Jump to content

Recommended Posts

Dzień dobry,

Chciałbym zainicjować na Forum coś na kształt polskiego Shapewaysa. Piszę na razie tu, ale jeśli pomysł zdobędzie uznanie to myślę, że można to będzie przenieść do osobnego działu.

W skład zespołu założycielskiego weszliby projektanci i drukarze. Na forum są osoby, które projektują w 3D, potrafią opracować kalkomanie itp.

Oto kilka punktów regulaminu:

1. W skład zespołu założycielskiego wchodzą projektanci i drukarze.

2. Każdy projekt powinien być skonsultowany co do jego popularności i ewentualnej wyceny.

3. Projekty mogą być szczegółowe, ogólne i kombinowane tak jak na Shapewaysie jest zrobiony Hotchkiss H39.

4. Dawca materiałów otrzymuje jeden zestaw lub pliki do wydruku, przy zobowiązaniu do ich nierozpowszechniania.

5. Projekty są zgłaszane do grupy osób projektujących i po skalkulowaniu kosztów prezentowane modelarzom.

6. Chętni zapisują się na projekt.

7. Gotowe wyroby są rozprowadzane do chętnych.

8. Oczywiście grupa projektantów przedstawia też swoje pomysły.

Proszę o uzupełnianie i modyfikowanie tego ,,regulaminu’’ jeśli w ogóle będą chętni na takie rozwiązanie.

 

Podam przykład. Powiedzmy, że ktoś lub ja podaje pomysł stworzenia zestawu lub części. Przesyłam pomysł do projektantów. Projekt jest konsultowany, wyceniany i powiedzmy zatwierdzany. Ukazuje się info na Forum, że został zgłoszony taki pomysł. Są chętni, jeśli tak to się zapisują na priv. Przesyłam komplet dokumentacji do projektowania. Jest to wydrukowane i zaprezentowane na Forum. Ja jako dawca otrzymuję jeden egzemplarz lub jeśli chcę to pliki do druku pod rygorem nierozpowszechniania. Osoba która złamie ten zakaz zostaje np. wykluczona z Forum.

W takim dziale nie narzekamy na ceny nie marudzimy, że można inaczej z innych zestawów itd.

Jest krótko, pomysł, oferta, chętni i już.

Pozdrawiam i życzę miłej majówki

Andrzej

 

JEŚLI TEN POMYSŁ JEST NIE DO ZAAKCEPTOWANIA PROSZĘ ADMINA O USUNIECIE TEGO WĄTKU

  • Like 2
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Super rozwiązanie dla modelarzy, którzy ciągle coś  przerabiają i kombinują. Czasami występuje kanibalizm w postaci zakupu trzech modeli w celu wykonania jednego poprawnego.  Koszt dla osób posiadających drukarkę 3D, będzie nieporównywalny w stosunku do mega drogich zagranicznych żywic i wydruków 3D.  Nareszcie powstanie zestaw do PT-91 Twardy, T-55 Merida, SKOT, TOPAS itp. Zapisuję się już dziś!!!!

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, sas55 napisał:

7. Gotowe wyroby są rozprowadzane do chętnych.

22 minuty temu, robertmodelarz napisał:

Koszt dla osób posiadających drukarkę 3D, będzie nieporównywalny w stosunku do mega drogich zagranicznych żywic i wydruków 3D.

 

Chyba nie tak to będzie działać.

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, _OldMan_ napisał:

 

Chyba nie tak to będzie działać.

Projektant i wykonawca jak z tego rozumiem, to mogą być rożne osoby. Tak jak napisał Sas55 - wykonawca wydruku (właściciel drukarki 3D) zajmie się sprzedażą i dystrybucją gotowego wydruku.  Ja i tak jestem za!!!!!

Link to post
Share on other sites

Tak tak, biznes po polsku :D Każdy projektant z "drukarzem" musiałby podpisać umowę, żeby nikt nikogo nie oszukał, do tego założyć firmę żeby sobie VAT odliczać, o podziale odpowiedzialności za jakość zestawu nie wspominając, bo na pewno szybciutko znajdzie się niezadowolony klient który się będzie awanturzył, żezestaw ma jedną śrubkę bardziej i będzie szukanie winnych i obcinanie pensji. O wahaniach w cenach żywicy, prądu, amortyzacji sprzętu czy też wzajemnych zarzutach, że ktoś koledze po kosztach żywicy drukuje nie wspomnę.

 

Po wątku z zestawem ratunkowym do 7TP widać, że autorzy projektów 3D nie chcą udostępniać projektów czemu się zupełnie nie dziwię. Dopóki ktoś nie wprowadzi bezpiecznego transferu projektu przez sprzedającego bezpośrednio do drukarki klienta, to taka spółdzielnia szybko wyjdzie wszystkim bokiem.

Edited by Bzdura
  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Hmm, wydaje mi się że pozyskanie modelu 3D należy do osoby która chce wydrukować jakieś gotowe elementy. Sam właściciel drukarki/drukarz nie powinien się interesować gdzie jego klient pozyskał model. Sumując, kupujesz model 3D, przekazujesz go do druku i koniec. Inaczej to nie powinno działać. Jak kupisz od grafika model to jego nie powinno interesować ile razy i komu to wydrukujesz.

(coś tu się pusto nagle zrobiło)

 

Edited by IIQBAII
Link to post
Share on other sites

To kwestia licencji - są pliki do wydruku na własny użytek i są pliki, które można kupić w celu odsprzedaży wydruków. Z drugiej opcji korzysta np. forumowy kolega Przemek Przybulewski.

Link to post
Share on other sites

Ja nie wiem na jakich zasadach działa Shapeways, ale może coś podobnego by sie udało bo wtedy odpadają duże koszty przesyłki.

Link to post
Share on other sites

Model a'la Shapeways jest możliwy, ale wymaga znalezienia bezstronnej "drukarni" do której projektant wyśle pliki, a klient od niej otrzyma wydruk. Do uzgodnienia zostaje wysokość i sposób przekazania wynagrodzenia dla projektanta, bo drukarnia po prostu przyśle fakturę i nie będzie się zastanawiać, jak klient rozliczył się za projekt.

Link to post
Share on other sites

Cześć!

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa inicjatywa.

Może najpierw napiszę, że na przystąpieniu do niej powinno zależeć takim osobom lub firmom, które mają drukarkę 3D z niewykorzystanym czasem. To u tych osób były by kupowane wydruki i to te osoby musiały by ogarnąć kwestie takie jak przyjmowanie zamówień a przede wszystkim kasowanie pieniędzy od chętnych i wysyłkę towaru. "Drukarze" mogli by korzystać z bazy danych modeli 3D. "Kreślarze" dostarczają modele 3D i za każdy wydruk musieli by coś dostać według własnego życzenia - czy to czystą żywą gotówkę, czy też może punkty do wykorzystania na wydruki 3D? Przydała by się też baza danych "życzeń" gdzie można by składać propozycje przyszłych opracowań. Czego na Shapeways nie ma, a u nas mogło by być to to, żeby "Kreślarz" był zespołowy - np. Marcin, Andrzej i ja i każdy z nas określa co by chciał dostać w razie gdyby klient końcowy zdecydował się na wydruk.

 

Klient końcowy musiał by dostać coś w rodzaju sklepiku, gdzie ma do wyboru poszczególne modele wraz z ceną i możliwość wyboru materiału i "Drukarza". Potem klika "kup", płaci pieniądze i tylko czeka aż model zostanie wydrukowany i wysłany.

 

Kwestia zebrania zamówień w partię i ewentualnej obniżki ceny też prosi się o rozwiązanie... Ale skoro "Kreślarz" mógłby być zespołowy, to może klient końcowy też?

 

To tyle moich uwag - pozdrawiam i życzę miłego dnia

Link to post
Share on other sites

Bezsensowny pomysł. Popyt na takie rzeczy jest zbyt mały, by tak kombinować. Są firmy, które robią dodatki waloryzujące i korygujące modele. Są osoby, które robią to samodzielnie, bo potrafią projektować i mają drukarki, albo zlecają wydruk. I to tyle.

Link to post
Share on other sites

Jak wymyślali koło to też byli kibice który mówil: po co? Przecież sanki tak dobrze działają?

Link to post
Share on other sites

To może z innej beczki - załóżmy, że buduję model i coś mi w nim nie pasuje, albo mam fantazję dorobić do niego jakąś egzotyczną modyfikację. Oczywiście sprawdzam, czy może ktoś już robi coś takiego np. jako żywicę. Jeżeli wyjdzie mi na to, że nie, to zacznę rzeźbić potrzebne części od podstaw - potrzebny jest przede wszystkim solidny research. Ale narobię się, życie stracę a tę moje części będą tylko dla mnie... Ale jeżeli zamiast tego narysuję to w 3D, jak przystało na XXI wiek, to nie tylko mogę trochę czasu oszczędzić i może trochę lepszą jakość uzyskać, ale przede wszystkim mogę łatwo podzielić się moją pracą z ludźmi, którzy też mogą być zainteresowani.

 

W tym samym czasie stoją w okolicy drukarki 3D które akurat nie mają co drukować - albo lepiej, drukują, ale zostało im trochę miejsca w przestrzeni roboczej, które tylko czeka, żeby coś tam dołożyć - zysk dla wszystkich!

 

To co X32 - chcesz nadal ciągnąć swoje saneczki, czy może pozwolisz wypróbować koła? Nie mówię, że się uda, ale może warto spróbować?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.