Jump to content

Wybór pierwszego aerografu


Recommended Posts

Zaczynam przygodę z malowaniem aerografem bo chcę żeby moje projekty lepiej jednak wyglądały. Znalazłem parę ofert na allegro z aerografem i kompresorem w zestawie bo muszę właśnie oba kupić. Widziałem na że ludzie mówili tutaj o kompresorze że jest ok ale znalazłem tylko o jednym z tych aerografów.

https://allegro.pl/oferta/kompresor-butla-tc-20t-aerograf-tg-128-9697116616

https://allegro.pl/oferta/aerograf-tg-207-z-kompresorem-z-butla-tc-20t-9271995141

https://allegro.pl/oferta/zestaw-kompresor-butla-3l-tc-20t-aerograf-ab-137-10887296282

https://allegro.pl/oferta/zestaw-aerografii-kompresor-tc-20t-aerograf-ab-136-10228222400

https://allegro.pl/oferta/kompresor-z-butla-tc-20t-z-aerografem-ab-203k-9701181280

Czy któryś z tych aerografów jest jakiś sensowny? Widziałem że ten kompresor chodzi po 330zł sam więc też czy za to 100~ zł dałoby się kupić jakiś lepszy aerograf od tych które podałem? A jeśli nie to jak drogi byłby jakiś trochę lepszy. Mój budżet to jest ok 400zł ale jakby był jakiś o wiele lepszy aerograf do którego by się opłacało dopłacić to mógłbym za wszystko też dać to 450zł.

Link to comment
Share on other sites

Fakt najlepiej jest najpierw zakupić dobry kompresor -sprężarkę.Potem dobrać do tego dobry aerograf.Czy któryś z tych wymienionych jest dobry nie dam gwarancji.Malują całkiem nie najgorzej ale potrzebne jest pewne przeszkolenie z zakresu wiedzy jak się z nim obchodzić co by nie zrujnować sprzętu przed malowanie albo w trakcie.Chodzi o te dysze z miękkiego metalu mając gwint.

Na olx są ciekawe oferty aerków z miarę przystępnej cenie i to już dobrych firmowych.Ale to olx.

https://www.olx.pl/d/oferta/nowy-aerograf-harder-steenbeck-0-2mm-135503-CID619-IDK8bR7.html#f149a3ed39

https://www.olx.pl/d/oferta/aerograf-h-s-ultra-CID767-IDKtDlX.html#f149a3ed39

 

...albo po prostu chińczyka z bez gwintową dyszą.Optymalny wybór ten Aerograf FA-180X 0,2mm,0,3 mm.Można sobie wybrać z jaką się chce dyszą.Optymalna to tak 0,3.Najbezpieczniejszy wybór.

 

 

Link to comment
Share on other sites

te MAGMowe nie są takie złe jak na początek - jak zaczynałem malować aero z 5 lat temu to od takiego właśnie zaczynałem kompletu (komp+aero).

Nie chciałem inwestować większej kasy bo nie wiedziałem jak mi to malowanie będzie wychodzić i czy dużo będę go używał.

Wiadomo że jak już się nabiera wprawy i biegłości w technikach malowania, przez co ma się coraz większe wymagania, to normalne że potem inwestuje się w coś z "wyższej półki"

Link to comment
Share on other sites

Osobiście odradzam tylko ten zasilany od dołu (pierwszy link aero ze sloiczkiem). Jest klopotliwy jeśli chodzi o zużycie farby i mycie. Pozostałymi możesz malować mając nawet kroplę czy dwie farby a w tym niestety nie. Dobrze mieć też mały dodatkowy odwadniacz umiejscowiony na wężu między kompresorem a aero (jest w którymś zestawie ale zawsze można dokupić osobno).

Taki zestaw na sam początek powinien dać radę. Ja sam najpierw dobiłem 3 tanie chińczyki zanim się szarpnąłem na iwate. Przynajmniej jak coś się uszkodzi niedoswiadczeniem to masz świadomość że nie straciłeś majątku.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

Jeśli mogę się wtrącić - to faktycznie dobór kompresora i jego "kultury" pracy będzie zdecydowanie najważniejszy. Z Chińszczyzną to tak trochę uda się, nie uda się - jeśli ktoś potrzebuje zmieścić się w ciasnym budżecie - sugerowałbym zakup od kogoś kto ma w tym doświadczenie i w razie czego jest możliwość pomocy gwarancyjnej. Generalnie większość producentów (tych bardziej poważnych i tych no-name) używa tych samych podzespołów czy wręcz lini produkcyjnych. Różnicę natomiast na pewno dołoży zbiornik z powietrzem (czyli taki troszkę większy zestaw). Taki zbiornik będzie działał jako bufor powietrza - natrysk będzie równy i będzie można go wyregulować do ciśnienia roboczego 0,3-0,8 BAR zależnie od gęstości produktu i sposobu malowania. O tym jeszcze napiszę swoje przemyślenia niebawem.

Co zaś się tyczy aerografów to jest temat w sumie podsumowany już wielokrotnie przez brać modelarską - moje zdanie jest takie

1. Iwata

2. Mr Hobby

3. H&S

4. Cała reszta

Dwa pierwsze - praktycznie bliźniacze produkty z przewagą Iwaty - są lżejsze, mają więcej możliwości sterowania natryskiem, doskonałe instrumenty. Iwata - bardzo drogie części, Mr. Hobby powyżej średniej ale nie tak szokujące części (szczerze to te aero ciężko zepsuć a producent pisze nawet w instrukcji, że nie zaleca rozkręcania sprzętu - wystarczy przemywać dobrym płynem do czyszczenia aero i sprawa załatwiona - to jest ogromny plus maszyn od Mr. Hobby) Dla mnie tandem 0,2 mm oraz 0,5 mm ze spustem pistoletowym od Mr. Hobby robi robotę chyba najlepiej. (No może oprócz Iwata HP-BH - mój personal best 😉

H&S - bardzo dobry sprzęt dla każdego - niestety jest problem z czyszczeniem - tam jest inaczej skonstruowana dysza i uszczelnienie. Są też bardzo delikatne - plus cena i tanie części = bardzo rozsądny wybór. 

Cała reszta - no to różnie można trafić - w tej materii nie poradzę.

 

pozdrawiam

Chris

 

P.S.

Co zaś się tyczy wyboru - to bym wziął ten ostatni link i od razu bym na stałe zamontował igłę 0,5 - taki aero przyda się później do malowania podkładów i lakierów!!!

https://allegro.pl/oferta/kompresor-z-butla-tc-20t-z-aerografem-ab-203k-9701181280

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
Godzinę temu, Reflect napisał:

HP-BH - mój personal best

Racja. Pod warunkiem, że mówimy o malowaniu szczegółów lub niewielkich powierzchni. Ze względu na stały, nieduży zbiornik, HP-BH nie nadaje się jako uniwersalny lub podstawowy aerograf. 

Edited by HKK
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

To dokładnie miałem na myśli  - dla mnie podstawowe narzędzie to PS-290 Mr.Procon Boy LWA Trigger Type (0.5 mm) no i wspomniana iwata

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie kup aerograf z dużym zbiorniczkiem i dyszą 0,5, tak jak napisałeś, że będziesz malował duże powierzchnie bez cieniowania i innych sztuczek.  Polecam również kompresor z butlą.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.