Jump to content
wojtek

Filmy wojenne i o tematyce wojskowej.

Recommended Posts

A to nie jest ten kiczowaty film z Wietnamu po którym miałem ochotę obejrzeć Pluton, Full Metal Jacket i Czas Apokalipsy bo czułem się zażenowany propagandowym nastawieniem tego filmu

Czemu film o wonie w Wietnamie w którym nie ma scen pokazujących jak Amerykańscy żołnierze strzelają do kobiet i dzieci w przerwach przypalając sobie trawkę nazywa się filmem kiczowatym bądź propagandą. Ta wojna w 1965r. wyglądała trochę inaczej niż na przykład 1970. Mimo ze film nie jest idealny to oglądałem go kilka razy i nie uważam żebym stracił przez to czas. Jako lekturę uzupełniająca film polecam książkę wydawnictwa AJ-Press "Dolina Ia Drang 1965"

Tak jak pisze Tofik, to był początek. I do tego świetnie nakręcony. Wlasnie od niego powinno się zaczynac oglądanie filmów o Wietnamie, aby zobaczyc w co ta wojna się później przerodziła.

PKD4GA a znasz jakiś konkretny paragraf na to? Bo z tego co pamiętam to jest to tylko luka jaka miała w legislacji i można za to też beknąć.
- no paragrafu na takie cos to nima i powiem Ci ze raczej byc nie moze. Prawo funkcjonuje na innych zasadach - opisuje co jest zabronione i jaka kara moze byc za czyny zabroniony nalozona. Ewentualnie jezeli chcesz to mozna tu przytoczyc cala Ustawe o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Mozesz nagrywac piosenke z radia na kasete i puszczac sobie w domciu ile wlezie. Czy stacja radiowa emituje utwor legalnie - to juz nie Twoj problem - zwyczajnie nie masz mozliwosci sprawdzic jaki jest stan faktyczny. W innym wypadku powinno sie pozamykac wszystkich sluchaczy ktorzy przypadkiem sluchali tej stacji. Identycznie jest z internetem - tylko medium inne, jakby bardziej "poreczne".

Wbrew marzeniom wlascicieli praw tak to juz jest, mimo ze ci ostatni staraja sie wmowic wszystkim ze jest dokladnie inaczej. Ergo za udostepnianie jest przewidziana kara, za sciaganie nie ma kary. Mozesz miec caly dysk zawalony mp3 itp. jezeli nie udostepniales ich dalej np. via p2p to panowie z PP po sprawdzeniu (i zaloze sie ze po wczesniejszym rozgloszeniu w mediach o przeprowadzeniu wielkiej oblawy na "pirata") oddadza Ci komputer, dyski itd. itp. (fakt ze beda sie ociagali przez dlugie miesiace, lata, a i calkiem mozliwe ze sprzet zostanie w policyjnym depozycie rozkradziony - klik )

Koniec OT

Ten film "Byliscie zolnierzami" jest zwyczajnie nieprzyzwoity.

Pozdr.

Pawel

No bo scena z malutką flagą jest bardzo obiektywna Dla mnie jakoś za mało jest takiego ludzkiego podejścia, nie ma żadnych złożonych postaci (chyba tylko foto reporter) Sam Gibson gra postać szablonową...

PKD4GA no właśnie mi o to chodziło. Odbiegając tak trochę od tematu to przypomniało mi się kilka artykułów w kórych to tak dumnie reporterzy opisywali jak to jakiegoś małolata za nielegalnego windowsa czy mp3 złapali bo ściągał i miał na dysku, no i wnioskując coś tu jest nie tak :(

Nio... byla mowa o sciaganiu filmow i muzyki. Oprogramowanie to juz zupelnie inna para kaloszy.

Koniec OT

No bo scena z malutką flagą jest bardzo obiektywna Dla mnie jakoś za mało jest takiego ludzkiego podejścia, nie ma żadnych złożonych postaci (chyba tylko foto reporter) Sam Gibson gra postać szablonową..
- film jak z lat 30-tych, o dobrych Cowboy'ach i krwiozerczych Indianach.

Pozdr.

Pawel

Coście się czepili tak tych Amerykanów. Jakoś nikt nie wytyka w 9 kompani zbliżeń na czerwony sztandar a było ich kilka. "Byliśmy żołnierzami" nie jest może perełką kina jak np. "Helikopter w ogniu" ale żeby na nim od razu psy wieszać to trochę przesada. Przecież nie jest to kaszana na miarę "Perll Harbor". Przecież w 1965r Amerykańscy żołnierze jechali do Wietnamu z całkiem innym nastawieniem i morale niż w późniejszych latach. Oni nie oglądali przed wyjazdem tej wojny w telewizji, nie słyszeli pacyfistów o bezsensie tej wojny nie oglądali jak hipisi plują na żołnierzy. Może w niektórych momentach film jest trochę przekoloryzowany ale moim zdaniem całkiem dobrze oddaje realia początku Amerykańskiej interwencji w Wietnamie

Obejrzałem Olimpius Inferno .... i mnie zemdliło rosyjską propagana. Nie polecam. Ten film to wielka pomylka. Efekty fajne, historia kompletnie fałszuje obraz tej miniwojenki. Nie stoję po stronie gruzinów, ale rosjanie po raz kolejny (po filmie o polskiej husarii) walą paskudną propagandę. Za to mieli wielki halo do filmu Katyń. Prawda w oczy kole??

tofik parę postów pisałem o propagandzie w 9 kompani

A T y Kacper zawsze nie rozumiesz o co komuś chodziło czy tylko tak ostatnio ?

tofik powiedział że nikt nie wspominał o propagandzie 9 kompani a każdy gada o Byliśmy Żołnierzami, ja wspominałem więc zwróciłem uwagę

Hmm, przyznam że patrząc na 9 kompanię jakoś nie zauważyłem żadnej propagandy. Mówię to bo tak jest w moim przypadku, chociaż zaraz dostanę parę batów za to. Trochę kiedyś czytałem o Afganistanie i tej wojnie, ale jak Boga kocham, w 9 kompanii nie zauważyłem ani odrobiny propagandy. No może pewne ubarwianie, ale u mnie to są dwa inne terminy słowne.

No to słabo czytałeś Samo pokazanie żołnierzy ZSRR jako jedyne ofiary tej wojny (sic!) jest żałosne...

Mi tam jeszcze brakowało paru AKM i AK-47 oraz T-55 lub T-34

Chodzi mi nie tyle o propagandę ale o czepianie się łopoczących sztandarów w Amerykańskich filmach. I nie żebym wypominał to komuś z tego forum ale przeglądając nieraz w internecie dyskursie na temat rożnych Amerykańskich filmów historycznych/wojennych bardzo często wypomina się te flagi. Natomiast nigdy nie spotkałem takich komentarzy na temat 9 kompani. Osobiście to mi takie szczegóły w filmach nie przeszkadzają niezależnie jakiego kraju by była ta Faga. Mało tego chętnie bym zobaczył polski film na takim poziomie z pięknie łopoczącym biało czerwonym sztandarem. Niestety my musimy być zawsze świętsi od Papierza i u nas pisze się scenariusze w których nadzy obrońcy Westerplatte odlewają się na portret naczelnego wodza.

Kończąc ten przydługi jak na mnie wywód to z tego co pamiętam( hoć na 100% nie jestem pewien), scena z ta małą Amerykańską flagą wbitą w jakiś złamany pień była inspirowana autentycznym zdjęciem z epoki.

Dobrze czytałem, ale pamięć ludzka jest zawodna. Gdzie w 9 kompanii było pokazane, że żołnierze radzieccy to były jedyne ofiary, tego też nie zauważyłem, bo ofiar w filmie było dużo (wg mnie), jeszcze biorąc pod uwagę, że oglądałem film tylko od początku.

Chodzi raczej o złe duchy które atakuja gdy biedni chłopcy są wpatrzeni w majestatyczne krajobrazy. Sami mudżahedini nnoszą okulary typu mucha itp. A chłopak we wsi lata z walkmanem Wot imperialistyczna swołocz Nie ma w sumie nic oczerniającego w jakikolwiek sposób działania Armii Czerwonej a gdy sięrobi film o takiej tematyce trzeba uwzględnić wszystkie aspekty

Nazwanie ich "Złymi duchami" o niczym chyba nie świadczy. Co do okularów, też się trochę zdziwiłem szczególnie w jakieś z ostatnich scen co atakowali na pozycje Rosjan, ale może jakiś modny człowiek się tam trafił. Dalej nie widzę propagandy, wojna to wojna, a nazwy Rosjan na afgańskich wojowników, to wg mnie tylko nazwa. Wtedy tamten radziecki oddział był w bardzo złej sytuacji i używanie nazwy "Złe duchy" ja uważam za stosowne i nie widzę w tym nic dziwnego.

Tu nie chodzi o nazwe (w końcu my talibów i irackich rebeliantów nazywamy/śmy szuszfole). Raczej o całokształt sytuacji. Rosjanie w tym filmie nie sa najeźdźcami a mudżahedini walczącymi o swoje państwo...

Hmm, myślę dalej i nie mogę się z Tobą zgodzić. Taka była tylko sytuacja, a że nie mieli jej za dobrej, dlatego mogło to trochę inaczej wyglądać. Mogło by tak być gdyby ten film został nakręcone w krótkim czasie po tej wojnie, a nie w roku (tu nie jestem pewien) 2002, kiedy już cały Świat zna historię, a ten film, to jednak jest film światowy.

Co to jest film światowy a co to nie światowy ? No cóż, mi czegoś w tym filmie brakowało np. w Generation Kill miałeś pokazane wszystkie typy zachowań, niektórzy byli szlachetnymi wojownikami z legend a inni dzikusami ze slumsów zabijającymi dzici, miałeś ludzi a nie żołnierzy 9 kompani z filmu

Po prostu akurat tacy trafili się tam żołnierze. Mi ten film bardzo odpowiadał, mimo tego że mam inne zainteresowania. Dalej uważam, że w 9 kompanii nie ma ani trochę propagandy.

No nic, masz prawo do swojej opinii a ja do swojej Zobacz jeszcze "Bestie" a zobaczysz o co mi chodziło

No i znowu TVP zaskoczyło mnie BARDZO NEGATYWNIE. W dzisiejszym odcinku "Było, nie minęło" zapowiadano odwiedziny budowanej tankietki i 7TP. Włączam podekscytowany TV i co? Jakiś kongres PO

Jak długo tak jeszcze będzie

Proponuje by każdy zainteresowany forumowicz wysyłał maila do TVP zawierający "grzeczne wiązanki" odnoście tego żałosnego procederu. Kilka maili dziennie.

Więcej nie komentuje, bo jeszcze zarobie warna