Jump to content

Albatros D.III OEFFAG 1:48 Eduard


Recommended Posts

Posted (edited)

Czołem.

Znużony błoceniem, kurzeniem oraz rdzawieniem chciałem oderwać się nieco od tych przyziemnych klimatów i skleić coś filigranowego, w miarę czystego i posiadającego nie więcej, niż dwa koła.  Zdecydowałem się na cesarsko-królewskiego Albatrosa z serii 153, który ma ciekawe malowania i na pierwszy rzut niedoświadczonego oka nie wydaje się być nadmiernie skomplikowany. Jest to mój pierwszy samolot - powiedzieć, że się uczę to nic nie powiedzieć. Raczkuję i ząbkuję, mocuję się z nowymi technikami (jak choćby malowanie farbami metalicznymi). Zgodnie z instrukcją zacząłem od kokpitu, trochę poćwiczyłem malowanie powierzchni sklejki, zastąpiłem firmowe lufy Schwarzlose igłami do strzykawek, wyrzeźbiłem prymitywną poduszeczkę z glinki modelarskiej i chusteczek (nie mam akurat żadnej innej masy modelarskiej w domu) i chyba będę gotów do zamykania kadłuba.

 

IMG_2900.thumb.jpg.5701d202ce2991b77a5a5789b09d9467.jpg

 

IMG_2902.thumb.jpg.663c0f6e8625dc1ce234b81d431b1e2a.jpg

 

IMG_2903.thumb.jpg.ef49d1542d599a403b9d6c273c04b015.jpg

 

IMG_2905.thumb.jpg.26f828430f886e54b8434a66c8cf86ce.jpg

 

Czekam jeszcze z wklejeniem fotela, bo nie jestem do końca pewien sposobu montażu pasów. Instrukcja przewiduje po dwa pasy z każdej strony:

 

Pasy.thumb.jpg.7ec7ca163e8eaf08e8af105b08c671d1.jpg

 

Nie wiem, jak je ułożyć - pierwsza para (czerwona) jest już na miejscu, natomiast nie mam pewności gdzie przyczepić i jak poprowadzić drugą parę (nad "poręczą" fotela?, mocowanie w miejscu przyczepu pierwszej pary?). Może ktoś mógłby mi podpowiedzieć lub wskazać źródło informacji? Z góry dziękuję.

 

IMG_2907.thumb.jpg.791078d7b9a583132e2735106b4a92ff.jpg

AlbaDIII_153_32_L.jpg

AlbaDIII_153_32_P.jpg

Edited by zaruk
  • Like 4
Link to post
Share on other sites

Dzięki Agnar, rozumiem.

Baza aero i mazy olejami. Potem różne pędzelki ale mam wrażenie, że robienie słojów w tej skali da ledwie widoczny efekt  - nazwijmy to - makroskopowy. Czyli na fotkach będzie to wyglądało dobrze, ale oglądając w normalnym powiększeniu będzie się miało wrażenie jednolitej powierzchni, bo faktura będzie za drobna. Będę więc próbował jakieś nieco wyraźniejsze słoje namalować, ale tylko nieco wyraźniejsze, żeby nie przesadzić. Kalek się boję, są jeszcze szablony - ale chyba najpierw zdecyduję się na poćwiczenie podstaw, czyli malunków z ręki.

Link to post
Share on other sites

Chciałbym tak raczkować.

Sklejka wygląda bardzo dobrze.

Zaczynam się zastanawiać czy w szmatopłatach poszedłem w dobrą skalę...bo 48 naprawdę wygląda smakowicie.

 

Link to post
Share on other sites

Cały silnik czarnym matem, potem elementy aluminiowe kolorem aluminium metodą suchego pędzla, tym sposobem możesz decydować, czy chcesz mieć je bardzo jasne, czy też nieco ciemniejsze jak u mnie. Używałem farb nitrocelulozowych Mr.Hobby Color. Potem, przed washem, psiknąłem całość lakierem akrylowym. Na to dawałem mocno rozcieńczone white spiritem farby olejne w formie washa właśnie i zacieków. Zacieki można przejechać suchym pędzlem, żeby nie były zbyt nachalne. Rdzawe washe MIGa na rury. I już. Jak widzisz wyłącznie techniki "pancerne" - innych na razie nie znam.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Posted (edited)

Trochę ugrzęzłem przy wierceniu otworów pod olinowanie, a to z uwagi na brak wierteł, które by się nie łamały (z węglika spiekanego) i nie wyginały (od Pana co ma trolla - wyjątkowy szajs). Może możecie polecić jakieś wiertła (średnica 0,3 mm), które by wytrzymały ostrożne wiercenie w miękkim plastiku? Może wiertła tytanowe lub kobaltowe, jakie można kupić na allegro?

Edited by zaruk
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.