Skocz do zawartości

Wyciskanie nitów w hipsie


Endrju

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega @PiotrekM budując model swojego Ford Tfc 1920 przypomniał mi pewien sposób na wyciskanie nitów w hipsie. Pomysł podpatrzyłem dawno temu na forum kartonowym Kartonwork jako sposób na wyciskanie nitów w kartonie. Pomysł został zaprezentowany przez kolegę krzywy w wątku Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10.  Pozwolę sobie bezkrytycznie wkleić tutaj fragmenty tego wątku jako inspirację dla kolegów, którzy chcieli by zastosować tę metodę.  Sam osobiście zbudowałem sobie taki przyrząd i testowałem wyciskanie nitów w kartonie i powiem, że pomysł jest rewelacyjny. Od razu zaznaczam, że nie testowałem tego na hipsie. Przyrząd niestety gdzieś zaginął w czeluściach mojej "czarnej dziury" (strychu) i dopóki go nie odnajdę nie przetestuje tego.  Myślę jednak że w cienkim hipsie da się to zrobić. Może komuś z kolegów przyda się taki patent. Wpis zawiera oczywiście informację dla modelarzy kartonowych ale myślę że nie będzie problemem dla nikogo wyłowienie z niego spraw dla nas istotnych. Poniżej wspomniany fragment wątku kolegi krzywy.

Pozdrawiam. Andrzej.

 

Złożyłem dwuczęściowy przyrząd do bardziej dokładnego przetłaczania/wypychania, widoczny na zdjęciu poniżej. Z jednej strony, w listewce, jest zamocowany kawałek gwintu z jednej strony zapiłowany w stożek z zaokrąglonym czubkiem. Zamocowany tak, żeby kulka wystawała z drewna. Do listewki jest przymocowany kawałek bezbarwnego tworzywa, tak, żeby można je było dociskać do kulki. Odciskam kulkę w tworzywie - najlepiej po solidnym połączeniu tworzywa z listewką. Teraz po wsunięciu kartonu między listewkę i plastik, i ponownym naciśnięciu - w kartonie wytłacza się coś w rodzaju nitu z wyraźną krawędzią.

Uzyskiwany efekt jest dosyć delikatny - trzeba uważać żeby nie przesadzić z głębokością "matrycy", bo karton zacznie się rozdzierać. Jaka to głębokość, to zależy od jakości kartonu. Ja przesadziłem, żeby wytłoczenia lepiej wyszły na zdjęciach - ale karton miejscami zaczął pękać Natomiast dosyć łatwo trafić z wytłoczeniem w wydrukowany nit - wystarczy "wjechać" nadrukowanym nitem pod wyciśniętą w tworzywie kulkę. Dlatego tworzywo musi być przezroczyste, i najlepiej bezbarwne.

Na zdjęciu pokazałem też przykłady "zestawów" do mocowania śruby w takiej np. listewce. Ja użyłem takiego insertu jak po lewej. Przeciwnakrętka jest konieczna.

Obrazek

Tutaj miałem problem - brak nadrukowanego wzoru wytłaczania. Wycięte z nadmiarem kawałki skleiłem po obrzeżach z wydrukowanym na cienkim papierze szablonem tłoczenia. Na zdjęciu szablon kształtu błotnika, karton sklejony z szablonem, odwrotna strona kartonu podczas tłoczenia, i kartoniki z próbami. Po odklejeniu szablonów musiałem jeszcze poprawić tłoczenie.

Obrazek

Tylny stopień, przy którym miałem łatwiej, ale i tak go zepsułem. Ale dorobiłem drugi ze stopnia bocznego. Wytłoczenie połączone z nadrukiem wygląda lepiej. W tym i poprzednich zdjęciach oświetlenie ustawione tak, żeby podkreślić przetłoczenia.

Obrazek
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że przezroczysta listewka - oprócz funkcji matrycy - ma umożliwić kontrolę położenia kolejnych przetłoczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Kolejny nit wytłoczysz dokładnie tam gdzie zaznaczysz na materiale. Powinienem jeszcze dodać, że wielkość wyciskanych nitów "regulujemy" poprzez odpowiednią głębokość wgniecenia w dolnej płytce które można też poprawić małym wiertłem. Metoda ta umożliwia też wyciskanie różnych kształtów w zależności od tego jaki kształt uda nam się uzyskać na końcówce śruby do zagniatania. Ja mam świadomość że przy obecnej dostępności blaszek foto trawionych i technologi 3D jest to dość archaiczna metoda ale kto tam wie co komu się może przydać.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.