Jump to content
Sign in to follow this  
temir 2

Pz.Kpfw. I Ausf.B Italeri/ESCI 1/72

Recommended Posts

Witam!

Ofiara to italerowska reikarnacja wiekowego modelu ESCI. Model ma jedną niezaprzeczalną zaletę - JEST,i to za cca. 22-25 PLN. Jest i druga zaleta - ESCI w swoim stadium agonalnym do kilku pojazdów wykonała gąsienice plastikowe (w orginale fakultatywnie do zestawu dołączony był tragiczny winyl).

Tym razem relacja okrojona z widoczków postępu prac bo model powstawał dosyć długo z przerwami ok. półtora roku czy więcej - lądował w pudle skąd wyciągałem go od czasu doczasu i patrzyłem czy już dojrzał.

No i wreszcie doszedł .

Mniej wymagający modelarze mogą wykonać pojazd prosto z pudła, jednak chcąc go przybliżyć wyglądem do orginału należy dokonać w modelu jednej istotnej modyfikacji i kilku uzupełnień:

Projektanci form nie wiedzieć czemu wpadli na orginalny w swoim kretyniźmie pomysł by zrobić wcięcie pomiędzy nadbudową przedziału bojowego i przedziału silnikowego .

Szczęście w nieszczęściu polega na tym że nadbudowa wykonana jest jako osobna część - za pomocą szpachlówki humbrola i plastikowej płytki udało mi się skorygować tego ewidentnego babola . Przy okazji wymieniłem na cieńszą płytę nad wlotem powietrza do przedziału silnikowego i wykonałem jej minimalny spadek. Idąc dalej wziąłem się za obudowę przedziału silnikowego - tu również należy wykonać delikatny spadek. Przedział wykonany jest jako jedna całość wraz z błotnikami. Odciąłem go, wstawłiem "klinki" z plastikwej płytki - i dopiero teraz kadłub zyskał poprawny wygląd .

Gąsienice modelu składają się z prostych odcinków i pojedyńczych ogniwek, są troszkę grubawe (ale nie bądźmy już tacy drobiazgowi), grunt że przy odpowiedzniej dawce brzydkich słów udało mi się je ułożyć na kołach i uzyskać ich pożądany wygląd.

Wszystkie pokrywy szczelin obserwacyjnych są za grube - tu na szcęście producent również ten detal wykonał osobno więc z pocienieniem ich nie ma problemu .

Pozostałe prace polegały na wymianie lub uzupełnieniu takich detali jak: narzędzia i ich uchwyty,winda,Notek,rynienka na antenę itp. Część tych detali wziołem z przepastnego magicznego pudełeczka z pozostałościami z poprzednich modeli, resztek blaszek ,blaszki po browarze, plastikowych pręcików itp.. To różwawe to rura filtra powietrza którą zrobiłem okręcając drucikiem z trafo plastikowy pręcik i dodałem opaski. Uplastyczniłem też nieco wydech, zrobiłem kosz na kanistry - te będą z zestawu MarSa, natomiast kaemy pochodzą z żywicznego zestawu AIRESa kaemów lotniczych ( te z zestawu nic nie przypominają ).

 

eb01e3fce63519c9.jpg

fde4ec8e1bbc0b46.jpg

2dfd147864d12230.jpg

374d522f37211a03.jpg

d12938fed51fda41.jpg

785a75b646944599.jpg

697c9d5ea1cd0ac3.jpg

097a35a5aefd386d.jpg

7bc1448aa05166c9.jpg

 

Haki na wieży (widoczne na zbliżeniu) i kadłubie są niewykorzystanymi uchwytami z zestawu trawionki do KW.

 

6108cc439255acd7.jpg

1cb38aa3f20282e2.jpg

 

Na koniec mam zamiar dodać jeszcze linę holowniczą z EUREKi XXL.

Pojazd będzie w barwach i oznakowaniu DAK.

 

Wszelkie uwagi i komentaże mile widziane .

 

Pozdrawiam!

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapowiada się dobrze, tym bardziej, że z oryginału pozstanie chyba tylko bryła ogólna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slicznie, tylko gaski mogles wziasc z T-26 albo Pz.I Fujimi (jest prawie 1/72).

Orginalne sa troche za masywne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!

Orginalne sa troche za masywne.

 

To prawda - wspomniałem o tym opisie budowy. Model liczy sobie całe 6 cm. długości więc rzuca się to w oczy, przy innej wielkości pewnie by to gdzieś uciekło .

 

tylko gaski mogles wziasc z T-26

 

Nie da rady z kilku powodów:

1) gąsienice od T-26 (jeśli chodzi oczywiście o blaszane PARTa) są ok. 1mm. szersze - wystawały by więc poza obrys błotników.

2) mają zupełnie niepodobną rzeżbę ogniw niż te w Panzer I.

3) a co najistotniejsze - w T-26 i jemu podobnych koła napędowe były PODWÓJNE a w Panzerze I POJEDYŃCZE a co za tym idzie otwory na zęby są inaczej umiejscowione...

 

albo Pz.I Fujimi (jest prawie 1/72).

 

Kluczowe jet tu słowo "prawie".

Modele Fujimi są po prostu dość dokładnie w skali 1/76. Niegdyś próbowałem takiego peszczepu transgatunkowego z gąsienicami z ich Jacksona do Shermana Italerii - o ile od wielkiej biedy dało by się przymknąc oko na ich szerokość (choć różnicę było by widać) to niestety paru milimetrów brakowało na obwodzie . Następnie - model Fujimi to wydatek ok. 30-35 PLN. więc jeśli różnica w skali była by tak nieistotna to szkoda wykosztowywać się na model by podebrać z niego tylko gąsienice - lepiej go poprostu zrobić w 76, zwłaszcza że modele Fujimi są ładnie odwzorowane (dawno,dawno temu miałem jakieś pojedyńcze sztuki).

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za szczegółowy opis przeróbek z pierwszego postu, przyda się w przyszłości właśnie się zastanawiałem ile by pracy było potrzebne nad taką jedyneczką.

 

Jakie jest pochodzenie tych karnistrów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!

Jakie jest pochodzenie tych karnistrów?

 

Krakowski MarS. Kanistry również uległy przeróbce: mają za szeroki uchwyt, musiałem toto porozcinać i zlepić na powrót do kupy .

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

o cholercia,umknałby mi w spisach tematów,

Fajnie pociągniety detalami, tu na 4um, czas jakis wstecz pisano także o błotnikach, rozumiem, że to już musztarda po obiedzie, jednak i bez tego -ładna prezencja- SUPER !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też go sklejałem ale pokazywać nie będę

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie poprawiłeś wszystkie znane mi błędy tego modelu ;)

Można się tylko przyczepić do braku miniaturowych nitów na wizjerach (wiem, czepiam się, zastanawiam się czy ktoś w ogóle pokusił się w tej skali o dorabianie czegoś takiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.