Jump to content
DeX

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...

Recommended Posts

Siemanko

Mam pytanie rozpocząłem swój pierwszy model i mam problem z malowaniem używam farb akrylowych pactra i podczas mieszania z rozcieńczalnikiem dedykowanym (Thinner) ścina mi się farba i robi jedna wielka gruda. Czy Sposób mieszania lub jakieś inne czynniki maja wpływ na ścinanie się farby?

To chyba nie jest dedykowany rozcieńczalnik do Pactry. Nie ma takiej możliwości by rozcieńczalnik Pactry ją ścinał. Poza tym chyba nikt nie używa rozcieńczalnika Pactry którego cena jest równa cenie farby. Do pędzla pactrę spokojnie możesz rozcieńczać wodą. Pactra jest co najmniej dobra do pędzla ale do aero używaj innej farby.

Siemanko

Mam pytanie rozpocząłem swój pierwszy model i mam problem z malowaniem używam farb akrylowych pactra i podczas mieszania z rozcieńczalnikiem dedykowanym (Thinner) ścina mi się farba i robi jedna wielka gruda. Czy Sposób mieszania lub jakieś inne czynniki maja wpływ na ścinanie się farby?

To chyba nie jest dedykowany rozcieńczalnik do Pactry. Nie ma takiej możliwości by rozcieńczalnik Pactry ją ścinał. Poza tym chyba nikt nie używa rozcieńczalnika Pactry którego cena jest równa cenie farby. Do pędzla pactrę spokojnie możesz rozcieńczać wodą. Pactra jest co najmniej dobra do pędzla ale do aero używaj innej farby.

Widocznie jestem jakiś wyjątkowy albo trafiłem na dziwną partię. Teraz już bd wiedział człowiek się na błędach uczy i czasem przepłaca destylowana czy może być zwykła? Do aero jeszcze droga daleka więc z pewnością innych farb użyję puki co trzeba się nauczyć malować pędzlem.

Nie wie ktoś co się dzieje z Eduardem i Airesem, a raczej jego dystrybucją w Polsce?

Mamy nowy miesiąc, a w naszych sklepach (patrz: MojeHobby) dalej nie ma zestawu Rockin' Rino, czy nowej kabinki do F-106A?

Z reguły wszelkie nowości był tam od pierwszego dnia miesiąca (albo i wcześniej), a teraz jakaś taka bieda...

Nie pytałem, bo zawsze mieli to od razu.

Rockin' to nawet nie planuję kupować (szósty F-4 od Academy w domu to trochę za dużo), ale dziwię się że nawet nie mają w ofercie tego zestawu.

Podobnie jak kabinki Airesa 4660 którą akurat chcę kupić (do F-106A Trumpetera).

Po prostu dziwię się że są takie opóźnienia, może Edek i Aires jakieś problemy stwarzają?

Myślę że kurs ma spory wpływ na to co się dzieje. Ostatni nawet wykupiłem z jednego z naszych sklepów wszystkie MiG'i-23MF jak zobaczyłem że z dostawy na dostawę cena zmieniła się o 100zł.

Ja rozumiem że mogą by jakieś problemy z dostawą, opóźnienia, ale dlaczego tych produktów w ogóle jeszcze nie ma w katalogu sklepu?

Nawet jako towary na zamówienie, niedostępne.

Mam pytanko dlaczego mi Master Blackening Agent po godzinie moknięcia w min blachy (z mieszaniem i przewracaniem elementu) częściowo rozpuściło blaszkę pomiędzy małymi dziurkami (drobne połączenie pomiędzy ogniwami). Cały element już do wywalenia raczej ale może ktoś zna problem. Napiszę że po raz pierwszy tego użyłem. Pozdro

Czy da się dopasować wnętrze z Citroëna C5 do Range Rovera?

jak masz dobrego Dremaela to wszystko się da - tylko po co

Oczywiście ten sidolux klinuksem zmyjesz razem z farbą , wiec będziesz musiał malować jeszcze raz . Jak pomalujesz jeszcze raz , znowu położysz sidolux to powinno być dobrze . Po łoszu i zabawie z siuwaksami wszystko się stonuje . Zmniejsz ciśnienie na którym malujesz z dwudziestu barów to nie będziesz robił zacieków .

Wash wpływa na kolor powierzchni? No raczej nie...

Albo go zmyj całkiem albo delikatnie popraw papierkiem jeśli zacieki nie poszły w szczeliny.

Patrz, mi się wydawało że model ciemnieje, chociażby przez te cienie które imituje wash. Ale to może żarówka w lampce się przepaliła. Szlifowanie zacieków nie spowoduje zmiany koloru na jaśniejszy przypadkiem? I zmiany modelu na paskudny?

Zdecydowanie lepiej zmyć do zera i wymalować jeszcze raz. Ciśnieniem które nie zdmu:bip:e modelu ze stołu.

Nie maluję na ciśnieniu 20 bar, niecały 1. ;) W każdym razie zmyję cleanluxem i tak myślałem, że powinno się stonować po weatheringu. Dzięki za potwierdzenie.

Czy możecie polecić jakieś zestawy w 1/72 dla:

1. MIG 17

2. IL 28

3. TS 8 Bies

4. AN 2

5. MI 1

Szukałem po necie, ale znalazłem tylko AN2 Revella i MIGa17 Pastyka. Przewinął się też gdzieś IL 28. Nie wiem jak z jakością tych zestawów, ale słyszałem, że Plastyk "szału nie robi"

Trzeba było przeczytać instrukcję ;) Blaszki moczy się do pięciu minut, a nie godzinę.

zrobiłem tak : skleiłem całość blach CA i wrzuciłem do oksy. Czy może CA też "pomogła" w zniszczeniu. A instrukcja jest bardzo dokładna i okazała na opakowaniu sorki "pierwszy raz" jest zawsze do

Panowie jakie czasopisma o tematyce modelarskiej byście polecili ? Najlepiej w języku Polskim. Z tego co widzę dużo czasopism poupadało :_/

Panowie jakie czasopisma o tematyce modelarskiej byście polecili ?

Jakie modelarstwo masz na myśli? Ja kupuję po kolei wszystko, co dotyczy lotnictwa lub modelarstwa plastikowego lotniczego (17 tytułów samych czasopism, nie licząc serii nieperiodycznych). Na pograniczu tych dwóch dziedzin jest "Lotnictwo z Szachownicą" i je najbardziej cenię. Poza tym polecam "Mini Replikę" i "Super Model". Mogę się częściowo zgodzić z Atlisem, że niektóre tematy z czasopism można też znaleźć w Internecie, ale to dotyczy głównie "Super Modelu". "LzS" i "MR" zawierają znacznie więcej unikatowego materiału. Jest też "AeroPlan", a nie wiem, czy przypadnie Ci do gustu.

Czołem, pomóżcie proszę nowicjuszowi

Przy pracy nad swoim pierwszym modelem (Pantera 1/35 od Tamiya; chyba dobry do nauki ponieważ wymaga dużo pracy przez jakość odlewów) używam szpachlówki Revell PLASTO. Chodzi o ten produkt:

2594_rn_11.jpg

Generalnie to jestem z niej zadowolony (niby nie mam porównania, ale wydaje się być dobra), ale mam obawy co do jej plastyczności przy kontakcie z wodą. Kiedy szlifuje ją papierem wodnym szpachla momentalnie staje się miękka i podatna na nacisk.

Moje pytanie dotyczy odtłuszczenia modelu przed malowaniem podkładem (zamierzam użyć farby olejnej Revella). Według poradnika zamieszczonego na forum należy model wykąpać w wodzie z ludwikiem. Tylko czy nie uszkodzi to warstwy szpachli? Miał ktoś z nią kontakt w takich okolicznościach? Boje się, że cała moja praca (dużo się naszpachlowałem i naszlifowałem) pójdzie na marne ponieważ szpachla się rozpuści/rozmięknie na tyle, że odkształcę ją podczas kąpieli. Co z tym fantem zrobić?

Mam jeszcze jedno małe pytanie o klej Revell Contacta Professional z igłą:

655-large1.jpg

Niekiedy zdarzy mi się, że skapnie mi za duża kropla i klej rozlewa się wokół przyklejanej części. Na gołym modelu dobrze to widać i nie wiem czy powinienem coś z tym zrobić (zeszlifować?) czy olać, ponieważ po pomalowaniu nie będzie różnicy?

Z góry dzięki za pomoc!

Jak długo czekałaś od nałożenia szpachli do szlifowania? Aby ta szpachla stwardniała musi minąć minimum doba.

Kleiłem pod wieczór, szlifowałem następnego dnia około południa. Czyżby te kilka godzin robiło aż taką różnicę?

Im grubszą warstwę kładziesz, tym dłużej schnie. Lepszym sposobem jest położenie cienkiej warstwy szpachli, która szybko wyschnie, a potem kolejnej cienkiej. Ja daję szpachli schnąć kilka dni ;)

Co do rozlanego kleju, to skąd możemy wiedzieć ile Ci się go tam rozlało. Jak nie sprawdzisz, to się nie dowiesz ;) Profilaktycznie możesz przeszlifować papierem 800 to miejsce. Spróbuj też zainwestować w klej Tamiya Extra Thin. Będziesz miał większą czystość klejenia. Oba kleje są przydatne, ale oba mają trochę inne zastosowanie.

Jak ci się skończy Plasto, która nie jest zła, to kup szpachlówkę Tamiya. Lepiej się ją szlifuje i nakłada, nie jest taka twarda i mniej się kruszy.

Chciałbym kolegów poprosić o pomoc w wyborze mojego drugiego modelu Pierwszy jeszcze na warsztacie, ale potrzebuję zamówić ze sklepu kilka rzeczy więc zapłaciłbym jedną wysyłkę. Pancerka 1:35, coś z Rosji lub USA, w niedużych pieniądzach (do 100zł), co nie ma większych błędów i się dobrze składa. Najlepiej jakby w zestawie były sensowne gąski, a nie gumiaki. Mam swoją "shortlistę", czy możecie coś polecić?

Academy 13268 M12 155mm GMC

Tamiya 35254 M26 Pershing

Hobby Boss 82425 M26A1 Pershing

Academy 1355 M48A5 Patton

Tamiya 35139 Sherman M4A3E2 Jumbo

HobbyBoss 82426 T26E4 Super Pershing Pilot #1

Trumpeter 00311 Russian KV Big Turret

Zvezda 3608 Soviet heavy tank KW-2

Zvezda 3531 SU-100 Soviet self-propelled gun

Italeri 6498 American light tank M3A1 Stuart

Zvezda 3524 IS-2

Zvezda 3532 ISU-152

Edited by Guest

Chciałbym kolegów poprosić o pomoc w wyborze mojego drugiego modelu Pierwszy jeszcze na warsztacie, ale potrzebuję zamówić ze sklepu kilka rzeczy więc zapłaciłbym jedną wysyłkę. Pancerka 1:35, coś z Rosji lub USA, w niedużych pieniądzach (do 100zł), co nie ma większych błędów i się dobrze składa. Najlepiej jakby w zestawie były sensowne gąski, a nie gumiaki. Mam swoją "shortlistę", czy możecie coś polecić?

Academy 13268 M12 155mm GMC

Tamiya 35254 M26 Pershing

Academy 1355 M48A5 Patton

Tamiya 35139 Sherman M4A3E2 Jumbo

HobbyBoss 82426 T26E4 Super Pershing Pilot #1

Trumpeter 00311 Russian KV Big Turret

Zvezda 3608 Soviet heavy tank KW-2

Zvezda 3531 SU-100 Soviet self-propelled gun

Italeri 6498 American light tank M3A1 Stuart

Przejrzyj sobie wszystkie swoje pozycje z listy na scalemates.com i na perthmilitarymodelling.com

Tak jak myślałem Italeri 6498 American light tank M3A1 Stuart to przepak Academy więc nie powinno być dramatu takiego jaki ja miałem z oryginalnym Italeri w wypadku Jagdpanzera IV.

Niestety za tą kwotę nie da się nabyć nic wyposażonego we wszystko (gąski, fototrawionki, lufy itp.). Jak chcesz model samoskładalny to na pewno Tamiya i zakup gąsienic - jak Cię nie przeraża ilość części to dobre recenzje mają gąsienice Bronco (sam będę zaraz składał jedne do mojego Firefly)

Zrobiłem mały update Elementów fototrawionych wolałbym uniknąć na ten moment.

Generalnie ten M3A1 Stuart jest ponoć bardzo fajny - ma dobry detal i do tego gąski ogniwkowe, ale nie ukrywam, że bardziej podobają mi się inne czołgi i wolałbym wybrać coś innego. Najbardziej mnie kręci to SPG M12, ale trochę się go boję, bo nie wygląda na najprostszy model

Generalnie ten M3A1 Stuart jest ponoć bardzo fajny - ma dobry detal i do tego gąski ogniwkowe, ale nie ukrywam, że bardziej podobają mi się inne czołgi i wolałbym wybrać coś innego. Najbardziej mnie kręci to SPG M12, ale trochę się go boję, bo nie wygląda na najprostszy model

To jest recenzja ale model dość wiekowy (16 lat od wypustu).

Gdzie ty zauważyłeś w nim gąski ogniwkowe? Tam jest standardowa winylowa taśma.

Gdzie ty zauważyłeś w nim gąski ogniwkowe? Tam jest standardowa winylowa taśma.

Na zdjęciach boxu widać poszczególne części w ramkach:

http://www.mojehobby.pl/products/American-light-tank-M3A1-Stuart.html

http://www.mojehobby.pl/zdjecia/1/8/5/2392_rs_1_ita6498_4.jpg

http://www.mojehobby.pl/zdjecia/3/8/5/2392_rs_1_ita6498_6.jpg

Chyba, że ja nie wiem, co to jest :P Ale jak w mordę strzelił to wygląda jak ogniwka + zęby do doklejania :P Gumiaki też są - wydaje mi się, że zestaw daje obie możliwości. W instrukcji też wydaje się to być opisane - są dwa zdjęcia: Individual track i Flexible track.