Jump to content

BRDM - Trumpeter 05596 - 1:35

Recommended Posts

Posted (edited)

Czas najwyższy na skromny update. Za wiele nie przybyło ale udało mi się poskładać do kupy całe podwozie i zmontowałem kadłub w całość.

IMG_20210323_194826.thumb.jpg.4b03b7be845bd00fd078d4f961dbe826.jpg

Modeł jest spasowany według mnie bardzo dobrze. Jedyną rzeczą którą bym zalecał to wklejenie rozpórek A 44 i A43 po przyklejeniu górnej części kadłuba. Ja zrobiłem to tak jak instrukcja nakazywała no i w trakcie manewrowania przy sklejaniu dwie rozpórki wypchnąłem swoimi paluszkami.

IMG_20210323_201420.thumb.jpg.2f85f24cd1ec2d438a25a770a1de1bc7.jpg

Podjąłem też decyzję odnośnie malowania. Pomaluję go w barwach 6PDPD z numerami rejestracyjnymi  BRDM-a gen. Rozłubirskiego z defilady jak mniemam w Erfurcie po operacji "Październikowa Burza" i umieszczę na nim bordowe "spadochrony" dowództwa dywizji w podobnej konfiguracji jak na innym BRDM-ie  z zdjęcia z podobno tej samej operacji.  Dużo tu domysłów ale mam nadzieję, że nie odbiegnę daleko od prawdy historycznej. No chyba że kolega Michał wyprowadzi mnie z błędu.

Odnoście kółek to zmienię je na żywiczne i po analizie zdjęć i odlewów kółek wezmę te które zaproponował kolega JFM. Kolega JFM ma rację, że one najbardziej oddają geometrię bieżnika. To by było na tyle. Następny update przed podkładem czyli zgodnie z planem za około miesiąca.  No chyba że szef da mi urlop i nadgonię czas.

Hm. Zapomniałem że to ja jestem szefem.

Pozdrawiam

Andrzej

Edited by Endrju
  • Like 1
  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Otwieram swój pierwszy warsztat na tym forum. Tematem tego warsztatu jest tytułowy radziecki, rozpoznawczy samochód opancerzony BRDM. Model chcę wykonać w polskim malowaniu LWP w wersji podstawowej pr

m a mój jest taki firmy EASTERN EXPRESS nr.35162 / 1:35

Posted Images

Bombowy desantowy będzie ten BRDM.  Fajne są te wojskowe pojazdy z  PRL.  Obserwuję walkę z oporem chińskiego plastiku.  Trzymaj fason i działaj dalej!!!!

Kto mi powie jak się wyłącza to okienko ze statystykami po prawej stronie. Nie wiem jak to włączyłem i nie mam pojęcia jak to wyłączyć.

Pozdrawiam

Andrzej

Koncepcja malowania "jedynie słuszna ideologicznie", działaj! Jeżeli pozwolisz fotki końcowe podrzucę do obejrzenia wraz ze zdjęciami oryginału ekipie "starego desantu" na facebookowej grupie Spadochroniarze z "6"-tej "Czerwone Berety".

Michale, będę zaszczycony. Ale generalnie to mi dałeś popalić. No nie mam już teraz wyjścia. Muszę go skończyć 😡.  Opcja powrotu do pudła odpada. Uprzedzam jednak, że musisz się uzbroić w cierpliwość. 

Pozdrawiam

Andrzej

Kolega Michał_G z ust mi wyjął słowa o jedynie słusznej koncepcji malowania...

BRAVO Endrju!

Zwrócili Koledzy uwagę na znak (szpanerko/bajerancki) namalowany na hełmie generała i jego ekipy w wozie? Sie chłopaki "nosili"...

Posted (edited)
W dniu 12.03.2021 o 23:26, JFM napisał:

image.thumb.jpeg.4d00de1ef479439aac4fe353ec60786b.jpeg

Niektórzy zwrócili uwagę.

Michale, czy te znaki na hełmach to wersja defiladowa była?

Pozdrawiam

Andrzej

Edited by Endrju

Prawdę mówiąc - nie wiem. Pierwszy raz widzę coś takiego na "orzeszku" wz. 63. Desant (nie tylko nasz) zawsze odróżniał się wyglądem od "zającowa". I to nie tylko innymi mundurami (u nas US-y), ale też sposobem ich noszenia (żadne tam "mundur rozpięty, pas na...", dopięci chodzili do ostatniego dnia służby). Więc to chyba kolejny sposób podkreślenia elitarności. W numerze specjalnym "Munduru i Broni" poświęconemu 6 PDPD nic o tym nie ma.

Michale, wydedukowałem, że jeśli chcę mieć poprawnie oznaczony pojazd z oznaczeniami 6 PDPD z października 1965 roku to powinienem użyć 2 czerwonych małych "spadochronów" z zestawu ToRo Model 35D06  

257713940_Beztytuu.png.e7fc73bbc07a15686587b07f3f0888f4.png

oraz jednego dużego znaku "spadochronu" do ASU-85 z któregoś dedykowanego zestawu ToRo.

Czy zgadzasz się z tym? Pytanie skierowałem personalnie do Michała jak znawcy tematu ale oczywiście pytanie jest do wszystkich. I od razu drugie pytanie. Czy ktoś z kolegów miały bo do odstąpienia takie dwa małe znaczki z zestawu ToRo 35D06 albo pomysł jak je dorobić? Kalkomania jest chyba nieosiągalna.

Pozdrawiam

Andrzej

Masz u mnie 2x małe na przód i tablice z numerami. Dużej niestety nie mam.

Aż popatrzyłem na leżący u mnie na składzie analogiczny zestaw w 1:72 i wygląda że w środkowej kolumnie jest prawidłowy kolor emblematu w wersji dla dowództwa 6 PDPD (bordowe tło, biała obwódka, spadochron biały) - czyli ten który potrzebujesz. Ale obejrzyj bo na skanie który wrzuciłeś wygląda jak by był za jasny - bliżej jasno czerwonego (do 1976 10 bpd, po 1976 16 bpd).

Kolory do porównania masz na

https://www.wojsko-polskie.pl/6bpd/jednostki-podlegle/

To co potrzebujesz to kolor obecnie używany przez 6 bdow, porównaj czy aby kalki nie przypominają bardziej obecnego koloru 16 bpd. Wzór obecnie używanego emblematu jest ciut inny, inne przyporządkowanie kolorów do batalionów, ale wykorzystywane kolory nie zmieniły się (jest ich tylko mniej niż kiedyś).

Jak Kolega Gerd tu zajrzał to na ciekawe fotki i pomoc merytoryczną w zakresie 6-ej zawsze można liczyć! Ekipa speców od LWP (zarówno od desantu jak i od "zająców" i "dekli") mocna się zmontowała na forum, i bardzo dobrze.