Jump to content

Porsche Boxster Tamiya 1/24

Recommended Posts

Naszło mnie tak jakoś zrobić samochód. Początkowo miał być Porsche 959, ale ostatecznie będzie boxster. Zazwyczaj sklejam pojazdy wojskowe, najczęściej 1/72. Zarówno skala jak i temat dla mnie zupełnie nowy.

Zacząłem od kasty, bo uznałem, że jak mi się uda to reszta jakoś pójdzie, a jak się nie uda, to nie ma co reszty dłubać. No i mam problem. 

Zacząłem od przeszlifowania plastyku papierami od 2400 do 8000, potem jako podkład super metalic chrome silver Mr Hobby (co chyba nie było najlepszym pomysłem), a potem niebieski metalic również Mr Hobby. Dałem tego niebieskiego jakieś 2-3 warstwy, potem GX100 jedną delikatną i drugą również dość delikatną. No i mam takie "włoski" - widać na zdjęciach.  Powierzchnia w dotyku nie jest jakoś idealnie gładka, będę chciał jeszcze z 2 warstwy lakieru nałożyć. Pytanie tylko, czy polerować teraz te paprochy i nałożyć kolejne warstwy lakieru, czy dać sobie spokój, bo i tak ich nie uniknę? 

Dodatkowo pytanie z cyklu dziwnych - czy jest sens nałożyć pomiędzy warstwami lakieru clear'a niebieskiego ? Podniesie to głębie koloru?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Musisz zadbać o czystość otoczenia i aerografu. Na tyle widać paprochy, które albo pochodzą z niedoczyszczonego aero albo z powietrza. Przy cywilach dobrze mieć w miarę czyste pomieszczenie, a przed malowaniem można je spryskać spryskiwaczem do kwiatków. 

Jak kwestia rozcieńczania GX100? Jakie ciśnienie robocze? 

Po dogłębnych oględzinach - zmyj lakier, jeszcze raz dokładnie przeszlifuj budę delikatnymi papierami (zostały Ci rysy, który wyszły na masce) daj na to szary podkład i sprawdź, czy nie ma rys. Potem kładziesz niebieski, a jak dobrze wyschnie to 1-2 mgiełki GX-100 (rozcieńczenie zależne od tego jak Ci się będzie nakładało,  ilu modelarzy, tyle wersji - większość jedzie na proporcji 1:2) i potem ze 2-3 normalne warstwy, żeby nie zalać detali. Nie śpiesz się, każdej większej warstwie GX100 daj spokój na 12h.

Potem jak już pomalujesz, to zacznij robić resztę modelu, a buda będzie sobie schła. Po 7-14 dniach możesz przeszlifować na mokro lakier i wypolerować go.

• Thanks 1

Podbij sobie troszkę ciśnienie. Bo pewnie to wartość na manometrze przy kompresorze, więc realne jest 0.5-0.8bar. Koło 20 PSI(1.3bar powinno być ok)

Dodatkowo, jeżeli po malowaniu czujesz pod palcami taką chropowatość jak papier ścierny to tzw. odkurz. Powstaje, gdy farba zasycha już w locie, na szczęście łatwo się go pozbyć - wystarczy przejechać papierem ściernym.

Same problemy z paprochami można rozwiązać papierem ściernym, ale tutaj niestety wyszły te rysy, które musiałbyś chyba zalać wiadrem bezbarwnego, żeby zniknęły 😉 Sam lakier wygląda dobrze. Także będzie dobrze, tylko większa uwaga na czystość warsztatu i przygotowanie modelu pod malowanie. Podkład możesz używać jaki chcesz - masz np. Mr. Surfacer 1500, Tamiya Primer, a nawet  Finishing Surfacer 4000 z Creative Colors - najlepiej, żeby miał odcień szary,  bo wtedy widać wszystkie niedoskonałości, rysy czy szwy łączeń form. 

• Thanks 1