Skocz do zawartości

Okablowanie ciągnika i naczepy


Szakal85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szukałem, szukałem i jakoś się nie doszukałem. Nie robiłem jeszcze okablowania i jak dla mnie jest to czarna magia, a chciałbym wzbogacic swoje przyszłe modele o te elementy. Dlatego proszę o pomoc jak wykonac okablowanie (pneumatyka, elektryka i okablowanie silnika), z czego wykonac poszczególne elementy i jak to powinno wyglądac w praktyce?? Jeśli ktoś podparł by się przykładowymi schematami i szczegółowymi fotografiami jak to wygląda w jego modelu (modelach) byłbym wdzięczny. Co tu dużo gadac liczę na dośc łopatologiczną pomoc dla totalnego amatora. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię. Dość popularnym materiałem na przewody okablowania jest żyłka. Mogą być też cieniutkie druciki, ale moim zdaniem żyłka wygląda naturalniej (oczywiście pomalowana). Gdy chcesz zrobić bardziej że tak powiem zaawansowane okablowanie, możesz pokusić się np. o wykonanie zaworków, rozdzielaczy itp. Dobrym materiałem na to jest np. polistyren lub coś w tym stylu. Na okablowanie silnika (np. przewody pompa wtryskowa - wtryski dobry jest jakiś cieniutki, lecz w miarę sztywny drut (taki żeby się samoczynnie się nie odkształcał), a na wiązki elektryczne, tak jak wyżej wspomniałem żyłka o odpowiedniej grubości. Jak nie wiesz jaka grubość i chcesz bardzo dokładnie to zrobić, to mierzysz grubość przewodu w oryginale, dzielisz przez 24 (jeżeli to skala 1:24) i masz grubość żyłki . W celu mocowania przewodów najlepiej jest nawiercać w danym elemencie małe dziurki, najlepiej igłą ze strzykawki o odpowiedniej grubości i wpuszczać żyłkę czy przewodzik na klej Myślę, że to na tyle podstawowych rad, powodzenia w budowie pozdrawiam Diesel Fan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowały by mnie fotki jak to w rzeczywistości wygląda na ramie naczepy i ciągnika. Fotki silnika pozwoliłem sobie "ukraśc" z jednej z relacji JarkaS :P Chciałbym zobaczyc jak pociągnąc przewody od gniazda w naczepie do poduszek i hamulców i w ciągniku hamulce i poduchy. Obojętnie jaki model bo wiadomo że w każdym wygląda to mniej więcej podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ja teraz też się tym pałam

http://public.fotki.com/modeltrucks25thscale/truck_brochures/scania/

Pogrzeb tu jest tu trochę ciekawych fotek.

viewtopic.php?t=10535&highlight=ford+wrecker tu jest super opisane prze kolege z forum

oraz tu

viewtopic.php?t=5646&highlight=scania

 

Miłego dłubania pozdro 600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że podstawowe średnice przewodów tekalanowych (układ pneumatyki) to 6,8,10,12,15 mm Spotyka się jeszcze sporadycznie 16 mm oraz 4mm - centralne smarowanie. Dlatego dobrze było by podeprzeć się jakimiś realnymi fotkami konkretnego wozu, coby bambola nie strzelić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.