Jump to content
DeX

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...

Recommended Posts

Tak, ale tylko akrylowe.

A pod pędzel trzeba je jeszcze rozcieńczać, czy tak jak z aero można z nich korzystać od razu?

Dobry,

jak zrobić taką "lustrzaną", okrągłą podstawkę pod model samolotu?

O ile z samym lustrem nie ma problemu - szklarza mam niedaleko siebie, to już na konstrukcję obrotową, aby nie dotykając modelu można było obracać samym lustrem - nie mam pomysłu...

Kup adapter - taki do płyt winylowych.

Albo wytnij takiej samej wielkości jak lustro podstawę, do której przyklej jakieś małe łożysko, do łożyska wycięte lustro i masz Naprawę, modelarzowi trzeba podpowiadać takie rzeczy?

Łożysko to full wypas, bo wystarczy przyklejony do lustra jakiś kołek i dziura w kawałku drewna

Albo wytnij takiej samej wielkości jak lustro podstawę, do której przyklej jakieś małe łożysko, do łożyska wycięte lustro i masz Naprawę, modelarzowi trzeba podpowiadać takie rzeczy?

Ale psze panie psorze, ja nie jestem jeszcze modelarz, ja tylko czeladnikuję :-)

Hejka,

dostałem w prezencie takie coś (Mr.Hobby GT-58 Mr. Grinding Cloth (400/600/800) ) - fajne, wygodne, można bez problemu myć pod bieżącą wodą. Jednakże nie mogę się zorientować jak te cyferki odpowiadają naszym rodzimym papierom ściernym...

Oczywiście na opakowaniu są jedyne słuszne hieroglify, ale to i tak chyba nie miałoby znaczenia bo te japońskie oznaczenia są inne niż u nas...

2_EB6_E0_D3-2_B2_C-4_C4_A-982_E-_F77208964_D66.jpg

Dwa, wstyd się przyznać, pochrzaniły mi się kolory tych ściereczek - o ile wyraźnie beżowa jest „grubsza” (czyli chyba to ta 800-ka) to już niebieska i żółta pomieszały mi się... Nie wyczuwam - oczywiście podczas szlifowania nimi - różnicy, która jest 400 a która 600...

Jak masz smartfona to zainstaluj sobie Google Translator i wtedy możesz zrobić zdjęcie i przetłumaczyć. Ja tak zrobiłem sobie tłumaczenie podobnych ściereczek

No fakt - przetłumaczył. Po polskawemu, ale zawsze :-)

Jednak zasadnicze pytanie dotyczyło głównie odpowiedników w polskich papierach ściernych...

Bo Tamiyowska gąbka ścierna 2000, którą posiadam, jest zdecydowanie "grubsza" niż nasz papier o tym samym numerze 2000... Wyraźnie to czuć "pod paluchem"...

a dlaczego oznaczenia miałby być inne niż u nas? 800 to 800

No właśnie, też zawsze myślałem, że gradacje wszędzie "jedno mają imię"

No właśnie, też zawsze myślałem, że gradacje wszędzie "jedno mają imię"

niestety, ja w obi kupilem 2000 wodny to jest grubszy niz 400 ktorą posiadam

pod warunkiem że w tej samej skali. producenci różnie oznaczają. W tej tabeli sa odpowiedniki dla papierów i szmat ściernych. Pi razy oko wychodzi , że 800 to jak papier 1500.

abrasive_grading.jpg

Ale to nie uwzględnia jeszcze gradacji polerskich, które dochodzą do 12000. No i te szmaty w miare zużywania się wycierają, więc robią się coraz delikatniejsze...

Ale w różnych materiałach jest różnie z tymi skalami. Gdzieś był taki uniwersalny przelicznik ale nie mogę go znaleźć...

EDIT:

znalazłem tą pełną tabelę:

2007313144726_Micro-mesh.jpg

hmmm... bardzo dziękuję za tabelkę... ciekaw jestem jak to się ma np. właśnie do gunze np. mr. laplos do micromesha regular ? a mr. grinding do micromesha mixa ? przyrównywać?

Moderatorzy, może skopiujecie ten wpis do tematu o obróbce powierzchni?

Przyda się dla potomnych

Dzięki Qz9

Hej,

czym się różnią podkłady od Gunze:

1. B-518 Mr. Base White 1000 Spray

2. B-519 Mr. Surfacer 1000 Spray

3. B-511 Mr. White Surfacer 1000 Spray

4. B-528 Mr. Mahogany Surfacer 1000 Dark Brown Spray

Czy tylko kolorami? Bo ziarnistość ta sama i przy każdym w sklepie, w którym kupuję stoi ten sam tekst: "Podkład [tu kolor] w sprayu"...

Z tego towarzystwa ten ostatni jest najdroższy, reszta w tej samej cenie...

Hej,

czym się różnią podkłady od Gunze:

...

Base - podkład pod farbę

Surfacer - szpachlówka o gradacji 1000 (są jeszcze 500, 1200 i 1500) (może służyć też za podkład)

White / (brak) / Mahogany / Black - kolor (odpowiednio): biały, szary, brązowy, czarny

A jeszcze się dopytam: 500, 1000, 1200 czy 1500? Wiem, że to gradacje tylko po co aż taki rozrzut? :-)

Np. Tamiya ma takiego surfacera ale właściwie jeden rodzaj, bez podania nawet jaki jest "gruby"...

Droga Braci w Modelarstwie,

Nabrałem wielkiej ochoty na sklejenie w/w samolotu w skali 1/48. Mam tylko problem z wybraniem modelu. Chciałbym za jednym posiedzeniem zbudować wersje jednomiejscową i nocnomyśliwską. Jest Dragon, Hasegawa, Hobby Boss, Italeri, Revell, Tamiya. Czy z któregoś zestawu można zrobić bezboleśnie model? A jeżeli nie to jaki zestaw + dodatki byłby najlepszy.

Z góry dzięki