Jump to content
wojtek

Filmy wojenne i o tematyce wojskowej.

Recommended Posts

Dlatego nie płacę abonamentu RTV, mam n-kę,dziś obejrzałem na Discowery historia film dokumentalny o trzech polskich dziewczynach pilotkach ,które latały min.sprzętem w Anglii ,przerzucając Spitty ,Huricany i inne na lotniska docelowe

Dalej uważam, że w 9 kompanii nie ma ani trochę propagandy.

no bo nie ma , tylko peter sobie coś ubzdurał, lol

Oj dzieci dzieci, czy nie mozna mieć własnego zdania

... i zobaczcie sobie Afgański Izlom a potem jeszcze raz pomyślcie nad wojną przedstawioną w 9 kompanii.

tylko peter sobie coś ubzdurał

Możesz mi powiedzieć ile razy miałeś kontakt z jakimkolwiek zagadnieniem związanym z tą wojną ? (oprócz 9 kompanii)

Możesz mi powiedzieć ile razy miałeś kontakt z jakimkolwiek zagadnieniem związanym z tą wojną ? (oprócz 9 kompanii)

peter dość wielki kontakt , ale po co mam mówić jak i tak mi nie uwierzysz , i uznasz mnie za dzieciaka który zmyśla bajeczki, choć ja i tak wiem swoje

Jakiś kongres PO

Jaka partia - taka telewizja...

A program "Było, nie minęło", też oglądam w wolnych chwilach i nie będę ukrywał, że też mnie to rozzłościło :<

Guest

Tak, ciekawe ilu dziadków się w gorobie obraca. W ruskich filmach nie ma propagandy, a film doscovwery jest filmem hisotorycznym. Mołego dnia. Jaki wnuk, taki dziadek... Szkoda, że nie dożyło paru z nich, aby przeszkoliś parę osób z forum co to znaczy ruski i niemienic czołg...

Obejrzałem własnie na angielskim discovery "dokument" o początku wojny. !#@!@#@$#^%$%*^&(*%^$$!@#!@$#^%*&^(*&&%$$&%^$%#@$@$#^$%&^*$%$%@#@ - nie będę przeklinał, takie bzdury. Tymi filmami powinnien zając się rząd i wystosowac jakąś oficjalną notę, bo niedługo obejrzymy film, jak to Polsa wywołała 2 WŚ. Na "poważnym" kanale discovery oczywiście :(

Skoti Wolę nie wiedzieć co tam mówili, bo niektóre programy na Discovery są takie, że wymiotować się chce

mroko94 Film nazywa się Patton to i czołgi Patton

mroko94, sam film bardzo mi się podobał jak oglądałem go jakiś czas temu. Chyba jeden z lepszych filmów wojennych jaki widziałem.

peter dość wielki kontakt , ale po co mam mówić jak i tak mi nie uwierzysz , i uznasz mnie za dzieciaka który zmyśla bajeczki, choć ja i tak wiem swoje

A wiesz że wydaje mi się że powtórzyłaby się sytuacja z AK-47 w której się zbłaźniłeś. Dzieciak ale Ty jesteś kosmita. No to powiem Ci moze najpierw co to jest propaganda w filmie. Nie jest to wyolbrzymianie jednej ze stron (najczęściej) lecz maskowanie drugiej. Przykład z 9 Kompani:

Nasz kochany odział wchodzi do wioski która zaraz zostanie ostrzelana prze BM-21 (idioci widocznie). Jeden z nich zostaje postrzelony więc go wynoszą i płaczą jak nad zwłokami Lenina. Co w tej sytuacji dziwnego ? A no właśnie tło tego wydarzenia. Tłem jest wioska równana prze dzielną artylerię rakietową. I człowiek z mózgiem w tej sytuacji nie myśli o tym jak to strasznie było temu oddziałowi ale co się dzieje z tym wesołym chłopcem co mył garnek, z tym dziadziem co muła se prowadził i z tą kobietą co z dzieciem na ręce stała. I co tu jest dziwnego, a no to że te postaci zostały pominięte a film poruszający temat jakiejkolwiek wojny nie może pominać zadnej ze stron. Chcesz więcej przykładów ? A moze zobaczysz sobie że propaganda w filmie nie oznacza tego co wydaje się że oznacza ?

Peter według tego co napisałeś, to każdy absolutnie każdy film wojenny jest propagandą. Bardzo kiepskie wytłumaczenie.

Akurat 9 kompania jest kipskim przykładem propagandy, bo tam jest pokazane bardziej jak rosjanie dostają w dupę i beznadziejnośc tej wojny niż bohaterskich żołnierzy matuszki rassiijji.

Chcesz pooglądac propagandę to pooglądaja filmy wojenne z lat 1945-1990 nie ważne czy amerykańskie, brytyjskie czy radzieckie. Wszystko to jedna wielka parszywa propaganda - jaka to wojenka była moze i czasami straszna, bo w końcu tam ktoś ginał, ale ogólnie to fajna przygoda i ZAWSZE zwyciężają swoi.

Ja w 9 kompanii nie widziałem żeby zwycięzyli rosjanie. Tak samo nie widziałem aby zwyciężyli amerykanie w Byliśmy żołnierzami. Więc nie wiem gdzie w tych filmach widzisz propagandę. Chcesz ją zobaczyc oglądnij Olimpius Inferno - zobaczysz wspaniałcyh rosjan ratujących biedne zbutnowene części gruzji i tych obrzydliwych, zdradliwych i bezwględnych gruzinów. Żygac się chce.

Olimpus Inferno to jest akurat podręcznikowy przykład filmu propagandowego W 9 kompani może bardziej chodziło mi o to że Fiodor Bondarczuk nie wykorzystał tematu w taki sposób w jaki bym oczekiwał od produkcji na temat tak mało popularny. A to wrażenie wzmogło siępo zobaczeniu "Bestii"

Co do propagandy, w 9 kompanii bym się jej tak nie dopatrywał. Chyba jeden z nielicznych ruskich filmów, gdzie nie jest ona wyeksponowana. Film pokazuje losy żołnierzy walczących w Afganie, pokazuje krwawy charakter tej wojny - może faktycznie (tu się zgadzam Peter) pomija okrucieństwa rusków w tamtej wojnie - niemniej nie wprowadza ich bohaterstwa. Ciekawym elementem 9 Poty jest ukazanie systemu totalitarnego - upadku i zapomnienia o swoich żołnierzach, których wysłano gdzieś, kiedyś (odwołuje się do ostatnich słów w filmie) Nie ma też tu jakiegoś jednego superbohatera zawsze zwyciężającego - fakt gdyby na koniec filmu przeżyło 2-3 żołnierzy albo wszyscy zginęli byłoby bardziej realistycznie, niemniej ten co ocali swój żywot nie wybijał się znacząco w całości filmu. Podoba mi się pokazanie codzienności życia żołnierzy, choć tu Afganskij Izlom przoduje. Wódka tam leje się strumieniami, jest lekarstwem na wszystko. W 9 kompanii troszkę zbyt elitaryzuje się tych żołnierzy robiąc z nich zbyt sprytnych - ale to mały minusik. Właściwie film oceniam dość pozytywnie, jako jeden z najlepszych filmów z kraju ze stolicą w Moskwie.

Jeśli zaś chodzi o śmiesznie propagandowy film to polecam "Wyzwolenie" - po wschodniemu to będzie jakoś tak: "Oswobodienie" - nie znam tego Fremdsprache więc wybaczcie ewentualny błąd. Tam po prostu, Niemcy cieszą się z zajęcia Berlina, serwują ruskim obiad, dziękują za wjechanie Tetem34 do ich kawiarni, w późniejszym czasie dzielni i rycerscy żołnierze radzieccy walczą o Reichstag, gdzie po rycersku traktują rannych, jeńców, chociaż doznali względem siebie czegoś zupełnie innego. Śmieszną sceną jest, gdy krasnale zdobywają Tiergarten (obecnie piękny park) i spotykają jakieś dzikie koty (lew?), przerywają ogień, żeby zwierzętom nic nie stało. Innym razem podczas narady oficerów pada strzał, momentalnie zostaje złapany młody chłopak z Hitlerjugend, a karą jest... pogrożenie palcem przez oficera i postraszenie że dostanie po tyłku, po czym odsyłają go do domu...

To tylko nieliczne absurdy, a jest ich wiele wiele więcej - tam propaganda po prostu śmieszy...

Ja, może być, brak alternatywy i też głupie sytuacje no ale to zdaza się w najlepszych filmach

"Złoto dla zuchwałych" i "Bitwa o Anglię" - jedne z moich ulubionych.

"Złoto dla zuchwałych" - to też jeden z moich ulubionych filmów. Podoba mi się w nim to, że pokazane są wady Amerykańskiej taktyki. Na niektórych filmach pokazuje się jak to na koniec nadlatują dzielni piloci RAF i piorą Niemców po tyłkach i wielkie bohaterstwo amerykańskiej armii. W tym filmie pokazana jest prawda (mimo, że to nie jest film odzwierciedlający jakąś bitwę). Amerykanie nie jeden raz zbombardowali swoich. A walka z tygrysami (jak pokazane w filmie) nie była wcale łatwa (w niektórych momentach filmu trudniejsza niż w rzeczywistości ). Za przykład filmu mającego niewiele wspólnego z rzeczywistością można podać film pt. Szeregowiec Ryan. Dzielny Amerykanin podbiega do tygrysa ze skarpetą oblepioną smarem i ładunkiem wybuchowym i unieruchamia czołg(ciekawe jak?). Później podbiega reszta i zabija kierowcę strzelając w jego luk obserwacyjny. A gdzie radiooperator?? A no tak on chyba zasnął przy swoim MG34. Piechota dookoła też chyba się zamyśliła albo była zajęta dobijaniem rannych. Niestety dzisiejsze produkcje filmowe są wyraźnie gorsze i bardziej odbiegają od rzeczywistości.

Niestety dzisiejsze produkcje filmowe są wyraźnie gorsze i bardziej odbiegają od rzeczywistości.

?!

A na "Generale Nilu" byliście? Jeśli nie, to polecam. Przed chwilką wróciłem i jestem baaardzo zadowolony, że widziałem.

To trochę o tematyce wojskowej

Plakat filmu "Popiełuszko" http://www.kinoswiat.pl/okladki/kino/popieluszko/popieluszko2.jpg

I zauważyłem coś dziwnego, nawet bardzo, T-55 jakby odbity w lusterku, światła prawej a powinny być po lewej, tak samo z wydechem... co to? Tania makieta? Myślałem że to z T-55 robią makiety...

To trochę o tematyce wojskowej

Plakat filmu "Popiełuszko" http://www.kinoswiat.pl/okladki/kino/popieluszko/popieluszko2.jpg

I zauważyłem coś dziwnego, nawet bardzo, T-55 jakby odbity w lusterku, światła prawej a powinny być po lewej, tak samo z wydechem... co to? Tania makieta? Myślałem że to z T-55 robią makiety...

Kierowca też z angielska siedzi.

Po prostu zrobili lustrzane odbicie kadru z filmu, bo im pewnie

do kompozycji plakatu tak pasowało.