Jump to content
DeX

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...

Recommended Posts

Co to jest ten "X-20a domowy"?

Podaję za cooper69:

""39ml Woda destylowana

19ml IPA 99%

1ml Flow Improver (dla chętnych chcących "upłynnić farbę" - nie zatyka się dysza itp)

1ml Fluid Retarder (dla chętnych chcących odrobinę opóźnić schnięcie farby i jednocześnie otrzymać płynniejsze krycie (levelowanie)"

Ja nie mam flow improvera, więc w moim X-20A go nie mam.

Szastasz dodatkami, niepotrzebnie. Zaraz założę wątek na ten temat. Tam możemy dyskutować.

To nie ja 'szastam' - załóż wątek, dobrej wiedzy nigdy za wiele

Hehehe, spoko :-)

Budowle 1/35 z jakiego materiału najlepiej wykonać?

GIPS dentystyczny I, II czy III klasy?, a może modelarski?

Chciałbym uzyskać kilka porad odnośnie tzw. filtrów. Czy należy je robić po biedronce czy przed i czy np. jak zrobię filtry a potem biedronkę to nie zmarnuje efektu filtrów zmywając je rozpuszczalnikiem używanym podczas robienia biedronki?

Chciałbym uzyskać kilka porad odnośnie tzw. filtrów. Czy należy je robić po biedronce czy przed i czy np. jak zrobię filtry a potem biedronkę to nie zmarnuje efektu filtrów zmywając je rozpuszczalnikiem używanym podczas robienia biedronki?

kolejność jest taka-farba bazowa,lakier matowy,filtry,sido,wash,lakier matowy,biedronka

Jaki klej polecilibyście do drobnych części (np. zapasowych ogniwek na czołgu, młotów, łopat) już pomalowanych (farbami olejnymi) ? Mój Revell z igłą rozpuszcza farbę.

Dzięki wielkie za pomoc, tylko czy moglibyście pisać nie skrótami jako, że jestem laikiem?

Klej PVA to wg google klej introligatorski, o to chodzi?

CA jak rozumiem to kleje cyjanoakrylowe? Masz na myśli jakiś konkretny? ;)

Dziękuję uprzejmie

Nieco skopałem malowanie ostatniego modelu, więc postanowiłem zafundować mu kąpiel w Cleanluxie i pomalować od nowa. Niestety po ok. dobie moczenia w Cleanluxie (nieco rozrobionego z wodą co prawda) nawet przy próbie szorowania Vallejo Air ledwo co schodzi (dla porównania olejne Humblora w CL "miękły" już po parudziesięciu minutach.) Ile może to zająć? Czy jeśli zostawię model w takiej kąpieli do piątku, to czy jest ryzyko, że CL jakoś uszkodzi plastik?

Nie, CL nie uszkodzi plastiku, ewentualnie sprawi, że będzie odrobinę bardziej delikatny (czyt. bardziej łamliwy). Jak ściągam CL chromy etc. to leży nawet 2-3 dni i nic nie dolega.

Jakiej firmy figurki w skali 1:35, mogłyby od biedy przypasować do 1:32? Podobno niektóre firmy robią je trochę "potężniejsze". Różnica we wzroście to ok. 5mm, ale może da radę coś dopasować?

Witajcie. Szukam na forum, ale jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi dlatego postanowiłem zapytać Was tutaj. Otóż sklejam model 2S1 ale jest on w "malowaniu" rosyjskim a ja chciałbym pomalować go w polskim z 10 BKPanc. Nie chciałbym malować "na oko" i tu moje pytanie? Czy można gdzieś znaleźć numery katalogowe farb stosowanych we współczesnym WP? Bo okres II WŚ jest dobrze udokumentowany a teraźniejszość jakoś nie. Z góry dziękuję za wszystkie porady.

W teorii kolory NATO brąz - RAL6027, czarny - RAL9021 i zielony RAL6031. Śmiało możesz kupić zestaw z Gunze "NATO Paint Set"

gunzeCS664_1.jpg

gunzeCS664.jpg

(Foty, jak widać, jumane z hobbysta.pl)

To, jak chcesz być bardziej papieski od papieża, bo jeśli chcesz zrobić w malowaniu z początków ery trójbarwnych kamuflaży to możesz śmiało dobierać kolory na oko i też będzie dobrze

Dziękuję @Mikele

Mam jeszcze jedno pytanie. Nie posiadam aerografu i czy moglibyście mi doradzić czym i w jaki sposób polakierować na koniec model. Wszystkie tematy i filmy na YT to lakierowanie aero. Lakierowanie pędzlem jakoś średnio mi się widzi. Polecilibyście jakieś lakiery w sprayu na akrylowe farby?

Pewnie i się w puszkach bezbarwne znajdą, ale odpowiedź mam dla Ciebie jedną - kup aerograf. Na pewno nie będziesz żałował. Nie kupisz dwóch czy trzech modeli, a sprzęt będziesz miał na długi czas.

Nie ma porządnego lakierowania bez aerografu.

Nie pisz tego głośno, bo jeszcze Elefantes przeczyta i przestanie robić te swoje przepiękne ciężarówki malowane pędzlem.