Skocz do zawartości

Odtwarzanie linii podziału


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Parę dni temu zacząłem sklejać stary model samolotu pasażerskiego Boeing 737 firmy Airfix, który ma wypukłe linie podziału blach. Po starciu tych linii papierem ściernym rozpocząłem rycie nowych. W miarę (:?) poprawnie udało mi się odtworzyć linie biegnące wzdłuż kadłuba, ale nie daję sobie rady z tymi poprzecznymi na początku i końcu kadłuba, nawet ołówkiem nie jestem w stanie narysować prosto takiej linii.

Czy macie jakiś patent na narysowanie takiej linii prosto w poprzek kadłuba w miejscach gdzie jego przekrój nie jest walcem, ale czymś co przypomina raczej stożek (dziób i tył)?

 

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro były kiedyś szablony z blaszki fototrawionej. Służą właśnie do trasowania linii na stożkowatych częściach kadłubów. Po rozwinięciu mają postać łukowatą, po owinięciu kadłuba dają linię prostą. Razem jest ich 5 sztuk i nadają się do trasowania od walca po bardzo zbieżne stożki.

Jutro za dnia postaram się zrobić zdjęcie "o co mi loto".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek.S. - Wielkie dzięki, chyba wiem o czym piszesz, ale mi bardziej chodzi o to w jaki sposób można taką linię wyznaczyć ołowkiem, flamastrem czy czymkolwiek. Na zdjęciu jest zaznaczone na czerwono miejsce gdzie właśnie chciałbym taką linię wyznaczyć. Próbowałem przykładać linijkę i samym tylko wkładem od ołówka coś takiego wyznaczyć, ale nie wychodzi mi zbyt precyzyjnie. Ciekaw jestem czy macie jakieś na to sposoby.

 

d3e7fda45f2da42d.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie do wyrycia prostej linii w miejscu które zaznaczyłeś, użyłbym drugiego od dołu.

Obraz062.jpg

Owijasz takie cuś na kadłubie i wychodzi prosta linia po obwodzie.

Możesz jeszcze spróbować z taśmą izolacyjną, 2-3 warstwy i delikatnie można ryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek.S. - dziękuję, to był dobry pomysł. Zrobiłem sobie takie kształtki z blaszki miedzianej. Są one plastyczne i dosyć łatwo się układają, a dzięki temu, że są lekko zaśniedziałe nie ślizgają się po powierzchi modelu

W tym miejscu gdzie ryłem musiałem użyć trzech kształtek.

 

f5ad56ff0a4563bf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja zastosowałem metodę na oko

Blaszkę łatwo i przyjemnie można wyciąć cyrklem OLFA. Do wycięcia jednego paska wystarczyło około pięć nacięć. Poszczególne paski mają promienie: 22, 29, 35 i 68 mm, i grubość około 5 mm, ale nie było tu żadnego klucza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.