Jump to content
DeX

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...

Recommended Posts

Malując farbkami Mr. Color seria C, zmieszanymi z Mr. Color Thinner w stosunku 1:1, z aerografu obok farby, wydobywają się cienkie farfocle, podobne do nici pajęczej, jak podczas babiego lata.

Szczerze przyznam, że mieszankę 1:1 oparłem na doświadczeniach z Mr. Color Leveling Thinner, gdzie na stronie producenta zaleca się taką właśnie mieszankę (ewentualnie 1:2). .

Zmniejsz ciśnienie, zwiększ ilość rozcienczalnika. Albo w odwrotnej kolejności.

Ciśnienie było prawidłowe, więc to z pewnością nieprawidłowa mieszanka farby i rozcieńczalnika. Dzisiaj wieczorem spróbuję zwiększyć proporcje tego drugiego.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Szukam od kilku dni na forum porad dotyczących blaszek, przeglądam różne warsztaty pod tym kątem, ale jakoś nie mogę znaleźć satysfakcjonującego mnie rozwiązania.

Chodzi konkretnie o niepomalowane fabrycznie blaszki, do których dołączany jest "film", (tablice przyrządów w kabinie pilota).

I teraz: proszę o poradę (lub jeśli ktoś wie gdzie - to link), jak to zrobić, najlepiej krok po kroku, żeby osiągnięty efekt był taki jak trzeba, czyli po kolei:

- czy na plastikową tablicę z ramki, przed przyklejeniem blaszki i filmu dać jakiś podkład ?

- czy przyklejać elementy niepomalowane i dopiero potem malować całość? jeśli tak - to czym przykleić "film" do blaszki i do części plastikowych, żeby się nie rozpuścił, i jak potem zabezpieczyć go przed malowaniem? (a może lepszym pomysłem jest, żeby pomalować blaszkę oddzielnie i dopiero pomalowaną wkleić na swoje miejsce?)

Z góry dzięki za porady.

Koledzy poradźcie dobrą rzadką szpachlówkę. Jak dotąd używałem szarej szpachli Italeri, rozrabianej klejem Tamiya Extra Thin. Szukam czegoś rzadszego, żeby lepiej wypełniało szczeliny. I żeby lepiej się szlifowało - z Italeri (mimo suszenia przez ponad dobę) nie wychodziła mi czasami równa powierzchnia, nawet po szlifowaniu drobnym pilnikiem / papierem ściernym.

Koledzy poradźcie dobrą rzadką szpachlówkę. Jak dotąd używałem szarej szpachli Italeri, rozrabianej klejem Tamiya Extra Thin. Szukam czegoś rzadszego, żeby lepiej wypełniało szczeliny. I żeby lepiej się szlifowało - z Italeri (mimo suszenia przez ponad dobę) nie wychodziła mi czasami równa powierzchnia, nawet po szlifowaniu drobnym pilnikiem / papierem ściernym.

Z uporem maniaka polecam mój sposób

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=200&t=52717

Nie czekasz doby - cały proces trwa ok. 2-3 minut.

Szanowni Koledzy

Czy stosując Mr. Dissolved Putty czekacie chwile (jeżeli tak, to jak długo) aż preparat wyschnie, czy od razu zmywacie nadmiar np. wacikiem rozcieńczonym w "thinnerze"?

Dziękuję bardzo.

Widziałem Twojego Bf109 - czy możesz mi podpowiedzieć jak zrobiłeś linki (antenę) łączące masz anteny z ogonem i czym mocowałeś te linki do tego masztu, kadłuba i ogona?

Poza tym jak uzyskać takie naprężenie linki, żeby nie wisiała jak sznur na pranie?

Dziękuję za namiar na Mr. Dissolved Putty. Czy ktoś z Kolegów używał szpachlówki w płynie od Vallejo i może podzielić się doświadczeniami, zwłaszcza w porównaniu z Mr. Dissolved Putty? Jest dużo tańsza...

Warto jeszcze rozważyć szpachlę akrylową Wamod.

Jest wodorozcieńczalna - można ją nakładać nawet pędzlem. Bardzo ładnie też wodą się zmywa.

To taka http://www.mojehobby.pl/products/Zmywalna-szpachlowka-akrylowa.html

Używam jej od niedawna i ma sporo zalet, choć mam wrażenie, że po dłuższym czasie może się zapadać/tracić na objętości.

linka to żyłka do łowienia ryb(...)

Końcówkę przyklejam gęstym klejem CA do słupka, zostawiam zastygnąć, potem naciągam do drugiego słupka, kleję. Jak zastygnie obcinam bardzo ostrymi, wąskimi nożyczkami. Maluję w ciemny kolor.

Ja w podobny sposób używam nitek wyciągniętych z ramek po modelach. Specjalnie kolekcjonuję czarne ramki - odpada malowanie.

Jeżeli linka lekko zwisa (nie powinna), to nagrzewam końcowkę szerokiego śrubokrętu i w małej odległości lecę wokół linki. Sama się prostuje.

Ja nie mam kuchenki gazowej, w której mógłbym porządnie rozgrzać śrubokręt, więc do termokurczenia linek wykorzystuję strugę ciepłego powietrza nad świeczką. Oczywiście trzeba wtedy zachować znacznie większą wysokość nad płomieniem, niż przy rozciąganiu ramek. Operacja jest ryzykowna, ale nie aż tak, jak podpowiada wyobraźnia. Parę razy zdarzyło mi się "przepalić" naprężaną linkę (wymiana nie stanowi problemu), ale nigdy nie uszkodziłem niczego poza nią.

Witam,

Bardzo proszę o instruktaż jak korzystać z wyszukiwarki na Modelworku. Być może moje pytanie wyda się Wam głupie, ale ja jestem bezradny i po prostu potrzebuję pomocy. Otóż mam problem z wyszukaniem czegokolwiek na forum. Kiedy wpisuję np "cant z 506", "cant z506", "Cant Z506" itd i klikam wyszukaj, dostaję info, że Wyszukiwarka nic nie znalazła. A wiem, że ten model był na forum już w kilku wydaniach. Niedawno szukałem też wątku w którym użytkownik forum informował, że planuje zarobkowo zająć się trawieniem blaszek. Niestety mimo wielu prób również tego wątku nie udało mi się odszukać.

Uważam, że mamy tu nieprzebrane zasoby informacji z których warto korzystać. Dlatego proszę o pomoc. Powiedzcie co robię źle, że nie mogę się dogadać z tą wyszukiwarką.

Z góry dziękuję,

Marudek

Musisz skorzystać z google'a

Wpisujesz na google.pl:

"to czego szukasz" site:modelwork.pl

Wtedy google wyszukuje tylko na stronie modelwork.

Forumowa wyszukiwarka jest do bani, to fakt.

Wyszukiwarka ignoruje ciągi krótsze niż 4 znaki, co w wielu wypadkach czyni ją bezużyteczną. Co gorsza, sama dzieli sobie ciągi na krótsze, np. na myślniku. W ten sposób np. "mig-29" też nic nie daje, bo "mig" i "29" mają mniej niż 4 znaki. Możesz sobie to pisać w cudzysłowie i też nic to nie pomoże. Ale już "mig*29" w cudzysłowie zwraca 280 wyników, a bez - ponad 5000. Ciąg "z*506" zwraca 19 wyników, z których co prawda większość nie ma nic wspólnego z CANTem, ale lepsze to niż nic.

Pytanie uzupełniające w sprawie szpachlówki Mr. Dissolved Putty. Jak długo schnie, po jakim czasie można szlifować?

Witam,

chce sobie dokupić jakieś blaszki do modelu, ale jedyne jakie znalazłem (dedykowane i nie kosztujace mająte) takie jak niżej:

http://www.mojehobby.pl/products/F-16-C-D-Italeri.html

Czytając forum nie spotkalem się dotąd z produktami tej firmy - podejrzewam, że może to być towar kiepskiej jakości. Istnieje też kilka pozycji np. Eduarda, ale dla modeli innych firm - może ktoś jest w stanie podpowiedzieć który w miare będzie pasował? Zależy mi głównie na kokpicie.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Dzięki RAV - wiedziałem, że jest jakiś trik jak np z tymi cudzysłowami.

A mam jeszcze jedno pytanie. Czy Chipping fluid działa prawidłowo na podkładzie z farby Mr Color? Jeśli się nie mylę, to MR Color to są farby celulozowe. Czy Chipping fluid działa tylko i wyłącznie z akrylami?

Pytanie uzupełniające w sprawie szpachlówki Mr. Dissolved Putty. Jak długo schnie, po jakim czasie można szlifować?

Kilka godzin. Szpachla w tym czasie zmieni kolor.

Szanowni Forumowicze! Dokonałem wstępnego wyboru swojego pierwszego zestawu aero i kompresora, ale przed zakupem chciałbym jeszcze zapytać Was o zdanie.

http://skleptechniczny.pl/aerograf-z-profesjonalna-dysza-03mm-bd-320-p3877.html

http://skleptechniczny.pl/wydajny-kompresor-do-aerografu-z-butla-3l-as-186-p3891.html

A korzystając z okazji zapytam jeszcze o kilka drobiazgów:

-akryle lepiej rozcieńczać Wamodem, czy spirytem/wódą?

-jakie odcienie farb olejnych (van Gogh) najlepiej kupić do waloryzacji pancerki?

-co jeszcze zaliczylibyście do "must have" początkującego modelarza? Planuję zabawę w 1/72 i raczej korzystać z akryli. Sidolux już mam.

Dzięki serdeczne, pozdrawiam!

Kompresor bardzo dobry wybrałeś, nie pożałujesz.

Co do akryli - używaj Gunze albo Tamiya i firmowy rozcieńczalnik Leveling Thinner Gunze, wówczas nie będziesz miał żadnych problemów z farbami.

Atlis a co jest nie tak z sido?

Wysłane z mojego LG-D320 przy użyciu Tapatalka

Tak się właśnie zastanawiałem nad skalą i przez sentyment chciałbym robić 1/72, ale obawiam się trochę waloryzacji, bo jednak wszystko tam jest znacznie mniejsze. Nie wykluczam jednak 1/35. A jeśli nie sido, to co najlepiej położyć między akryl a olej? Macie jakieś typy co do kolorów olei do waloryzacji? Błoto, piach, rdzawe zacieki? Dzięki za pomoc.

To że są lepsze nie ulega wątpliwości. Jednak są też sporo droższe. Ja używam sido od dawna i nie planuje tego zmieniac. Uważam że jako warstwa pod wash i kalki oraz na wash i kalki jest calkowicie wystarczający. Lepszy lakier daję jako ten ostatni.

Myślę że jeżeli chłopak zaczyna przygode z modelarstwem to sido mu wystarczy

Witam,

ma pytanie odnośnie oświetlenia biurka gdzie dłubie sobie przy modelach , czy temperatura światła 4500k to dużo i czy jest jasno ?

taki ma ta lampka parametry : 56x diody LED 0,1W / 230V / łącznie 5,6W

Dziękuję za odp. gdyż nie znam się na tym kompletnie