Skocz do zawartości

PZInż 222 czyli polska wersja SdKfz 10


Jendrass1

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widziałem jeszcze nigdzie modelu tego w wozu w 1/35. Jedyny znany mi (i chyba prawdę mówiąc jedyny) to papierowy model exclusive 1/72 - dla mnie kunszt modelarskiej roboty. Pojazd jest ładny, nowoczesny i polski dla mnie to całkowicie wystarczający argument przemawiający za jego budową. Prototypowa seria 12 sztuk wyprodukowana w 1939 roku, w czasie wojny w 10 BKZmot, potem jak plotka niesie kilka sztuk wpadło za free w ręce Węgrów.

Co do materiałów to nie ma nawet co pisać, żeby o nie prosić. Zainteresowanym wszystkie fotki są znane - jest ich może z 5 sztuk. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o dziadka PZInż 222 czyli Polskiego Fiata 618 oraz kuzyna Polskiego Fiata 621szczęśliwie to budzi pewne nadzieje...

Dla tych, którzy nie wiedzą aleocochooodddzzziiii ;)

222_1.jpg

pzin_222_copy.jpg

222_copy.jpg

 

Udało mi się już dzięki życzliwości ludzi znających się na rzeczy dotrzeć do zdjęć silnika PF 118/PZInż 357, mam też schemat ramy wozu, jestem w trakcie przeskalowywania papierowego modelu 1/72, pewną część elementów można zamówić w S Modelu (wiem, wiem... ale koła napinającego sam nie zrobię, a jest takie jak w C4P) reszta czyli paka, kabina kierowcy, tylne zawieszenie i układ jezdny oraz masa dupereli - scratchbulid.

Trzymajcie kciukasy bo to karkołomna zabawa, liczę na Wasze wsparcie i warsztatowe porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 181
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam tylko jedno ale, PZInż 222 to całkowicie polska konstrukcja, a nie wersja niemieckiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jedno ale, PZInż 222 to całkowicie polska konstrukcja, a nie wersja niemieckiej.

 

Chyba się trochę czepiasz, ale ok :P Oczywiście, że PZInż 222 to całkowicie polski produkt (jak sama nazwa wskazuje) i dlatego taki ciekawy i unikatowy. A z SdKfz 10 ma tylko wspólne funkcje.

Zaciekawionym rzucam na pożarcie jeszcze jednego newsa. Są już wzory kół - zarówno tych przednich 7,50x20 jak i tylnych gąsienicowych. Problem polega tylko na tym, że na tych ostatnich (jezdne gąsienicowe) trzeba dorobić kilka śrub.

 

JAK NAJLEPIEJ TO ZROBIĆ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj z kapką żywicy,

albo w miejscu nita/śruby wywierć otwór i wklej tam zaokrąglony na końcu (tak aby wystawała tylko końcówka) profil okrągły z plastiku, czy coś w tym stylu.

Co o tym myślisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , że będziesz budował ten model od podstaw ?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Scratch_building

 

Skoro chcesz budować ten model od podstaw, techniką jakiej nazwy użyłeś w pierwszym swoim poście , bez odpowiedniego zaplecza materiałowego się nie obędzie . Pierwsze co będzie niezbędne to arkusze różnej grubości polistyrenu i profile z tegoż materiału. Myślałem , że rozpoczynając relację, wiesz o tym i nagromadziłeś już odpowiedni zasób . Mając rozeznanie , nie miałbyś problemu , gdyż w handlu dostępne są wszelakiego typu profile o przeróżnych przekrojach i rozmiarach . Wystarczy odkroić nożykiem bądź gilotynką odpowiedni profil i problem rozwiązany. Innym alternatywą jest zakup arkusika laserowo wyciętych nakrętek z kartonu w firmie drafmodel które należy zaimpregnować klejem typu CA. Jeszcze inaczej- można cieniutkim wiertłem nawiercić dziurki i śruby zaakcentować drucikami weń wklejonymi na odpowiednią wysokość . Myślę , że śruby w kołach to chyba najmniejszy i najmniej istotny problem , w porównaniu z budowa całego modelu od podstaw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu. No to będzie co oglądać. Uwielbiam takie dłubaniny. No i temat niebanalny. Już mi się podoba i zasiadam do podglądania. Co do arkuszu polistyrenu to dla mnie w 1/72 wystarczają kubki po lodach, serkach, karty telefoniczne i kredytowe. No i oczywiście pudełka po CD. W razie czego służę radą bo wiele części sam dorabiam.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ... Myślę , że śruby w kołach to chyba najmniejszy i najmniej istotny problem , w porównaniu z budowa całego modelu od podstaw .

 

Z ofertą daftmodela z chęcią się zapoznam. Profile mówisz hmm dwuteowy bym potrzebował na pewno, są różne rozmiary ?

Bądź spokojny, wiem co robię i mam odpowiednie rozeznanie.

 

Polistyren już zamówiony - idą różne grubości, zrobiłem też remanent w starych ramkach, tu zawsze trafia się coś przydatnego. TankRed1070 - pochodzenie surowców modelarskich mamy podobne Pudełka po CD - tego jeszcze nie męczyłem, ta przeźroczysta czy ciemna część jest lepsza? Mają chyba różne długości.

Stroju - będę próbował, odleję kilka kół więcej w ramach treningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Ja rowniez z niecierpliwoscia czekam na pierwsze zdjecia. Bardzo ambitny projekt. Nie tylko ze wzgledu na bardzo ograniczona ilosc materialow, ale tez skale. Jesli dobrze zrozumialem Twoj model ma byc w skali 1/35, a im wieksza skala tym wiecej niezbednych detali... Ciesze sie, ze podjales sie tej budowy

 

A jesli chodzi o sruby, nity itp. To w tej skali moze najlepiej byloby kupic gotowe - na przyklad ze Scale Hardware.

 

P.S. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pudełka po CD - tego jeszcze nie męczyłem, ta przeźroczysta czy ciemna część jest lepsza? Mają chyba różne długości.

 

Czarny jest bardziej elastyczny i miekki w obróbce. Zależy co potrzebne w danej chwili. Do rzeżbienia lepszy czarny. Przydają się też połamane linijki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję pogrzebać samemu, ściąganie z drugiego końca świata W końcu to tylko nity, na pewno uda się to jakoś zgrabnie zrobić. Myślę, że dziś Oczywiście wrzucę fotki jak tylko coś wyjdzie !

Pozdrawiam i dziękuje za pomocne słowa.

Na dniach powinny przyjść lufy do nkm 20mm i dwa Ursusy A-30 ... Są też pewne koncepcyjne ruchy w kwestii 7PT w wersji plot- na pewno będzie z wnętrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrass1 nasz jakieś zdjęcia lub rysunki plotki na 7TP?

 

A co do nitów to chyba Voyager robił blaszkę do ich wyciskania. A najprościej będzie po prostu wywiercić w kawałku blaszki otwór odpowiedniej średnicy, podgrzewać rankę i wyciskać je (szybko, tanio, prosto)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum odkrywcy, dział "Wojsko II RP"->dział "Problemy z wnętrzem 7TP" kilku ludzi na prawdę znających się na rzeczy już się wypowiedziało. Rysunków nie ma, ale może na podstawie tego co wiem uda się coś naszkicować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza wersja miała być nieco inna, bez obudowy przedziału bojowego, obsługiwana przez 3 ludzi (2 ładowniczych+dowódca/celowniczy), działka oczywiście dwa, a nie cztery. Nkm zasilane z magazynków (taśmy tylko w nkm wersji D). Przeczytaj sobie wspomniany wątek na odkrywcy.

 

No ale my tu o PZInż 222 mamy gadać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś powstała pierwsza partia kół - przednie pneumatyki, koło zapasowe oraz dwa koła do napędu gąsienicowego.

Przednie, po małych poprawkach będą jak trzeba.

IMG_3720.jpg

Podobnie boczne:

IMG_3725.jpg

Koła gąsienicowe natomiast, które nie są podobne do żadnych innych musiałem zrobić sam. Z racji rozmiaru wyszły nieco gorzej i wymagają specjalnej troski, kwestia poświęconego im czasu.

IMG_3721.jpg

Dla niewtajemniczonych koła odlane są z gipsu dentystycznego - bardzo twardego więc obróbka bez obaw.

 

Pytanie do Was. Na zdjęciach widać, że koła gąsienicowe są w zasadzie równo z linią gąsienic. Rozsądek nakazywał by połączenia dwóch kół tak, żeby między nimi "wchodził" ząb gąsienic.

Rysunek bardzo poglądowy

koaschemat.jpg

Na podstawie analizy tych samych kół z PZInż 202 skłaniam się do wariantu pojedynczego ale pewien nie jestem. Proszę o pomoc.

202-1.jpg

pzinz202.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje ze te koła jezdne wyglądają jakoś tak:

 

cc0401f4ad9982e3med.jpg

 

(na podstawie ostatniego koła w pierwszym zdjęciu)

 

To wcięcie to chyba było w oponie.

 

(o to Ci chodziło? )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.