Jump to content

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.

Recommended Posts

Godzinę temu, meser262 napisał:

Nie wiem w jakim etapie zaawansowanie jest Kolega modelarz. Może skusić się jednak na model ze Zvezdy?

https://www.mojehobby.pl/products/Tiger-I-Ausf.-E-Early-Kursk.html

Niedrogi i nienajgorszy.

Jest w nim malowanie Tygrysa No.332 z 503 BCC. Jest sporo fotek tego Tygrysa i można się trochę pobawić. 

Hm wcześniej robiłem głównie King Tigery i kilka T72

Mam pytanie, czy dałoby się z tej zvezdy zrobić Tigera 213  Otto Carius-a w zimowym malowaniu ?

https://www.mojehobby.pl/products/TIGER-I-Otto-Carius-czolg-213-Schwere-Pz.-Abt.-502-Lotwa-luty-1944.html

Napewno trzeba będzie łatać otwory na gąsienice na wieży hmm

Oraz czy takie dodatki są warte zachodu:

https://www.mojehobby.pl/products/Miotacze-granatow-do-niem.-czolgow.html

Wydaje mi się również, że ta lufa powinna pasować:

https://www.mojehobby.pl/products/German-88mm-KwK-36-L-56-Tiger-I-early-model.html

Edited by Rigiel
  • Replies 4.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jest to wersja średnia wprowadzona od pojazdu Fgst.305010 - popatrz na fotkę - kolor pomarańczowy Taka nie odpowiada żadnej z wersji używanej w tych pojazdach.   Problem jest ze zna

Przepraszam że tak post pod postem, ale znalazłem w końcu fajne zdjęcie -  Cała 'gromadka' - dwu i trzy barwnych pojazdów na podwoziu Pz.Kpfw.I ausf.A Pozdrawiam Krzysztof

No, to niech zapyta, nikt tu nie wyśmieje, tylko wytłumaczy. Nie widzę sensu zwracana innym uwagi odnośnie używanego słownictwa. Są tematy gdzie przy budowie Tygrysa jest więcej słów nieznanych niż te

Posted Images

Lufa i miotacze granatów są OK.  Z usunięciem zaczepów na dodatkowe ogniwa gąsienic poradzisz sobie bez problemów (nożyk, pilnik i papier ścierny). Na dziury szpachla. Temat był już przerabiany na forum. 

Edited by robertmodelarz
  • Like 1

Odnośnie Tigera Zvezdy, którego posiadam, to mogę zaświadczyć, że np. siatki Abera do niego nie pasują. Cena blach Eduarda jest od czapy. I to jeszcze bardziej od czapy niż początkowo myślałem (siatki i drobne detale 70 zł + błotniki drugie 70 zł = ok. 140 zł, a model kosztuje 90-100 zł!).  A np. błotniki eduardowe mają przecież swoje wady. Chyba na wschodzie jest produkowany  jakiś zestaw elementów fototrawionych do tego modelu w rozsądnej cenie, ale u nas chyba niedostępny.

Ciekawe, że Tiger Revella, który chodzi nawet po 240 zł (!!) to przepak Zvezdy (90-100zł). Ciekaw jestem czy Revell ma wgnioty w wannie (ta wada wg mnie to nie jest wina formy).

4 godziny temu, Rigiel napisał:

Mam pytanie, czy dałoby się z tej zvezdy zrobić Tigera 213  Otto Carius-a

Tygrys No.213 z 502 BCC - brak wizjera ładowniczego. I do tego elementu i daty resztę trzeba dopasować.

Tygrys ZVEZDY późniejszy.

4 godziny temu, Rigiel napisał:

Oraz czy takie dodatki są warte zachodu:

Wydaje mi się również, że ta lufa powinna pasować:

Lufa na pewno, wyrzutnik granatów też choć już niekoniecznie.

Pozdrawiam

Krzysztof

• Like 1
1 godzinę temu, Mr_X napisał:

Odnośnie Tigera Zvezdy, którego posiadam, to mogę zaświadczyć, że np. siatki Abera do niego nie pasują. Cena blach Eduarda jest od czapy. I to jeszcze bardziej od czapy niż początkowo myślałem (siatki i drobne detale 70 zł + błotniki drugie 70 zł = ok. 140 zł, a model kosztuje 90-100 zł!).  A np. błotniki eduardowe mają przecież swoje wady. Chyba na wschodzie jest produkowany  jakiś zestaw elementów fototrawionych do tego modelu w rozsądnej cenie, ale u nas chyba niedostępny.

Ciekawe, że Tiger Revella, który chodzi nawet po 240 zł (!!) to przepak Zvezdy (90-100zł). Ciekaw jestem czy Revell ma wgnioty w wannie (ta wada wg mnie to nie jest wina formy).

Odnośnie twojej wypowiedzi 

Więc zestaw abera 35014 dedykowany do modeli tamiya,academy i italeri pasuje idealnie do zvezdy😜 

Siatki i inne duperele jakby robione pod ten model , nawet drobnica do wentylatora na dachu pasuje oraz dodatki do filtrów feifela 

Co do blach edka to zapomnij ....Aber lub chinole tylko

24 minuty temu, slawekmalysek napisał:

Co do Edka pełna zgoda - tragedia, ale Aber nie lepszy.

Najlepsze blachy do Tygrysów wg mojej oceny robi Voyager i nawet ma dedykowane do Zvezdy, szkoda 

tylko że u nas w kraju ciężko z dostępnością. Niezłe też są E.T. model, ale też próżno u nas szukać.

Jest jeszcze nasz Part, ale robi tylko do Tygrysów mid/late, ale za to niezłe, Aber może im possać😁

• Like 1
38 minut temu, Seb napisał:

Co do Edka pełna zgoda - tragedia, ale Aber nie lepszy.

Najlepsze blachy do Tygrysów wg mojej oceny robi Voyager i nawet ma dedykowane do Zvezdy, szkoda 

tylko że u nas w kraju ciężko z dostępnością. Niezłe też są E.T. model, ale też próżno u nas szukać.

Jest jeszcze nasz Part, ale robi tylko do Tygrysów mid/late, ale za to niezłe, Aber może im possać😁

Fakt zapomniałem o blachach Part-a

Niestety ostatnio dostawy pewnie z powodu covid-a jakby kuleją chociaż hgw skąd czesi są tak dobrze zaopatrzeni?

Mała uwaga co do chińskich blach są k..o delikatne dlatego w niektórych przypadkach wolę abera😜

Edited by slawekmalysek
Cytat

Odnośnie twojej wypowiedzi 

Więc zestaw abera 35014 dedykowany do modeli tamiya,academy i italeri pasuje idealnie do zvezdy😜 

Siatki i inne duperele jakby robione pod ten model , nawet drobnica do wentylatora na dachu pasuje oraz dodatki do filtrów feifela 

W każdym razie siatki Abera do Tamiyi/Academy/Italeri, które mam, pasują tak samo "dobrze" do Zvezdy, co do Tamiyi :))))))

Edited by Mr_X

Widzę, że wywołałem ciekawą dyskusję, ale dobrze, bo jest wartościowa.

Trafiłem na tego dragona w dobrej cenie:

https://www.mojehobby.pl/products/Tiger-I-131-s.Pz.Abt.504-Tunisia-Smart-Kit.html

Więc nie wahałem się i nabyłem kota.

Prawdopodobnie będę chciał zbudować go jako jedną z opcji w zestawie tj. Tigera no ,,01'' s.Pz.abt 502.

Hmm możliwe, że pokuszę się o jakiś nowy temat w warsztacie.

Szukałem dodatkowych zdjęć tego egzemplarza, ale trafiałem w zasadzie tylko na zdjęcia  Tigerów w wersji ,,initial''

Czy ktoś z Was używał gotowych, ew. Robił siatki maskujące na modelach? Może ktoś polecić jakieś konkretne produkty lub ew. Tutoriale? 

Widziałem, że AFV Club i bodajże AK ma w ofercie produkty we wzorze, który potencjalnie by mnie interesował, ale nie wiem ile to warte. Ktoś coś? 

Posted (edited)
W dniu 1.05.2021 o 17:26, patrykd napisał:

Mam pytanko. W jakim kolorze najlepiej pomalować panzerfausta 30. Do wyboru mam:

Każdy z wymienionych kolorów pasuje, Najbardziej Mig 010.

19063.jpg

1024px-Panzerfaust_helsinki.jpg?1619978451922

Edited by robertmodelarz
  • Thanks 1
28 minut temu, Kamil K. napisał:

Czy ktoś z Was używał gotowych, ew. Robił siatki maskujące na modelach? Może ktoś polecić jakieś konkretne produkty lub ew. Tutoriale? 

Widziałem, że AFV Club i bodajże AK ma w ofercie produkty we wzorze, który potencjalnie by mnie interesował, ale nie wiem ile to warte. Ktoś coś? 

Są gotowce:

27336_rd.jpg

Camouflage Net-Desert Tan model do sklejania AFV Club -AC35019

Tutorial:

• Thanks 1
Posted (edited)

Dzień dobry,

Czy wie ktoś może w jaki sposób mocowano gąsienice jako dodatkowy pancerz na bokach przedniej płyty Tigera ? (Jak na zdjęciu)

Czy były one luzem położone/ przyspawane/ miały jakieś uchwyty ?

I czy była to jakaś częsta praktyka, czy raczej widzimisie załogi konkretnego kota ? (Robię późnego tygrysa z frontu wschodniego (Okolice Polski 1944) z dywizji Totenkopf (Numer no. 933)

f29157a1efd8b99558d9da05ef70364a.jpg.f76ac68ac00d8626d935ad5f6a6e31e8.jpg

Edited by Rigiel
12 minut temu, Rigiel napisał:

Dzień dobry,

Czy wie ktoś może w jaki sposób mocowano gąsienice jako dodatkowy pancerz na bokach przedniej płyty Tigera ? (Jak na zdjęciu)

I czy była to jakaś częsta praktyka, czy raczej widzimisie załogi konkretnego kota ? (Robię późnego tygrysa z frontu wschodniego (Okolice Polski 1944) z dywizji Totenkopf (Numer no. 933)

Przeważnie haki przyspawane do górnej krawędzi przedniej płyty. Coś takiego:

_DSC6185.JPG.ed28da0f35cc13ecf237d3f5274d8b42.JPG

• Like 1
W dniu 2.05.2021 o 19:41, Kamil K. napisał:

Tutaj siatki z AK Interactive:

Posted (edited)
5 godzin temu, Rigiel napisał:

Dzień dobry,

Witam!

Z researchu, który zrobiłem na własny użytek wynika, że Tigery 3 DPanc SS nie miały tego rodzaju modyfikacji polowych (przynajmniej w Polsce; lipiec-grudzień 1944). Jedyne dodatkowe ogniwa były mocowane na wieży (w uchwytach - standardowo). Trzeba zwrócić uwagę, czy z boku wieży w okolicy przegubu lufy był położony drobny Zimmerit czy gruby (standardowo jak to na wieży). Np. 912 miał w tym miejscu gruby Zimmerit, a 913 miał drobniejszy Zimmerit przy przegubie.  933  znam tylko rysunek z zeszytu Wyd. Militaria. W Tigers in Combat albo Tigers of the Death's Head zdjęcia 933 nie ma. Ale one wyglądały mniej więcej tak samo, jeśli nie brać pod uwagę ubytków Zimmeritu unikalnych dla każdego pojazdu. 

Oczywiście jest jeszcze te tajemniczych 5 czołgów, które na początku sierpnia wyładowano na dworcu Warszawa-Praga, a potem przejechały mostem Poniatowskiego na Mokotów. Jeden z tych czołgów nasi podobno zdobyli i używali bojowo, a drugi zniszczyli. Pozostałe po wielu dniach dołączyły do dywizji. Nie wiadomo do końca jak te czołgi wyglądały. Jest raptem jedno zdjęcie z okolic Alei Jerozolimskich. Niektórzy twierdzą, że widzą tam mid-a z Feifelami. Ja tam tego nie widzę. Jest jeszcze tajemnicze zdjęcie Tigera przypisywane 3 DPanc SS bez oznaczeń i z nietypowymi uchwytami na burtach (jedna Pantera wyciągnięta w Polsce z bagna też miała takie). Być może były to próbne uchwyty do Schurzenów.

Akurat ten pojazd z dodatkowymi uchwytami (?) jako jedyny z przypisywanych 3 DPanc SS miał dodatkowe ogniwa gąsienic z przodu kadłuba.

Tiger.jpg

file059.jpg

Edited by Mr_X
  • Like 1

Hej to 7TP z IBG. Czy ktoś ma pojęcie jakie kolory z tamki zastosować 😉 Lub jakie miksy wejdą.

Głównie chodzi o wnętrze  (polish Sand).  Ale brąz i zieleń też.  Kolory od D-L - nie zajmujemy się.

Mam dużo tamki i gunze. Nie ma kolorów gunze w sklepach więc nie dokupie. Zostaje  mi pomieszać.

Co sądzicie?

obraz.thumb.png.ad8152c3efad31181b2f047258691343.png

Posted (edited)

Ja jak robiłem 7TP, to użyłem następujących kolorów:

1) XF-60 Dark Yellow;

2) XF-5 Flat Green;

3) Brąz jako XF-64 Red Brown + 1/3 lub 1/4 czerni.

Tamiya nie produkuje takiego ciemnego brązu jak ten polski.

XF-60 jest często zalecany jako Dunkelgelb, natomiast mi on pasuje tylko do Dunkelgelbu z 1943 r. Bardziej właśnie wg mnie odpowiada odcieniowi polskiego koloru bazowego z lat 30-tych. Firma Mirage kiedyś zalecała XF-57 Buff jako polski żółty. Ale  sądzę, że on bardziej się nadaje na Dunkelgelb z końca wojny.

Edited by Mr_X
  • Like 1

Mr_X - podał dobre kolory, można coś dobrać na oko,  pamiętaj, ze model ściemnieje po wheateringu. Zastosuj jaśniejsze kolory podstawowe. 

Jest gotowy zestaw HATAKI- po co kombinować:

13493_2-Przechwytywanie2.JPG

13493_1-Przechwytywanie1.JPG

Posted (edited)

Mam pytanie odnośnie metalizerów. Mam w nowym projekcie do pomalowania coś na kolor czysto stalowy (nie gun metal). Jaki metalizer polecacie jakiej firmy? A może ktoś ma fajny patent na wykonywanie stalowych detali?

Zastanawiam się nad metalizerem steel od AK z serii xtreme metal? Czy to dobre metalizery są?

Edited by patrykd
6 minut temu, patrykd napisał:

Mam pytanie odnośnie metalizerów. Mam w nowym projekcie do pomalowania coś na kolor czysto stalowy (nie gun metal). Jaki metalizer polecacie jakiej firmy? A może ktoś ma fajny patent na wykonywanie stalowych detali?

Zastanawiam się nad metalizerem steel od AK z serii xtreme metal? Czy to dobre metalizery są?

https://www.mojehobby.pl/catalog/Alclad.html

ALC-112 Steel - Image 1