Jump to content

MiG-21bis - Eduard 1:144


Recommended Posts

Przedstawiam mój pierwszy 144.

Rysa:
Samolot o wyjątkowo ciekawej historii. W roku 1976 Indie wprowadziły do służby pierwsze bis-y. Niecałe dwa lata później 11 kwietnia 1978 r, doszło do utraty samolotu o numerze C2263 - w wyniku utraty orientacji nad spornym terytorium Kaszmiru samolot wleciał w przestrzeń Pakistanu i przechwycony przez tamtejsze Mirage III został zmuszony do lądowania w bazie w Peszawarze.

 

vhVbVCvl.jpg

 

W tym czasie bazę wizytowała delegacja japońska z attache wojskowym na czele. Źródła nie podają, co Pakistańczycy dostali w zamian, niemniej zgodzono się przekazać samolot stronie japońskiej i drogą morską został dostarczony do Japonii, gdzie przechodził kilkutygodniowe testy w bazie Misawa. Po około 3 miesiącach wrócił do Pakistanu. Dla historyków i modelarzy istotne jest to, że Japończycy zwrócili samolot zaopatrzony w nowy kamuflaż przypominający ten stosowany na rozpoznawczych Phantomach, numer burtowy upamiętniający datę przechwycenia (11.4) oraz unikatowe oznakowanie - na japońskich Hinomaru stanowiących tło wymalowano mniejsze zielono-białe pakistańskie kokardy. Samolot kilkakrotnie prezentowany był na pokazach, jego dalsze losy są nieznane.

 

JOTNnUDl.jpg

 

Model:
Eduard 1:144, do tego blaszki tegoż producenta, trochę scratchu. Malowany głównie Gunze H, eksploatacja gotowce od AK oraz farby olejne dla plastyków, śladowo też oleje Humbrola z zamierzchłych zapasów i pigmenty. Skalę polubiłem i to na pewno nie ostatnie moje słowo w tej działce. Podziękowania dla złotego za pomoc :-)

 

MsqI156l.jpg

 

qqRBkSMl.jpg

 

hIfSVtZl.jpg

 

kRHjh4Ql.jpg

 

RH7TTBul.jpg

 

YtxEotcl.jpg

 

IFxYVgrl.jpg

 

Pj4AObTl.jpg

 

rjHjC94l.jpg

 

Gc29Ceul.jpg

 

IBBDEfrl.jpg

 

ep0O3w6l.jpg

 

Pozdrówka  :)

  • Like 14
Link to post
Share on other sites

Podobno po 1989 r. na fali przemian Pakistan przekazał go Bułgarii wykorzystując fakt, że nie trzeba było modyfikować malowania i oznakowania, co znacznie obniżyło koszty. 😜

W każdym razie podoba się, choć w tej skali pewnie nic nie zrobię - oczy nie te.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

1 kwietnia

a model fajny.  No niestety mam inne doświadczenia  ( w zasadzie wspomnienia) z tą skalą więc dziwię się, że można coś  sensownego zrobić.

 

Edited by floggerFAN
usunięcie znaku '?' i nie tylko
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, floggerFAN napisał:

1 kwietnia

a model fajny.  No niestety mam inne doświadczenia  ( w zasadzie wspomnienia) z tą skalą więc dziwię się, że można coś  sensownego zrobić.

 

Mozna mozna, technika i jakosc technologii 144 poszla mocno do przodu i maluchy potrafia zaskoczyc jakoscia. Na slepo eduard, sweet, I mark to naprawde dobre podstawy do pracy. 

A Mig bardzo fajny, a detale robia robote, pitot, rakiety czy czubek wlotu, odgromniki...no jest na czym oko zawiesic. 

Link to post
Share on other sites

Extra,  modulacja czy jednak wyblakłość kolorów robią pierwsze natarcie na widza ;) .  Potrzebuje wsparcia, jak malowane były  wnęki Mlg i Nlg w naszych bisach  w roku 79/80 ?

Link to post
Share on other sites

Należne - choć zupełnie dla fachurów zbędne -wyjaśnienie: Rysa oczywiście była mniej lub bardziej ciosanym żarcikiem primaaprilisowym - pierwowzór fruwał w Bułgarii, ma nawet fotki z naszymi 29...

 

Za dobre przyjęcie samego modelu dziękuję, był naprawdę sporym doświadczeniem, a detale potrafią popsuć wzrok.

em - nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, zauważyłem, że kolor wnęk jest rzeczą wielce indywidualną. Tu po prostu kolor dobrałem na podstawie fotek.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.