Jump to content

PZL-37A?B Łoś - ZTS Plastyk 1:72, nr katalogowy S-04

barszczo
 Share

Recommended Posts

Jedyny hit w produkcji ZTS Plastyk czyli Łoś. Model jak na tamte czasy na naprawdę dobrym poziomie, moim zdaniem dużo lepszy niż ówczesne Airfixy i Hellery w tej skali o niektórych koszmarkach Revella nie wspominając. Produkowany od roku 1983 do dzisiaj. Mój egzemplarz pochodzi z pierwszej serii z  początku roku 1984. Jest oryginalnie zafoliowany z kalką wyglądającą jak nowa, wypraski wzorcowe. Pierwszy Łoś którego wtedy robiłem był z kolejnej edycji różniącej się nieco pudełkiem i był z błękitnego plastiku. Wydawało się wtedy że każdy kolejny wypust ZTSu będzie tylko lepszy, dlatego tak czekało się na spóźnionego Iła-2. A gdy Iłek już się ukazał...

IMG_20210724_160940.thumb.jpg.14d7346096ce0a4d3de355f31439c47c.jpg

IMG_20210724_160956.thumb.jpg.10a000164ad8ec5ade8f0cb28baad905.jpg

IMG_20210724_161014.thumb.jpg.647607f3629618d1bc7dfd7d8c9be603.jpg

• Like 3

Skleiłem już 5 modeli Łosi z Plastyka i pomimo nowych modeli IBG i Fly jakoś zawsze sięgam po ZTS. Mam zamiar jeszcze skleić dwa łosie z ZTSu. 

Te stare modele mają swój urok, bo Można takiego łosia na spokojnie sobie dłubać,  a przy takim IBG z małymi elementami i fotortawionkami to się trzeba namęczyć. 

• Like 2

6 godzin temu, barszczo napisał:

Pierwszy Łoś którego wtedy robiłem był z kolejnej edycji różniącej się nieco pudełkiem i był z błękitnego plastiku.

Ciekawe co piszesz, bo ja mam aktualnie trochę starszy egzemplarz:

20181223-235757.jpg

i jest błękitny i z takim kolorem kojarzą mi się wydania z dużych pudełek. Z małych wszystkie miałem białe.

Co ciekawe w Łosiu, podobnie jak w Jaku-1, widać modyfikacje form.  W tym pierwotnym skrzydła są podzielone równo góra/dół, a w nowszych dół jest bez końcówek, które w całości są na górnej części (tak już mam w modelach z końca lat 1980).

PS. W Twoim inboksie nie widać najważniejszego elementu:

20181223-235819.jpg

😉

Edited by Wymysl

Też pamiętam błękitne Łosie z pierwszej edycji, kolega zbudował go nie malując spodu. Ten z mniejszego pudełka którego robiłem mniej więcej w 1985 roku na bank był błękitny ale kalki miał gorszej jakości niż posiadany przeze mnie egzemplarz który trafił do mnie kilka lat temu od znajomego modelarza wraz z innymi ZTSami i modelami KP.  Miał je od nowości i nie chce mi się wierzyć że stary chłop wsadził w pierwsze pudełko nowsze wypraski biorąc pod uwagę to, że cena za całość była symboliczna. Kleju faktycznie nie mam wink4.

Odnośnie kleju, to ja osobiście im nie ufam. W sensie jak kupuję jakikolwiek model zawierający ten sławny klej to zaraz go wyciągam,  bo nie chcę, żeby się rozszczelnił i zalał modelu. W ten sposób mam już sporą kolekcję takich klejów z czego większość zaschniętych.