Skocz do zawartości

Wiraże - Czasopismo Wojsk Lotniczych i WOPK


barszczo

Rekomendowane odpowiedzi

Przypominam czasopismo Wiraże wydawane od lat pięćdziesiątych. Do roku 1986 dostępne było tylko dla żołnierzy, później można je było kupić normalnie w kioskach. Mam kilka egzemplarzy, a w dwóch znalazłem kącik modelarski pod redakcją znanego modelarza Przemysława Skulskiego:

 

IMG_20210921_125328.thumb.jpg.e4a1a1c0dcd2008a62ec2b2e21c5cb87.jpg

 

IMG_20210921_125356.thumb.jpg.5ac764417afc3806451d9bed7d3ca51b.jpg

 

IMG_20210921_125432.thumb.jpg.009afbec8141f2e2b5e690bc4cb4f43e.jpg

 

IMG_20210921_125514.thumb.jpg.2b37078695706370e3022640d5febfbd.jpg

                                                

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, barszczo napisał:

Przypominam czasopismo Wiraże wydawane od lat pięćdziesiątych. Do roku 1986 dostępne było tylko dla żołnierzy, później można je było kupić normalnie w kioskach. Mam kilka egzemplarzy, a w dwóch znalazłem kącik modelarski pod redakcją znanego modelarza Przemysława Skulskiego:

 

IMG_20210921_125328.thumb.jpg.e4a1a1c0dcd2008a62ec2b2e21c5cb87.jpg

 

IMG_20210921_125356.thumb.jpg.5ac764417afc3806451d9bed7d3ca51b.jpg

 

IMG_20210921_125432.thumb.jpg.009afbec8141f2e2b5e690bc4cb4f43e.jpg

 

IMG_20210921_125514.thumb.jpg.2b37078695706370e3022640d5febfbd.jpg

                                                

Miałem okazję poznać osobiście autora tego artykułu Przemysława Skulskiego (aktualnie jest chyba profesorem). Widziałem na żywo także jego Tomcata w 72 na Mistrzostwach Polski w Dąbrowie Górniczej. Natomiast samo czasopismo Wiraże raczej niewiele miejsca poświęcało na modelarstwo redukcyjne i skupiało się na życiu jednostek lotniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do tego czasopisma dostęp w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i art. modelarskich trochę było, nawet plany. na szybkiego odnalazłem coś takiego.

Były też i współczesne np. A-7 Corsair, jak odnajdę do pokażę

IMG_2441.JPG

IMG_2442.JPG

IMG_2443.JPG

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Natomiast samo czasopismo Wiraże raczej niewiele miejsca poświęcało na modelarstwo redukcyjne i skupiało się na życiu jednostek lotniczych.

W tamtych latach generalnie niewiele miejsca w prasie poświęcano modelom redukcyjnym. Ale gdy Wiraże funkcjonowały  w Poznaniu pod kierunkiem red. nacz. Andrzeja Górczyńskiego z Jego inicjatywy pod patronatem redakcji powstało Stowarzyszenie modelarzy Wiraży. Spotkania odbywały się raz w miesiącu w niedzielę w redakcji. Wprawdzie klub działał krótko, ale dwóch jego członków zafunkcjonowało w publicystyce lotniczej: Michał Mucha i ja. Michał został znanym fachowcem w tematyce zaginionych w akcji lotników II w. św. (m.in. w ramach Aircraft Missing in Action Project) i publicystą lotniczym, a ja na łamach Wiraży pisałem cykl artykułów o technologii budowy modeli plastikowych. Cykl skończył się, gdy zrezygnowano z wydawania numeru sprzedawanego w kioskach Ruchu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Andrzej Ziober napisał:

W tamtych latach generalnie niewiele miejsca w prasie poświęcano modelom redukcyjnym. Ale gdy Wiraże funkcjonowały  w Poznaniu pod kierunkiem red. nacz. Andrzeja Górczyńskiego z Jego inicjatywy pod patronatem redakcji powstało Stowarzyszenie modelarzy Wiraży. Spotkania odbywały się raz w miesiącu w niedzielę w redakcji. Wprawdzie klub działał krótko, ale dwóch jego członków zafunkcjonowało w publicystyce lotniczej: Michał Mucha i ja. Michał został znanym fachowcem w tematyce zaginionych w akcji lotników II w. św. (m.in. w ramach Aircraft Missing in Action Project) i publicystą lotniczym, a ja na łamach Wiraży pisałem cykl artykułów o technologii budowy modeli plastikowych. Cykl skończył się, gdy zrezygnowano z wydawania numeru sprzedawanego w kioskach Ruchu.

Ciekawe uzupełnienie mojej wypowiedzi, Michała Muchę poznałem lata temu i chyba nawet mam go w swoich znajomych na Facebooku. Michał Mucha jak dobrze pamiętam pisał dla Skrzydlatej Polski i chyba jako pierwszy napisał o BF-109G w 318 Dywizjonie.  

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

obiecałem i znalazłem, oto plany A7 Corsair II

Nie zwracajcie uwagi na datę na zdjęciach, włączyłem przypadkowo i nie ustawiłem na właściwą

IMG_2460.JPG

IMG_2461.JPG

IMG_2462.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Był w Wirażach też cykl: Lotnictwo II Rzeczypospolitej:

poniżej  artykuł o Wilku, mam tego więcej, nie wiem czy będzie czytelne bo duży format gazety, ale jak będziecie zainteresowani to  będą kolejne

IMG_2484.JPG

IMG_2485.JPG

IMG_2486.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.