Jump to content

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.

Recommended Posts

• Replies 4.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

1933 - trójbarwny kamuflaż Zasady malowania - w kolorach "Buntfarbenanstrich" - rozporządzenie zostało określone w HDV 488/1 z dnia 20 kwietnia 1933 roku  RAL 840 B2 Nr.17 Erdgelb-matt   -   zi

Przepraszam że tak post pod postem, ale znalazłem w końcu fajne zdjęcie -  Cała 'gromadka' - dwu i trzy barwnych pojazdów na podwoziu Pz.Kpfw.I ausf.A Pozdrawiam Krzysztof

No, to niech zapyta, nikt tu nie wyśmieje, tylko wytłumaczy. Nie widzę sensu zwracana innym uwagi odnośnie używanego słownictwa. Są tematy gdzie przy budowie Tygrysa jest więcej słów nieznanych niż te

Posted Images

Jeszcze tak około tematycznie zapytam – czy wypuszczony ostatnio na rynek przez firmę Italeri model chińskiego czołgu Typ 59 (dedykowany grze komputerowej World of Tanks) to jakaś autorska nowość? Czy po prostu stary model czołgu T-55 tejże firmy z lekkimi przeróbkami? Warto się tym zainteresować? Pytam, gdyż w necie widziałem zapowiedzi.

Stary T-55 Italki, tylko jakoś 50% droższy.

Tak czułem… Szkoda bo temat wydawał by się być ciekawy. W sumie T-55 Tamiya jest niewiele droższy i pewnie znacznie lepiej spasowany. Z drugiej zaś strony, ten "italeryjski" ma odcinkowo-ogniwkowe gąsienice.

Siemka. Z prętem mosiężnym miałem do czynienia ale nie koniecznie 5 mm. A więc jest to materiał łatwy w obróbce ,plastyczny (chociaż nie tak jak miedziany) ja ciąłem to piłką włosową. Co do tych dział to L jest to długość w milimetrach a R grubość tegoż działa też w milimetrach Typ A to jest to smuklejsze z dłuższą lufa. Pozdrawiam M1A1(HA)

Siemka. Z prętem mosiężnym miałem do czynienia ale nie koniecznie 5 mm. A więc jest to materiał łatwy w obróbce ,plastyczny (chociaż nie tak jak miedziany) ja ciąłem to piłką włosową. Co do tych dział to L jest to długość w milimetrach a R grubość tegoż działa też w milimetrach Typ A to jest to smuklejsze z dłuższą lufa. Pozdrawiam M1A1(HA)

Dzięki za odpowiedź Czyli piszesz że lepiej zakupić miedziany pełny czy pusty? Chodzi o zrobienie orurowania na budynku, typowe fantasy.

• 2 weeks later...

Przygotowuje się do nowego projektu Panther Ausf A Tamiya 35065 (stary wypust, formy z 1969 roku)

TLbdmdd.jpg

Postanowiłem go uzupełnić o ZIMMERIT Eduard 35425 Zimmerit Panther Ausf.A TAMIYA

1851_35425_01.jpg

Pytanie czym przykleić duże płyty ZIMMERITU do powierzchni kadłuba modelu?

"Super Glue" (cyjanoakryl) nie da mi żadnej możliwości korekty ich położenia. Contacta raczej nie chwyci ich wystarczająco mocno. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Cześć. II wojna światowa i te nazistowskie wynalazki to nie moja bajka, ale jeśli chodzi o zimmerit na niemieckich czołgach, to może rozważysz te dwie opcje?

Pierwsza to filmik na YouTube, co prawda gość buduje tygrysa i mówi po japońsku, ale naprawdę filmik pomocny przy zrobieniu zimmeritu:

https://www.youtube.com/watch?v=vFhcy75i3ZY

Druga opcja to żywiczny wyrób firmy ATAK:

ZM-1608-shopaa_zpsrtbpwn47.jpg

Numer katalogowy tych arkuszy to AT1608. Kwestie doboru skali tych arkusików pozostawiam Tobie. Jak pisałem, kompletnie nie znam się na drugo wojennych wynalazkach niemiaszków i być może eksperci zbesztają mnie za to że się wcinam, ale moim skromnym zdaniem, ten żywiczny zimmerit, jak i ten wykonany własnoręcznie, będą wyglądały lepiej niż te fototrawione dachówki.

Jeszcze kwestia techniczna. Opcja pierwsza, to konieczność zakupu milliputa lub green stuff, bądź też innej masy dwuskładnikowej, oraz konieczność załatwienia sobie takiego sprytnego radełka w odpowiedniej skali.

Opcja druga, to konieczność docinania tych arkuszy do odpowiedniego kształtu.

Korzyści płynące z obu opcji?? Można się pokusić o zrobienie fajnych ubytków w zimmericie. Powodzenia w budowie.

P.S. Mam nadzieję że filmik na YouTube zadziała.

Blaszki z Zimmeritem już przyjechały, więc raczej je wykorzystam. Kiedyś robiłem ZIMMERIT na Tygrysie - przy użyciu rozgrzanego śrubokręta, pracy poszło mnóstwo, efekt był kiepski.

Moje pytanie dotyczy tego jakim klejem przykleić tak duże elementy fototrawione?

Jeżeli już kupiłeś ten zimmerit i jest w wersji fabrycznej, to go zwróć do sklepu. Zgodzę się z przedmówcą, że najlepiej jest to zrobić samemu. Masze wtedy pełną kontrolę i wychodzi to znacznie taniej.

Podaje Ci dwa warsztaty, w których wykorzystano obydwie wspomniane masy dwuskładnikowe:

Pzkpw. V Panther Ausf. A - 1/35 Tamiya 35065 - tutaj kolega Cooper wykorzystał Green Stuff oraz radełka od Trumpetera.

Pz. Kpfw. VI ausf. E Tiger I Late 1/35 Dragon - a tutaj ja wykorzystałem białego Milliputa oraz radełka od Trumpetera

Radełka te są świetne i ja bym nic więcej nie szukał. Jeżeli chodzi o kwestię kładzenia zimmu z GS'u musisz podpytać Coopera. Jeżeli Milliput - wal do mnie śmiało. Bałem się tego i podchodziłem jak do jeża, ale okazało się to banalnie proste.

Jak najbardziej nada się klej CA ale gęsty (wiążący w kilkanaście a nie kilka sekund)

Osobiście używam tej firmy:

http://guitarproject.pl/p/361/11761/klej-cyjanoakrylowy-scigrip-holdtite-ca01-20ml--lakiery-i-kleje-lutnictwo.html?gclid=Cj0KEQjwrJ2tBRD13N7T5u7k9I8BEiQA5APAAJyNTQBRs-xDZzxXAlEI6q8He4hosCcp7QdYpUNFNw0aAsyo8P8HAQ

ale jest wiele innych na rynku.

Raczej zaryzykuje z tymi blachami. Przed zakupem przyjrzałem się kilku zdjęciom modeli zbudowanych z ich użyciem i efekty były bardzo ładne.

Może kiedyś przy jakimś kolejnym projekcie zdecyduje się na ręczne odwzorowanie.

Na razie nie czuje, żebym był to w stanie zrobić dobrze (widziałem wiele przykładów źle zrobionego ZIMMERITU, co skutecznie mnie póki co zniechęca).

Czy to jest już warsztat czy pytanie o klej do zimmeritu.

Jeśli warsztat to rozumiem, że jego tematem będzie wykonanie zimmeritu do Pantery A i specyfiku do jego klejenia. Lub jest to tylko zła nazwa warsztatu.

Jeżeli jest to pytanie o klej do klejenia zimmeritu to mamy odrębny temat założony w tym celu Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.

Od dłuższego czasu obserwuje znaczne niechlujstwo nowych forumowiczów. Pisać byle gdzie, byle jak, może ktoś coś odpowie lub napisze jakieś mądre słowo.

Ludzie szanujmy się na wzajem.

Bardzo mi miło być młodym pokoleniem (born in 1981) ;) - niestety wątek źle mi się założył - w wątku "Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi" kliknąłem "NOWY TEMAT" zamiast "ODPOWIEDZ", nie mam opcji usuń post :(

a propo zaś użycia w/w blach to nawet Na tym forum znalazłem kilka ładnych przykładów modeli z ich zastosowaniem

viewtopic.php?f=68&t=49284&p=717911&hilit=panther#p717911

Zmień temat (usuń to pytanie) i dalej kontynuuj budowę tutaj. Wtedy wszystko będzie si

Nikt nie mówi, że z tymi blachami będzie to źle wyglądać. Chodzi o to, że wykonanie zimmu samemu daje ci pełną kontrolę nad nim, na dodatek jest to tańsze

Pantera ausf. A - Schurzen

Czy te Schurzeny

Eduard 35501 Schürzen Panther Ausf.A DRAGON

http://www.mojehobby.pl/products/Panther-A-Schurzen-DRA.html

da się dopasować do tej pantery?

Tamiya 35065 German Panther Ausf A Medium Tank

http://www.mojehobby.pl/products/German-Panther-Ausf-A-Medium-Tank.html

Wiem, że zestaw jest dedykowany do dragona, ale może da się je dopasować?

• Super Moderator

Może tak może nie,niestety dlatego zestawy są dedykowane dla danego modelu że czasem różnice sięgają kilku milimetrów i może być przykra niespodzianka.

Nie polecam ryzykować. Pantery tych firm różnią się od siebie wymiarami dosyć znacznie. Na dodatek to jeszcze ta niesławna Ausf. A =P

Mam pytanie co do kolorów zbiorników paliwa i układu chłodzenia w Tygrysach I. Wiadomo do kiedy malowano te elementy na szaro? Głównie mam wątpliwości co do środkowej wersji^^

Dzięki za odpowiedź. Pantera będzie bez Schürzen, chyba, że gdzieś znajdę dedykowane. Co zaś do niesławnej Ausf. A - wypych Tamiyi z 1969 roku, kupiłem ją z premedytacją, będę się na niej uczył wielobarwne kamo malować (dotychczas unikałem tego jak ognia) i trochę z blachami poćwiczę (zimmerit od eduarda -bo był w dobrej cenie). W gablocie dostanie oznaczenie "model ćwiczebny" (chyba, że coś sensownego z niej wyjdzie) ;)