Jump to content

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.

Recommended Posts

T-72A Mod 1979 Trumpeter - Nr. 09546 - 1:35. Mam pytanie czy można będzie zrobić model naszego produkowanego w Łabędach i używanego w WP.

Jak wygląda w porównaniu do starej Tamiya?

• Replies 4.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

No, to niech zapyta, nikt tu nie wyśmieje, tylko wytłumaczy. Nie widzę sensu zwracana innym uwagi odnośnie używanego słownictwa. Są tematy gdzie przy budowie Tygrysa jest więcej słów nieznanych niż te

No ja akurat nie robię właśnie z takich powodów.

k

Posted Images

W dniu 10.03.2020 o 22:59, robertmodelarz napisał:

Trumpeter wydał dokładnie ten model tj. T-72A mod 1979, można zbudować z niego polską 72 np. taką jak na fotce (trzeba wymienić gąsienice na typu Diehl z nakładkami gumowymi)

Foto_0.jpg.eb9edb69a9c53d506a0f8d36a2e520e9.jpgL

Lub nic nie wymieniać i zrobić prosto z pudła oraz wysłać starą Tamiye na zasłużoną emeryturę. Kalki robi Toromodel lufę metalową RbModel a klej Revell......... 

T-72.jpg

"Gąsienice typu Diehl" - można pobrać z modelu Leoparda ?

Zapewne trzeba wymieniać też koła napędowe...

Przy okazji jeszcze jedno pytanie - coś mi się obiło o uszy, że w polskiej produkcji nieco inaczej rozmieszczano wyrzutniki granatów dymnych - prawda to ?

Posted (edited)
8 minut temu, martinello napisał:

"Gąsienice typu Diehl" - można pobrać z modelu Leoparda ?

Zapewne trzeba wymieniać też koła napędowe...

Przy okazji jeszcze jedno pytanie - coś mi się obiło o uszy, że w polskiej produkcji nieco inaczej rozmieszczano wyrzutniki granatów dymnych - prawda to ?

W topshocie T-72 Kagero jest fotka z ukladem schodkowym Tucha i stosowane tylko w polakich t-72. Nie moge teraz namierzyć książeczki ?

Edited by Zamir

Było kilka 72 z takim układem z początku produkcji jednak większość miała układ standardowy lub nie miała ich wcale (te miały dorabiane właśnie schodkowe wyrzutniki). 

Co do gąsienic, tylne koło to przeróbka, środek od T-72 z dołożony pierścieniem od Leoparda.

283093_1769907021241_1646201905_31335452_3517271_n.jpg

5 godzin temu, Tomek Mroczkowski napisał:

Co do gąsienic, tylne koło to przeróbka, środek od T-72 z dołożony pierścieniem od Leoparda.

Tu nasz wątek Flachetego  z Pt-91 Twardy z gąsienicami Diehl -wszystko ładnie  opisane i sfotografowane.

https://pwm.org.pl/viewtopic.php?p=950464

zastanawiam czemu uzywa sie nazwy Diehl , rozumie iz od nazwy producenta projektanta, lecz czy widzielisci gdzies aby uzwano nazwy xxxx w modelarstwie , nie latwiej napisac z gasienicami Leoparda ? Nie kazdy wie co to Diehl , ale Leopard tak , 

2 godziny temu, bulik58 napisał:

zastanawiam czemu uzywa sie nazwy Diehl , rozumie iz od nazwy producenta projektanta, lecz czy widzielisci gdzies aby uzwano nazwy xxxx w modelarstwie , nie latwiej napisac z gasienicami Leoparda ? Nie kazdy wie co to Diehl , ale Leopard tak , 

Bo tak brzmi bardziej naukowo i świadczy o nieprzeciętnej wiedzy piszącego. Jednym słowem "gwiazdorzenie".

czyli zamiast wiertlo z widia mam uzywac wiertlo z koncowka z weglika spiekanego , acha rozumie , dzieki za naprowadzenie na wlaciwy tor ,milej niedzieli 

Jak nie rozumiesz czym jest gąsienica Diehl to wystarczy zapytać, albo poszukać w google, a nie szukać dziury w całym. Budując model danego pojazdu warto się oprócz sklejania, wgłębić się w sam pojazd, jego budowę itp.

sorry jesli cie urazilem, ale spojrzmy na to inaczej,mlody czlowiek zaczyna przygode modelarstwem dostanie pare zlotych i pojdzie kupic sobie model T-72 ale koniecznie z gasienicami Diehla musi byc , i co zrobi sprzedawca ? O ile pamietam w przytoczonym modelu Flachy przytoczone zostaly obie nazwy , tak ze nie masz powodu czuc sie obrazanym ale jesli uwazasz ze tak to sorry 

Nie uraziłeś tylko nie wiem po co zwracasz na to uwagę? Nikt się nie dopytuje co to Diehl więc zakładam, że osoby które wiedzą co to, to wiedza, a kogo to nie interesuje, to mają to gdzieś. Koniec offtopu z mojej strony.

Nie będzie im potrzebna wiedza czym jest Diehl, więc mogą wrzucić gąsienice nawet od Shermana. - sorry ale to jest argument prowadzacy do nikad , czyli rozumuja twoj tok myslenia kazdy modelarz powinien miec stos ksiazek i innych zrodel informacji aby sklei jeden model i potem stwierdzic - nie lepiej zbierac znaczki?

Nie , ja sie nie obrazilem , tylko sa osoby ktore tych zawilosci tematu nie znaja i jesli ich to zainteresuje to zapytaja dlaczego takie ma traki a model takie.  

No, to niech zapyta, nikt tu nie wyśmieje, tylko wytłumaczy. Nie widzę sensu zwracana innym uwagi odnośnie używanego słownictwa. Są tematy gdzie przy budowie Tygrysa jest więcej słów nieznanych niż te jedno określenie.

• Like 3
Posted (edited)

Panowie, nie te czasy kiedy potrzebny był stos książek, dokumentacji gromadzonej w teczkach czy rozmowa z kustoszem w muzeum, żeby zgłębić temat. Wystarczy znać słowo - klucz i skopiować je do wyszukiwarki. Czasem tylko nie wiadomo co w tą wyszukiwarek wpisać. Oczywiście można kleić tylko dla samego klejenia a to co się przy okazji dowiemy to tylko z korzyścią dla nas. U mnie w w warsztacie Leoparda wywiązała dyskusja na temat "rurek" - i bardzo fajnie bo dzięki temu się tez trochę dowiedziałem i przynajmniej wiem co dokleiłem do modelu.

Edited by TAW
Posted (edited)

Mam pytanie w tematyce w której jestem całkowicie "zielony" i może jakaś dobra dusza poratuje - chodzi mianowicie o figurki...

Może się ktoś orientuje czy istnieje zestaw (albo pojedyncze ludki) w 1:35 co by pasowały do naszych wojsk rakietowych - mam tu na myśli głównie załogi/obsługę wyrzutni Kub, Krug i Newa w WP. Po fotkach i filmikach na YT (np dotyczących Os) można by zakładać że powinni pasować jacyś "tankiści" ale co do tego nie jestem 100% pewny. Z góry dziękuję za wszelką pomoc :szczerbol:  

Edited by M.A.V.
  • Thanks 1
Posted (edited)

Z gotowców plastikowych to tylko to Trumpeter 00434 Soviet soldier - Scud B crew:

https://www.mojehobby.pl/products/Soviet-soldier-Scud-B-crew.html

Nasza obsługa Scuda nosiła czarne berety i brązowe opinacze. Hełmofony też nasi rakietowcy używali. Kadra zawodowa miała buty rumcajsy, ale one były brązowe. Jest trochę rzeźbienia- trzeba wymienić głowy i buty.

11791_rd.jpg

3_9426660b-0ad2-4b8b-b70a-98dafaa6f51f_1024x1024.jpg

1_zps12aa0d22.jpg

2_zps651e22b5.jpg

3_zps10ca21e2.jpg

Edited by robertmodelarz
  • Thanks 1

Ktoś może zamawiał jakiś zestaw blach Voyagera w Polsce i jest w stanie powiedzieć ile trzeba zazwyczaj czekać na przesyłkę? No i oczywiście jak ocenia ich zestawy na tle innych producentów? Spasowanie itp =P

W Exito mają dużo dostępnych od ręki. Martola też ma je w swojej ofercie.

https://exito.sklep.pl/pl/c/VOYAGER/2524

Ja używałem jeden raz do Tigera I. Zestaw pasował idealnie, nawet jakieś małe części żywiczne były w zestawie. Są wykonane ze sztywniejszej (grubszej) blaszki niż np. Eduard.