Jump to content
Złośliwiec

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.

Recommended Posts

Bardzo dziękuję za odpowiedź

Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczące malowania amerykańskiej pancerki z okresu wojny w Wietnamie. Otóż z instrukcji wypada, że powinien być to kolor Olive Drub (np H304), ale zdjęcia z epoki pokazują, że ta farba jest ciemna, tak bardzo, że momentami wygląda jakby wpadała w czarny :-\

Czy ktoś ma jakiś dobry patent na to malowanie? Próbowałem szukać w internecie, ale nadal mam mętlik w głowie.

Modele, jakie mam do pomalowania to M48A2C i M551 Sheridan w 1/72.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i odpowiedzi

H304 sam w sobie jest ciemny, a jak zapuścisz filtry, wash i oleje to jeszcze ściemnieje.

Jednym słowem masz prostszą drogę bo zawsze problem jest, że farba jest za ciemna, a nie za jasna

Witam szukam namiaru na model object 416 i dodatki do amx 50 100.czas odpoczac od okretow mimo iz mam kilka nastepnych do zlozenia. Niestety koszt w 1/700 to z 1000zl zeby cos dobrego zrobic i z 2 lata pracy a to kupa czasu dlatego przechodze powoli na pancerke.interesuje mnie okres koniec 2 wojny i troche po.max lata 70.niemoge znalesc dodatkow do tych modeli. Samego amx 50 100 namierzylem ale nic niema do niego.gorzej z objectem.chyba bede musial sam robic dodatki.moze potraficie pomuc pozdrawam

Niestety nic niema sam model amx 50 100.

No to pozostaje Ci kupić blaszkę mosiężną 0.2 mm lub użyć tej z puszki po piwie (ale to aluminium i nie da się prosto lutować), arkusze polistyrenu HIPS i ryrać samemu na podstawie planów i zdjęć.

Świetna zabawa. Przynajmniej ja polubiłem

Ma ktoś jakiś dobry sposób na klejenie plastikowych gąsienic w "siedem-dwójce". Pytam bo się na tym zawsze wykładam i nie mam pojęcia jak się do tego zabrać i kiedy pomalować je pomalować?

Czy gąski od Bronco składane metodą jak na obrazku się skleja czy składa? Da się z tego zrobić gąski, które będę mógł do czasu ich zakładania ładnie zrolować?

5a928b6febe7393e02ac293cabb7a7ec.jpg

W sprawie gąsienic w 1:72 pozwolę sobie opisać moją metodę, trochę odmienną od podanej w linku ciut wyżej. Oczywiście każdy robi jak lubi, ważne żeby wyszło z sensem.

Wózki i koła przyklejam do kadłuba (z wyjątkiem koła napędowego), pilnując geometrii. Gąsienice maluję przed wycięciem z ramki (pędzlem), oczywiście trzeba będzie miejsca odcięć pomalować później. Montaż zaczynam od dołu. Najpierw pasowanie "na sucho" - przykładam długi element idący pod kołami jezdnymi i elementy pomiędzy kołami jezdnymi a napędowym i napinającym. Czasami okazuje się że trzeba coś lekko podgiąć żeby uzyskać prawidłowy kształt gąsienic. Sklejam ten odcinek "na płasko" na podkładce (używam starej plastikowej deski do krojenia), smaruję klejem (używam kleju Revella z igłą lub Tamiya Extra Thin) koła jezdne i miejsca wejścia na koło napędowe i napinające, nakładam sklejony odcinek gąsienicy. Wtedy ustawia się dokładnie właściwe położenie koła napędowego (ważne żeby zęby weszły w otwory w gąsienicy), można je przykleić. Potem przyklejam pojedyncze ogniwa do koła napędowego i napinającego. Uwaga - warto wstrzymać się jedno ogniwo wcześniej niż podaje instrukcja, czasami trzeba przesunąć jedno pojedyncze ogniwo z napędowego na napinające lub odwrotnie. Potem górny bieg - przymiarka na sucho, sklejenie "na płasko", montaż. Warto żeby ostatni przyklejany element nie był pojedynczym ogniwem - łatwiej dopasować wtedy. Jeżeli coś idealnie nie pasuje trzeba zastanowić się co się da "naciągnąć", jak się nie da to w którym miejscu niedoskonałość będzie najmniej widoczna.

Reszta to tylko kwestia praktyki.

Chciałbym się dobrze przygotować merytorycznie przed kolejnym planowanym modelem czyli Warriorem MCV z Academy. Jakie możecie polecić źródła żebym poczytał i dowiedział się nieco o tym pojeździe?

Wpisz sobie w Goglu PrimePortal następnie Battlefield a potem Armor , czytać nie trzeba wystarczy obejrzeć obrazki ,a tak poważnie potrzebujesz coś szczególnego czy oznakowanie będzie z pudła Pozdrawiam M1A1(HA)

Chyba zrobię z pudła ale jeszcze nie myślałem o kalkach, z dodatków coś tam mam, lufę, blaszki, zastanawiam się tylko czy jest sens friule kupować na tę moją amatorszczyznę. Ale chciałbym go zrobić konkret. Malowanie, weathering, obicia itd.

T-55A TAMIYA 35257 - 1:35 jest ciekawym modelem co prawda w sovieckiej wersji, ale gąsienice nie do końca spełniają współczesne standardy.

Zastanawiam się które gąsienice użyć.

Do wyboru są:

- FRIULMODEL ATL-01 METAL TRACK for T-55 T-62;

- MASTERCLUB MTL35048 - 1:35 T-55, T-62.

Cena jest podobna.

Mam wrażenie, że jakość wyrobów FRIULMODEL ostatnio się lekko obniżyła.

Nad gąskami do Goździka 2S1 musiałem się trochę "pomęczyć".

Niestety otwory w większości ogniw trzeba było rozwiercić.

Nie mam 100 % pewności czy FIULE kupowane w necie są oryginalne czy jakieś podróby.

Oficjalne sklepy modelarskie ich nie sprzedają lub jest słaby wybór.

Ja bym brał friule, co prawda rozwiercać trzeba ale nie przemawiają do mnie żywiczne piny w masterclubie, chyba, że ktoś kto używał i uważa inaczej.

Też bym brał friule jak kolega wyżej. Ostatnio składałem sama przyjemność

Słaby wybór podejrzewam ze spowodowany jest tym ze pan od Friula sam zaopatruje rynek na większych europejskich wystawach

Czesc,

chcialem sie poradzic, ale nie wiem czy w dobrym dziale. Mianowicie polozylem kalke(humbrol decalfixem) na tablicy kubelwagena i okazala sie za duza i troche wystaje z prawej strony. Moze ktos moglby mi doradzic coz tym zrobic:przyciac jakos czy raczej zostawic i dzialac dalej ?

tab2.jpg

Pozdrawiam

addams

Jak dla mnie niepotrzebny wydatek, ten bwp ma fartuchy także niewiele jest widać tylko z przodu i ew. z tyłu , a kupować aby były mija się z celem i ekonomią ,lepiej ze te pieniądze kupić sobie żywiczną graciarnię z BlackDoga o taką:

http://blackdog.cz/products/t35/t35082/1.jpg

Pozdrawiam M1A1(HA)

Oo, o, graciarnia będzie dobra. Jakiś link?