Skocz do zawartości

"Na spocznij" - zdjęcia z "Żołnierza Polskiego"


Szupryt

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, socjo1 napisał:

Te lotniczki bez marynarki!

Na spocznij!

W takim razie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jesteśmy dopiero w połowie lat 70-tych, a wtedy oko Głównego Zarządu Politycznego było jeszcze czujne. Zaczęło ślepnąć dekadę później i wtedy pojawiły się tzw. "bufety".

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet można poczytać prasę  wojskową z tamtych czasów. Wersja zdigitalizowana:

http://sbc.wbp.kielce.pl//dlibra/metadatasearch?action=AdvancedSearchAction&type=-3&val1=subject:Wojsko+\-+Polska

 

Żołnierz Polski : tygodnik ilustrowany : organ Ministerstwa Obrony  Narodowej, 1945, nr 2 - Świętokrzyska Digital Library

Miłej lektury!!!!

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szupryt napisał:

 

zil157.thumb.jpg.747add3cbe382012869bc4e9ae4fcccd.jpg

 

Tak , ten z lewej to Rola-Żymierski. Od lat 30-tych dwudziestego wieku sowiecki agent , po wojnie osobiście podpisał około 100-u wyroków śmierci na polskich żołnierzach . Tak oficjalnie , a co więcej to każdy może sam poczytać. Jeszcze jaki zadowolony , towarzysz morderca . 

Edytowane przez Hello
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia ONZ-owskie to najprawdopodobniej pierwsza zmiana na Synaju - jeżeli dobrze widzę żołnierze w US-ach wz. 5612 (widać tylne i przednie kieszenie udowe), kolejne zmiany dostały tropiki.

UAZ na zdjęciu z wyrzutnią rakietową WP-8z UIF 9702 jest z 5 dam 6 PDPD.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że zostałem wywołany do tablicy to spróbuję rozwiać wątpliwości i zapytania dotyczące NB, a może i nie tylko...

Lata 1972-73

2K6 Łuna - błąd ToRoModel, numer był czterocyfrowy; była krótka dyskusja na forum;

Topas - paza sposobem nanoszenia pasa w czasie ćwiczeń nanoszono również (kredą) numery burtowe ODSów, na które dany pojazd miał był ładowany - w tym przypadku 890;

Lata 1970-71

PT-76 - hamulce odkręcano przy strzelaniu ślepą amunicją. To nie jest zbiornik starego typu tylko świeca dymna BDSz. Nie mam pojęcia co autor miał na myśli malując te dziewiątki (...?!?...)

Lata 1974-75

PT-76 - tak, to 11bczpł poniżej większe zdjęcie. To 3pl 3kcz, ale w wozie 8740 widzimy d-cę tej kompanii kpt. Ryszarda PISIEWICZA, późniejszego d-cę kcz w 35pd w Gdańsku. Dodam jeszcze, że widzimy tu dwa PT-76 (8740 i 8743) oraz jednego PT-76B (8741). Uwagę zwraca również brak tylnych części błotników, często zdejmowanych do załadunku na ODSy.

2a.thumb.jpg.b4fa71cdb924a63b7198d983c5ae2386.jpg

 

TOPAS

1. 8750 - to TOPAS R2 wóz dowódcy 1kd z 4pd z Lęborka. R2 były Wozami Dowodzenia szczebla pododdziału.

2. 8702 - to TOPAS R3 z 23kłącz. R3 były Wozami Dowodzenia szczebla oddziału.

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jery, jasne że 5 dam 6 PDPD to czarne tło.  Na zdjęciu jest ciemne, ale czy czarne trudno na 100% powiedzieć,  jakość zdjęcia jest jaka jest.  Chyba że zdjęcie jest ze Stanu Wojennego, wtedy wszystkie pojazdy 6 PDPD miały wymalowane bordowe tło emblematów. Co by nie było WP-8z i spadochroniarze to na pewno 5 dam,  w batalionowej artylerii WP-8z nie było.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, myszaty napisał:

Czy może ktoś wydał ten kuter rakietowy w plastiku/ żywicy???

nawet swego czasu kolega okonek zrobił z tego zestawu niezły ORP Puck :

była nawet fotka tygodnia - tylko to dość stare dzieje i niestety zdjęcia "zeżarło"

 

SORRY ZA OFFTOP   :piwo:

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Taka informacja dla miłośników i kolekcjonerów zdjęć z czasów LWP.

Odkryłem jakiś czas temu, że wspaniałym ich źródłem są albumy z tamtego czasu.

DSCN1496.thumb.JPG.775c3829abeababd8319c50cb95ad88d.JPGDSCN1495.thumb.JPG.e0ef0a8d9fe58dcfddf2684718be05a9.JPG

Wczoraj dotarł do mnie album z 1968 r. wydany na XXV lecie LWP

DSCN1485.thumb.JPG.2f24a454ab842d2c4cb4f2e8d665ac56.JPG

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Odnośnie ŁUNY to wóz z 5da,jeśli chodzi o SKOTY  to 4DZmech ,znak taktyczny kwadrat z cyfrą arabska w  środku ,w latach 80-tych zamieniono cyfry na rzymskie.Cyfra obok znaku, numer kompanii .11Pzmech to 1, 12Pzmech 2, 17Pzmech 3, 18Pczś 4, 22Party 5  i128 Paplot 6.Temat następnej fotografii  SKOTA,słaba jakość nie pozwala na identyfikację nie tylko pułku ale nawet dywizji .Lata 70-te to czas gdy forma znaku taktycznego jest podobna w 20DPanc i. 16DPanc ,jest to okrąg w który są wpisane symbole graficzne w postaci zwierząt, przy czym kolor w 16-tej jest żółty w białym okręgu.T-54 o numerze 1958 to pewnie wóz z 60Pczś,natomiast 1714 to 1Pczś.Ten o 7126 można przypisać do 18Pczś ,widoczny znak taktyczny na przedniej płycie pancerza.Tyle w omówieniu pierwszej strony.Pozdrawiam Świetny pomysł . 

Unknown.png

Unknown 2.png

Unknown 3.png

16 DPanc lata 70.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie w temacie (mam nadzieję, że wybaczycie) ale w uzupełnieniu mego poprzedniego wpisu, przed chwilą zobaczyłem, że w otrzymanym albumie mam taką piękną dedykację:

DSCN1497.thumb.JPG.3726259e9f10ab1644d74e2a3b8c1223.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyna "Na spocznij" i historyjka Wiesława Fuglewicza. A wiedzieliście, że Wiesław Fuglewicz był autorem 10 tomików ( lotniczych) tygrysów ? Ale jeszcze ciekawsze jest to, że był zapalonym sklejaczem modeli samolotów !

wiesław fuglewicz 3.jpg

wiesław fuglewicz.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, barszczo napisał:

Rakietowym w czołgi - to tam chyba, o ile mnie pamięć nie myli, jest historia jak to uruchomiony na platformie kolejowej Ił-2 ciągnął cały skład 😂.

Chyba niedawno czytałeś (jak ja) ... A niedowiarki niech przeczytają 😁 Przyszło mi do głowy, że to może być niezły pomysł na dioramę ...

loko.jpg

Edytowane przez kopernik
dopisałem, że przyszło ...
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.