przeciwwskazań. Ta wiedza się nie dewaluuje . Od czasu do czasu sam wrzucę coś ze starszych rzeczy. Będą to wydawnictwa obcojęzyczne, bo nasze można dużo łatwiej sprawdzić (lub kupić).

To zrób proszę małe omówienie jak otrzymasz, dzięki.

Posted Images

Godzinę temu, KRYSTEK napisał:

Z tego co posiadam wydawnictwa Rossagraph

No i chyba to (niestety) wszystko...

Do serii polecam jeszcze:
ecee4118472f90dff5b1eb67414d.thumb.jpg.d1414b8415aec781c1eeaba958062896.jpg

• Like 1
14 godzin temu, myszaty napisał:

Całkiem prawdopodobne, tylko że ciężko znaleźć co wydali...można by szukać o ile jest publikacja 39 pułku.

Historię 39 PLM z Mierzęcic znajdziesz w Lotnictwie z szachownicą.

A to wiem, po prostu materiałów nigdy za wiele, zawsze się może trafić jakaś fotka , wcześniej niepublikowana, czy opis...

Ale dzięki za wsparcie ??

No to będzie trzeba spróbować uzupełnić serię w biblioteczce :nauka:

Polecam dwie książki, 19 Leh p. Jacka Borowińskiego, oraz 36 SPLT Piotrka Michalskiego. 

2 godziny temu, em napisał:

Polecam dwie książki, 19 Leh p. Jacka Borowińskiego, oraz 36 SPLT Piotrka Michalskiego. 

A można gdzieś to kupić?

Obie książki kupiłem od autorów. Ta o 19 leh kontakt przez Facebooka, o 36 pułku w pracy. Poszukaj w księgarni internetowej Grezyngiera. Może jeszcze tam mają. 

W temacie książek o jednostkach to są jeszcze: pozycje poświęcone 34.PLM i 15.SELR MW

W dniu 4.06.2020 o 13:01, Grzes napisał:

A można gdzieś to kupić?

Drugie wydanie książki ,,19 LOTNICZA ESKADRA HOLOWNICZA''.

autor planuje na jesień bieżącego roku.

• 3 weeks later...
  • 1 month later...

Właśnie dostałem z Czech pozycję o szturmowikach w służbie  innych państw niż ZSRR.

Jest tam o naszych Iłach, Bułgarii, Jugosławii, Czech i Mongolii.

Coś dla wielbicieli lotniczej egzotyki.

Text , trochę zdjęć i kolorowanek

IMG_2183.JPG

• Like 1

zapomniałem dodać:

format :212x150, stron: 144

Rok wydania 2020

Edited by hamp
  • 2 weeks later...

Dotarła do mnie nowa monografia Lublina R-XIII od Kagero i pierwsze co mi się rzuciło w oczy to rażąco niska jakość zdjęć w niej zamieszczonych. Wiem, że większość zdjęć konstrukcji polskich z okresy międzywojennego nie jest najwyższej jakości w oryginale, ale tutaj reprodukcje nawet tych ogólnodostępnych w internecie i to w świetnej jakości są odstraszające, ba nawet zdjęcia z czasów współczesnych są okropne. Jakiś ogromny raster, przejścia tonalne nawet jak na czarno białe zdjęcia są zastanawiające, ogólnie to wygląda niczym zdjęcia zamieszczane w prasie lat 30-tych..

Czy ktoś też ma już tą książkę i odnosi podobne wrażenia? Bo moje wrażenia są takie jakby zdjęcia w tej książce były jakimiś kserokopiami i to zrobionymi na kserokopiarce nie najwyższej jakości? ?

PS

Żeby nie było mam porównanie np. do monografii P.24 wydanej przecież wcześniej i w niej wszystko jest w porządku, różnica na niekorzyść R-XIII jest po prostu rażąca. 

Edited by arhtus
  • Like 1

Tak na szybko zdjęcia robione telefonem, ale chyba widać co i jak. Dodam jeszcze, że to są zdjęcia jedne z tych lepszych w tej książce. Dwa pierwsze z epoki, choć w oryginale są dostępne w dobrej jakości, a kolejne trzy to już zdjęcia nieco bardziej współczesne (czwarte zdj to zbliżenie trzeciego), ale ich jakość i tak jest żenująca. To wygląda jak zdjęcia z czarno białej prasy codziennej z dawnych lat,   jak jakaś kserówka i w dodatku jeszcze w kiepskiej rozdzielczości ?   

999050c5395ba1ca.jpg

bddd1b895b72f4ee.jpg

ce49462830d08da4.jpg

1f85a36ed4c18a04.jpg

86aff9872dde1fff.jpg

Edited by arhtus

Ja nie widzę żadnej różnicy :sorry:

A na poważnie, nie wiem jak u innych ale u mnie nie ma zdięć ani spod Firefox'a ani chroma :sos:

I już jest w porządku - wszystko widać :super:

Edited by Slawek_26869

Myślałem, że będzie gorzej. Wyglądają jakby była zakłócona równowaga tonalna - są zbyt rozjaśnione. Nie że prześwietlone, bo szczegóły chmur na niebie widać. Także na tej samej współczesnej fotce bluza stojącego w wodzie jest bardzo ciemna, czyli składowe prawie czarne są, tylko środkowe tony są przesunięte w kierunku bieli. Czyli to nie kwestia druku, a raczej obróbki fotografii. Myślałem, że przy pomocy linijki zobaczę i porównam ten "ogromny raster", ale też nie. Moim zdaniem nie jest tak źle, jak sądziłem po pierwszym poście.

A co tam robi ten Fouga Magister? Poważnie fotografia tego samolotu jest w książce o Lublinie R-XIII?

21:18
Przepraszam, masz rację. Powiększyłem sobie fotkę ze zbliżeniem, policzyłem linie rastra. Potem wziąłem sobie inną książkę Kagero (z tej samej serii) i tam na 1 mm wychodzi tych kropeczek  6, a na Twoim zdjęciu - 4. Co oznacza, że podczas przygotowania do druku została zadana za mała liniatura (pewnie 150 lpi zamiast 175, a może nawet tylko 133), czyli faktycznie raster jest większy. Pewnie jakbym zobaczył to gołym okiem, w 1:1 to zauważyłbym, ale na ekranie od razu nie rzuca się w oczy. Tyle, że linijki nie oszukasz...

demo.thumb.jpg.59ae4a1c3c9b2253c8cb94d1eead657f.jpg

Na zielono - rozstaw kropek w omawianym "Lublinie", na różowo - tak wygląda inna Monografia Kagero (w mojej lupce, nie chce mi się robić fotografii makro).

arhtus - a wrzuć jeszcze jakieś wyjątkowo "drastyczne" zdjęcie...

Edited by KayFranz

Ale te zdjęcia, które zamieściłem nie oddają w pełni negatywnego wrażenia jakie towarzyszy przy oglądaniu tej książki. Przecież mam kilka innych pozycji z Kagero i mam porównanie. W monografii P.24 niektóre zdjęcia wręcz zachwycają jakością, a ja pokazałem tutaj przykłady zdjęć, które są ogólnie dostępne w dobrej jakości, a w książce wyglądają okropnie. Fotki z epoki, które same w sobie nie są najwyższych lotów, jeśli chodzi o jakość, dodatkowo z tym "filtrem degradującym" wyglądają tak koszmarnie, że moje pierwsze skojarzenie to czasy dzieciństwa, gdy się wycinało zdjęcia samolotów z czarno-białych gazet? tylko tutaj na lepszym papierze.

Bardzo sobie zawsze ceniłem książki o tematyce lotniczej i pomimo powszechnego dostępu do większości materiałów w formie cyfrowej, każda nowa książka w formie papierowej ma dla mnie takie jakieś szczególne znaczenie, po prostu lubię tradycyjne książki ? i chyba pierwszy raz jestem tak niemiło zaskoczony jej jakością.   

Co do Fougi Magister to jest do niej odniesienie, a właściwie do jej usterzenia. Są też zdjęcia Spitfirea, F-117, MiGa-25 czy Cobry i szczerze to nie wiem jaki cel przyświecał autorowi zamieszczając je w takiej jakości, ale tutaj to już w tej kwestii jest katastrofa, to po prostu trzeba zobaczyć ? Dużo sobie obiecywałem po tej książce i jak się tylko dowiedziałem o premierze to ją zamówiłem, ale pomijając fajne plany (choć też można mieć jakieś ale) i pare renderów 3D (już i tak chyba dostępnych w sieci), w takiej postaci zupełnie nie warta zainteresowania wg mnie. Smuteczek  ?

Edited by arhtus