Jump to content

PZL AN-2 TD 1/72 Italeri / Bilek


Recommended Posts

Witajcie .

Ja też pozwólcie że wejdę w ten interes. Po długim ten tegowaniu w głowie postanowiłem że poraz kolejny zrobię modelik naszego poczciwego antusia. Kolejny bo już dwa zrobiłem. Ten będzie w barwach cywilnych. Mam do wyboru trzy malowania, wszystkie atrakcyjne i jeszcze niewiem które wybiorę ale nato jest jeszcze czas . Wszystkie trzy to ta sama wersja TD więc jeśli chodzi o detale to nie będzie problemu.A i kolorystyka wnętrza jest ta sama. Zgodnie z regulaminem prezentuje in-box chociaż pewnie wszyscy to coś dobrze znają.

594fb60794b11188.jpg

492362f4f812f503.jpg

924a9de686396806.jpg

ad2f63a1c328a44d.jpg

7187f64325abf7fa.jpg

 

I dodatki

45a96aec18bef56e.jpg

 

A to jedyna fotka jaka została mi po tamtych dwóch modelach antusiach

782cf4200775a79c.jpg

Zyczę wszystkim powodzenia w rywalizacji i przyjemnej zabawy.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
To jest to samo, co Trumpek?

Chyba nie. Mam Trumpka w poczekalni i wypraski chyba są inne (piszę "chyba", bo musiałbym przegrzebać poczekalnię aby to dokładnie sprawdzić, a to wymaga wycieczki do piwnicy ) Jak chcesz, to dokładniej sprawdzę.

Link to post
Share on other sites

Pytam, bo Trumpeter jest relatywnie nieciekawy (jak na Trumpeterea) i tak sie zastanawialem, czego to moglby byc przepak... Ale skoro to dwa rozne modele, to moja teoria bierze w leb. Dzieki za informacje. Tees, rob model z szachownica. Tak, czy siak, bede sie relacji przygladal...

Link to post
Share on other sites

Tak jest . trumpek i italerka czyli bilek to dwa różne. Geometrycznie są podobne natomiast italerka ma lepszą fakure poszycia. W trumpku zrobili zamiast łagodnego pofalowania opłótnienia na skrzydłach i stateczniku pionowym jakieś jajkowate rowy co to nijak ma się do rzeczywistości.Zeby to wyprowadzić trzeba mieć wiele samozaparcia i duzo czasu. Italerka terz nie jest pozbawiona błędów . Chociażby przesunięci względem siebie symetrycznych elementów na połówkach kadłuba. Zeby bylo ok trzeba z jednej strony wycinać ,z drugiej wstawiać.

Link to post
Share on other sites

Sprzedałem jakiś czas temu ten model wraz z kalkami z HDL-a na allegro i teraz żałuje bo samolot ma klase i prędzej czy póżniej i tak będę musiał go zrobić. Jeszcze do niedawna miałem takie założenie - ''żadnych śmigieł", a teraz ciągnie mnie coraz bardziej do takich wynalazków jak An-2, Wilga, An-26, Bryza

Pozdro

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

O widzę, że i do SP-ANV są kalki.

W 1988 skakałem z tego egzemplarza na polowym lotnisku w Chrcynnie nawet mam jego stare zdjęcie, jeszcze w zielonym "mundurku" z białymi literami SP-ANV. Poczciwy November-Victor. Ech, łza się w oku kręci

 

Ale zachęciłeś mnie ostatecznie. swojego zrobię jako SP-ANV takiego jakim go pamiętam

 

Kibicuję

Link to post
Share on other sites

A wiesz Kukurużnik że SP-ANV ma za sobą nawet role filmową? Ostatnio oglądałem na kino polska film z 1991 roku pt. Kuchnia Polska i tam właśnie

występował jako narzędzie ubecji.Był właśnie w zielonym kamuflarzu , duża biala rejestracja( wydaje mi się że neco większa niż standardowa ) i pod oknami ,przynajmniej z lewej strony napis Slużba Polsce. Swiadczy to że SP-ANV to rasowy cywil od początku swego istnienia( chyba) a nie rezerwista

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam kolegów.

Nadszedł czas by wreszcie ruszyć z pracami nad antkiem po przerwie spowodowanej obowiązkami zawodowymi.

Troszkę jednak w międzyczasie dłubałem ale to narazie jak się to mówi kropla w morzu. Przygotowałem główne elementy do dalszego montażu. Musialem im nadać kształty które upodobnią je do oryginału.

W tym miejscu chciałem pokazać na fotkach to o czym wspomniałem w jednym z poprzednich postów a chodziło o przesunięcie symetrycznych elementów na połówkach kadłuba. Na zdjęciach przed i po korekcie kształtów.

c53f5e5316725c25m.jpg078a9f3f49b994bem.jpg

A to reszta elementów po korekcie.

08a5b169c413bc45m.jpg99afdef438c60e5bm.jpg85caa858f5d0dff4m.jpg

Następnie wnętrze uzupełniłem blaszkami Parta które szczerze mówiąc pasują niezbyt dobrze. Najgorzej pasuje tylna ściana/wręga. Musiałem ją dorobić sam od podstaw bo inaczej tego problemu nieszło rozwiązać oczywiście wykorzystując to co można było z blaszki.Dorobiłem kilka innych elementów takich jak nawiewy, tunele powietrzne ,przewody paliwowe itp.

6d19be0c0bd38f5am.jpg23fd783587993ec8m.jpg

Następnie pomalowałem wszystko.

b800bce88a9da672m.jpgb0b3f6d4630351c2m.jpg0b659ed7b99550e9m.jpg

Po malowaniu dorobiłem firaneczki, poduszeczki na siedzenia i apteczke.

I w tym miejscu muszę wspomnieć że mój plan co do SP-FAP poszedł się paść. Po zrobieniu wnętrza dopiero zauwarzyłem że FAP ma o jedno okno z prawej strony więcej niż inne antki. Wobec zaistniałej sytuacji postanowilem zrobić ucieche koledze filonowi i zrobię SP-ANI.

A to fotka jego wnętrza dla porównania:e73aaaabd885df9fm.jpg

cdn.

Link to post
Share on other sites

Wnętrze gitarrra!. W tym zestawie, jak pewnie wiesz, największy "kwas" jest z owiewką i w ogóle szybki wymagaja SZCZEGÓLNEJ uwagi. Przyznam, że to element relacji, który najbardziej mnie ciekawi. Popełniłem swego czasu An-2, w szafie mam jeszcze jednego, więc...popatrzę.

Link to post
Share on other sites

Jako, że mój Antek (gaśniczy, SP-ANK) jest obecnie w stadium przedgaleryjnym, miałem początkowo ochotę skrobnąć kilka uwag o modelu i masie pracy, jaką trzeba włożyć w jego wykonanie .

Ale na fotkach widać rękę fachowca, który doskonale zna się na swojej robocie

Pozostaje mi zatem milczące kibicowanie i nadzieja na częstsze aktualizacje tematu

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ja już też zrobiłem kilka . Robiłem też rame kabiny z blaszek. Miałem przed tym pietra ale sobie poradziłem i wyszło nawet nieżle. Dopasowanie tego elementu też nie jest najlepsze ale do przeżycia. Przed tą kabinką też mam pietra ale w zanadrzu mam jeszcze vaku jakby co.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli szukasz trudnego malowania(do swoich kolejnych antków) to w AWM, w Olsztynie jest piękny Antek w malowaniu... Kubusia(tego od soczków).

 

Link to post
Share on other sites

Mniam mniam . To malowanko szalenie mi się podoba ale narazie jednak nie będe tego realizował. Jest naprawde dużo fajnych malowań antka.

Tak prawde mówiąc to ja tego FAP z końskimi głowami zrobie w niedałekiej przyszłości bo ja mam szajbe na punkcie antków. Takie małe zboczenie .

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.