Skocz do zawartości

P- 51 B/ C Mustangs over Italy. 1/72 Koniec


marek d

Rekomendowane odpowiedzi

Za smarkatych lat, tj. w latach '90, jak samolot nie wyszedł, a większość nie wychodziła, to szło się na podwórko, zabierało się sól albo saletrę I samolot, usypywało się ścieżkę i kopczyk. Na   kopczyku stawiało samolot, podpalało się ścieżkę i... buumm 😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, CH123 napisał:

Najfajnijesze w nieudanych samolocikach z kiosku było sprawdzanie ja daleko poleci z 8go piętra

Już wydałeś wyrok na ten paździerz , no szkoda że nie mam 8 piętra do dyspozycji. Model konkursowy

to nie będzie, ale jakoś odrażający  mam nadzieję że też nie będzie.  😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tlb napisał:

Za smarkatych lat, tj. w latach '90, jak samolot nie wyszedł, a większość nie wychodziła, to szło się na podwórko, zabierało się sól albo saletrę I samolot, usypywało się ścieżkę i kopczyk. Na   kopczyku stawiało samolot, podpalało się ścieżkę i... buumm 😁

Dlatego teraz siedze i lepie te wszytki wintydze co teraz w ogródku gdzieś zakopane leżą, po tym jak potraktowane zostały petardą 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2021 o 09:38, marek d napisał:

Wpływ ma też niecierpliwość odbiorcy, który zagląda przez ramię i pali się by dokonać crash testu

Na szczęście to nie ja wydałem wyrok.:stop:

Paździerz czy nie i tak kibicuję i życzę miłej pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, CH123 napisał:

Na szczęście to nie ja wydałem wyrok.:stop:

Paździerz czy nie i tak kibicuję i życzę miłej pracy

Ja pisałem  o przeznaczeniu zabawki.  Wydałeś w poprzednim wpisie, jeszcze raz:

2 godziny temu, CH123 napisał:

Najfajnijesze w nieudanych samolocikach z kiosku było sprawdzanie ja daleko poleci z 8go piętra

Przecież to brzmi jak ocena mojej dłubanki.

18 minut temu, Moses napisał:

Dlatego teraz siedze i lepie te wszytki wintydze co teraz w ogródku gdzieś zakopane leżą, po tym jak potraktowane zostały petardą 

Nie mam nic przeciwko jeżeli komuś to sprawia przyjemność.  Nie lubię dorabiania ideologi i zasłanianie braków wykonawczych słowem wintydż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marek d napisał:

Nie lubię dorabiania ideologi i zasłanianie braków wykonawczych słowem wintydż.

Ja też :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, marek d napisał:

Ja pisałem  o przeznaczeniu zabawki.  Wydałeś w poprzednim wpisie, jeszcze raz:

Przecież to brzmi jak ocena mojej dłubanki.

Nie mam nic przeciwko jeżeli komuś to sprawia przyjemność.  Nie lubię dorabiania ideologi i zasłanianie braków wykonawczych słowem wintydż.

Jeżeli ktoś twierdzi, że modele vintage maja albo mogą być robione byle jak tzn, że nie ma pojęcia ani o modelarstwie ani o kierunku modelarskim jakim jest vintage. To zasłanianie swoich modelarskich braków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak dobrze, że wintydż nie jest zamiennie używany z oldskulem. Bo to by było przegięcie, tak mi się wydaje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:
4 godziny temu, marek d napisał:

 

 ulegnie destrukcji po 3 dniach,

 

 

 

Planujesz lot testowy z balkonu? 

 

O locie z balkonu odnosiłem się do tego. I nie nie oceniłem twojego mówiłem ogólnie.

3 godziny temu, CH123 napisał:

nieudanych samolocikach z kiosku

Nigdzie nie napisałem,że twój jest nieudany.Sam go nazwałeś paździerzem. Za dalsze wnioski nie odpowiadam😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

35 minut temu, tlb napisał:

I tak dobrze, że wintydż nie jest zamiennie używany z oldskulem. Bo to by było przegięcie, tak mi się wydaje.

ładnie by sie wpasował obok vintydz retro jongtajmer 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marek d napisał:

Właśnie z takim podejściem się spotkałem i nie lubię słowa wintydż.Słowo to dotyczy

czego innego i zostało przeszczepione do modelarstwa. Moim zdaniem i nie zamierzam nikogo przekonywać.

Masz rację słowo vintage zostało przeniesione do języka modelarskiego 10 lat temu i miało to miejsce na Polskiej Witrynie Modelarskiej. Jakoś ten kierunek w modelarstwie trzeba było nazwać a więc Jarosław Gucwa tak go nazwał i do dziś ten termin jest używany na określenie modeli sprzed 1990 roku. Z pewnością nie można wiązać modelarskiego kierunku vintage z dziadowskim wykonywaniem modeli i zasłanianiem się  tym, że to "styl vintage". Żaden "styl vintage" ale zwyczajnie niechlujstwo ! Ktoś kiedyś ukuł takie nieprawdziwe podejście do budowania modeli z zabytkowych zestawów, że teraz ciężko jest z tym walczyć i wyprostować tą sytuację. No i jeszcze jedno nie można wiązać kiepskich zestawów produkowanych przez Intecha i Aeroplast z lat 90 z prawdziwymi zabytkami modelarskimi Airfixa czy Matchboxa bo to jednak całkowicie dwie różne sprawy. Bywa tak, że nawet stary zestaw Hasegawy (taki jak BAC Lightning F Mk 6 czy Av-8A Harrier) produkowany z form z lat 70 jest w lepszej zdecydowanie kondycji bez nadlewek, baboli na powierzchni wyprasek aniżeli współczesne wypusty Mister Crafta powstające z form wspomnianego Intecha i Aeroplasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaraz zaraz  nie tak szybko  z tym rysem historycznym  i historią vintage

 

 Kol. Jarosław Gucwa zaczął na forum PWM  promować  zachwycanie się starymi ulepkami .Nazwał to tak jak nazwał.  Była na ten temat wielostronicowa dyskusja w której niektórzy z nas pod co prawda zmienionymi pseudonimami artystycznymi uczestniczyli  ( na pewno ja  i kol. letalin , i kol greatgonzo  ) .  I faktycznie to wtedy pojawiła się umowna granica  sprzed 1990 roku . Całkowicie umowna bo generalnie każdy z nas może sobie inną granicę wyznaczyć . Jak ktoś wyznaczy , ze był to rok 1993 bo z tego okresu ma modele na pawlaczu i  zrobi kategorię na wystawie i ufunduje nagrody  jego wolna wola. Jak ktoś  stwierdzi , ze z upływem czasu  trzeba kategorię przesuwać ( na zasadzie modele 30 lat i starsze ) to tez jego wola . Tu nic nie zostało na stale ustalone , a kategoria vintage to na wystawach taka ciekawostka, raz się pojawia raz nie. Faktem jest , że ten 1990 rok jest datą graniczną najbardziej popularną.

 

I od samego początku ( dyskusja chyba cała zachowała się  na forum PW to można poczytać ) były obawy , że całe to vintage  - czyli sklejanie starych zestawów  przerodzi się  w sklejanie starych modeli przez starych modelarzy  tak jak to dawniej sklejali , czyli to , że  przejście modelarza do sklejenia starych zestawów będzie w praktyce oznaczało, że modelarz zatrzymał się w modelarskim rozwoju 25 lat temu od tego czasu cały czas skleja tak  jak 25 lat temu i potrzebuje  odrębnej kategorii by być nagradzany , bo w tych zwykłych kategoriach szans od 25 lat nie ma a rozwijać. mu się nie chce.   Albo przynajmniej potrzebuje  podobnych do siebie by się podobnymi ulepkami pozachwycać.

Te przypuszczenia okazały się  słuszne bo znaczna część  ( rzekłbym nawet znaczna większość )  modeli  oglądanych na forach i grupach  dyskusyjnych ( stare pierniki , vintage models ) do tego się w praktyce sprowadzała.

 

Modelarstwu vintage poświecił też artykuł  A. Ziober na  łamach " Aeroplana" .

 

  Niestety w mowie potocznej  naszej modelarskiej  jest

 

model vintage - jako generalnie stary model,

 

modelarstwo w stylu vintage  - czyli sklejanie niekoniecznie starego modelu , ale tak jak modele te 30 lat temu klejono.

 

Obecnie poziom modelarstwa generalnie poszedł do przodu i niestety często modele sklejane przez początkujących  jako żywo przypominają te sklejane 30 lat temu ( polecam jakakolwiek wystawę modelarską  kategoria junior )  i trochę przez to  je jak  traktujemy . I tu jest problem , Niejeden slaby modelarz swoje dzieło tytułuje , że jest vintage , bo jak nie zatytułuje to jego dzieło może zostać ocenione inaczej .

 

Z zestawami jest ten problem , że trudno jest jednoznacznie ustalić co jest zabytkiem , a co nie jest i co zasługuje na uznanie , a co nie , bo kwestia , że jedne są ładne , lub nie niekoniecznie ma tu  jakieś znaczenie .  O ich ładności decyduje w jakim stanie jest forma , z której są tłoczone.    Nasz  Jak 1m   z ZTS co do zasady jest dla NAS  reliktem czasów minionych ,  zestaw z pudełku z pierwszego tłoczenia nawet bardzo i jest ozdobą kolekcji  , ale ten sam Jak  tłoczony kilka lat temu ze zniszczonej formy już trochę inaczej mógłby być oceniany i tu jest pułapka.  Dla kogoś z zagranicy jest bez znaczenia .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal nie łapię co ma naprawdę oznaczać styl vintage, bo różni ludzie rozumieją to w różny sposób,

Mam rozdłubaną jedenastkę z Heller-a. Wnętrze z Part-a, silnik żywiczny, przednia część kadłuba, osłona silnika i chłodnica też z blaszek. Skrzydło o poprawionej geometrii z odciętymi i skraczowanymi lotkami. Śmigło wyrzeźbione od zera, brzechwy na spodzie skrzydła itp. itd. Jesli bym model skończył, malując zgodnie z obowiązującymi standardami - cieniowanie, washe i takie tam, to byłby vintage, czy nie?

A jakbym zrobił model jedenastki Army prosto z pudła, pomalował starannie ale bez żadnych "współczesnych" efektów to juz nie byłby vintage prawda?

Tyle, że jakbym postawił te dwa modele obok siebie to ten nowy by wyglądał jak zrobiony 30-40 lat temu. I mógłbym spokojnie przekownywać, że ten z Army to vintage.

Więc dla mnie, vintage to słowo klucz pod któym kryje się w najlepszym razie pewien uproszczony styl wykonania i malowania modeli "z pudła". A w najgorszym braki umiejętności lub pójście na skróty aby odfajkować kolejny model na półce.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Masz rację słowo vintage zostało przeniesione do języka modelarskiego 10 lat temu i miało to miejsce na Polskiej Witrynie Modelarskiej.

Tak i mówimy tu o tzw. starym PWM.  Merlin pisze o nowym pwm na którym mnie nie było i niema więc nie wiem co się działo.

Dobrze pamiętam jak Jarek zaczął ten temat i siedziałem cicho / nie interesowało mnie/ do chwili jak ktoś zrobił galerię Hurricana firmy Lotnia. Model sam w sobie pskudny, do tego poklejony

Byle jak i bez malowania. Autor nazwał to Wintydżem. :miecz: No przyznam że nie wytrzymałem i zrobiła się awantura. Od tego czasu mam alergię na wintydż.

Na forum mamy taki temat, mało tam zaglądam . Tak tylko przypominam zainteresowanym o jego istnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, marek d napisał:

 

 

Nie mam nic przeciwko jeżeli komuś to sprawia przyjemność.  Nie lubię dorabiania ideologi i zasłanianie braków wykonawczych słowem wintydż.

Ponawiam :

9 minut temu, marek d napisał:

Na forum mamy taki temat, mało tam zaglądam . Tak tylko przypominam zainteresowanym o jego istnieniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, marek d napisał:

Tak i mówimy tu o tzw. starym PWM.  Merlin pisze o nowym pwm na którym mnie nie było i niema więc nie wiem co się działo.

Dobrze pamiętam jak Jarek zaczął ten temat i siedziałem cicho / nie interesowało mnie/ do chwili jak ktoś zrobił galerię Hurricana firmy Lotnia. Model sam w sobie pskudny, do tego poklejony

Byle jak i bez malowania. Autor nazwał to Wintydżem. :miecz: No przyznam że nie wytrzymałem i zrobiła się awantura. Od tego czasu mam alergię na wintydż.

Na forum mamy taki temat, mało tam zaglądam . Tak tylko przypominam zainteresowanym o jego istnieniu.

Autorem tej paskudy z Lotni jest Sebastian Dembski. Nazywanie tego pokraka vintage to jakaś pomyłka ! To zwykle nieudacznictwo !!!! Brak smaku, poczucia estetyki !!!! Panowie nie mylmy tej bylejakości jaką pokazał autor Hurricane z Lotni z prawdziwym modelarstwem opartym o zabytkowe/stare zestawy. Osobiście w życiu bym nie powiedział o jakimkolwiek swoim spartolonym modelu, że jest vintage bo spartolony zawsze pozostanie spartolonym modelem ! Przecież myśląc tymi kategoriami to najnowsze modele np GWH czy Fine Moldsa wykonane fatalnie mają być vintage ?! To jakiś absurd !!!! Dlatego też sklejając modele z zestawu Mister Crafta powstające z form Intechu i Aeroplasta z pewnością nie powiem, że mają one cokolwiek  z vintage ponieważ po pierwsze są po umownej granicy 1989 roku a dwa są one z kiepskich form co

i tak nie czyni ich modelami vintage. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Autorem tej paskudy z Lotni jest Sebastian......

 

 

Nie wiem czy autorem był Sebastian ..... , pamiętam że występował jako Milosz jakiś tam. Myślę że to już nie ważne i  nie powinniśmy wymieniać

tu kogoś z nazwiska.

Proszę zostawmy ten temat.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marek d napisał:

Kilka przymiarek, wklejenie dwóch cienkich pasków hipsu Załatwiło problem.

Nie trzeba nitro i rozpuszczonego w nim plastyku. Wystarczy zwykła szpachlówka tamki.

20211221_193734.thumb.jpg.b4c68ca20feba0c33e83c8c755785ab2.jpg

20211221_195845.thumb.jpg.96c405ac54f66613f8ea5c500d33ad4a.jpg

Nitowałeś ten model ? Arma Hobby albo Hasegawa to na pewno nie jest ale w Twoim wykonaniu będzie to model, którego nie będzie się czego wstydzić. Kibicuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Nitowałeś ten model ? Arma Hobby albo Hasegawa to na pewno nie jest

 Nie jest i nie będzie. Zrobiłem parę nitów na pokrywach uzbrojenia, na razie więcej mi się nie chce. Zobaczę później.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marek d changed the title to P- 51 B/ C Mustangs over Italy. 1/72 Koniec

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.