Skocz do zawartości

Tamiya 1:350 Bismarck


kzugaj

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 122
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Spokojnie wszystko w swoim czasie

A tak poważnie to musze dokonać jeszcze małego zakupu i wtedy pokład będzie zrobiony w mgnieniu oka:)

W następnym tyg zapowiada się kilka dni wolnego więc warsztat ruszy:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mam pytanie do doświadczonych okrętowców.

Czy zejścia pod pokład mają coś w rodzaju włazów?

Na planach z MM są narysowane normalne zejścia a na pokładzie od Tamki w tych miejscach jest wypukły kwadracik.

Jeżeli nie ma żadnych pokryw to wytne otwory zanim rusze dalej z pokładem.

Prosze o w miare szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale jeżeli chodzi Ci o zejścia pod pokład na rufie i dziobie okrętu to to zdjęcie może Ci pomóc.

 

Bundesarchiv_Bild_193-01-6-23A%2C_Schlachtschiff_Bismarck.jpg

 

Zamykany właz, tutaj akurat z osłoną z brezentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój będzie z 18.05.1941 gdy wypływał z portu w Gdyni.

A teraz zagadka dla ciekawskich ktorzy czekają na aktualizację.

Co to jest:

c49bb263243a2577m.jpg

A z czegoś takiego to powstało:

c0b8cad304e4bafam.jpg

Żeby niebyło że nic nie robie.

c. d. n.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pomyślicie że zwariowałem ale tak masz rację to są deseczki na pokład. Powstały z pasków o wymiarach 0.25 mm grubość 1 mm szerokość i długość 350 mm). Zostało mi tylko opakowanie

bd50d67d524d76c7m.jpg

Paski przed pocięciem i przyklejeniem zostały pomalowane na kilka odcieni i kolor bazowy(jedna klepka ma wymiary 0.25mm x 1mm x 20mm. Ktoś może zastanawiać się dlaczego takie wymiary. Szerokość 1mm na modelu to 350mm w 1:1 chyba deska mogła mieć taką szerokość. Długość to już bardziej mój wymysł ale 20mm na modelu to 7 metrów długości deski na statku chyba do przyjęcia co? Choć na planach z MM 1:400 taka klepka ma 20mm długości co mogłoby wskazywać że w rzeczywistości taka deska miała długośc 8m . Jeżeli chodzi o grubość to nikt nie robi cieńszych. Pozostaje jeszcze zeszlifować wypukłe linie podziału na pokładzie i potem klejenie, docinanie i układanie pokładu i sido lub lakier. Następnie spróbuje olei artstycznych. Potem na to jakiś lakier może sido następnie zapóścić czarnej farby w szczeliny miedzy klepkami. Ale wszystko wymaga sporo czasu i pracy więc na efekt musicie jeszcze poczekać bede wklejał zdjęcia wmiare na bierząco.

Zamierzam jeszcze nabyć zestaw niemieckich bulaji z dżwiami i altylerie p.lot. z WEM-u. Muszę jeszcze skonsultować z wami pewien zakup mianowicie łańcuchy do kotwic . Wierząc temu co opracowała Tamiya 1978r. to łańcuch na długości 1 cala ma 21 ogniw. Niestety znalazłem tylko takie:

12 ogniw na cal- http://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/caldercraft65401.html (kształt jest odpowiedni tylko brak jakiegoś łączenia na środku ogniwa)

5,5 ogniwa na cal- http://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/caldercraft65405.html(tu z kolei kształt jest odpowiedni lecz wielkość nie co może zepsuć wygląd modelu)

18 ogniw na cal- http://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/caldercraft_65424.html(tu wielkość prawie odpowiednia ale kształt całkowicie nie odpowiada orginalnemu)

Mam nadzieje że to co napisałem jest zrozumiałe jak zakreciłem gdzieś to dajcie znać w celu poprawienia.

I oczywiście bądźcie cierpliwi.

Pozdrawiam i do stoczni pędem (lecz przeszkadzaja mi we wszystkim obowiazki związane z posiadaniem rodziny i pracą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł paskami evergreen! Jestem wielce ciekaw efektu.

Łańcuchy wyglądają świeteni, ale te niestety mogą być dużo za duże...

 

przeszkadzaja mi we wszystkim obowiazki związane z posiadaniem rodziny i pracą

 

- heh, wiem co mówisz, sam rezygnuje ze snu, żeby dłubać przy Bismarcku - tak mnie wciągnęło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pomyślicie że zwariowałem
aaa skąd... Pomysł zaiste ciekawy, co i ... żmudny. Pozostaje mi jedynie życzyć Ci cierpliwości i wytrwałości. Efekt pewnie będzie powalający.

...

- heh, wiem co mówisz, sam rezygnuje ze snu, żeby dłubać przy Bismarcku - tak mnie wciągnęło
hmm... cóż można rzec, Pancerniki wciągają. Ja na szczęście planuję swój robić dłuuugo i spokojnie, więc mam nadzieję, że noce będą przespane - pewnie to moje pobożne życzenia i dołączę do zacnie tu zgromadzonych nocnych marków

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł paskami evergreen! Jestem wielce ciekaw efektu.

Łańcuchy wyglądają świeteni, ale te niestety mogą być dużo za duże...

a ja powiem, że pomysł... przepłacony dwie- trzy deseczki drewna balsa załatwiłyby cały pokład, drewno jest lekkie jak piórko a przy tym niebywale elastyczne i podatne na wszelkiego rodzaju wyginanie... a przy odpowiednio dużej (ogromnej wręcz, rzekłbym ) dozie cierpliwości, mógłbyś bez trudu osiągnąć pokład o grubości ok. 0.14 mm... czyli 5 cm w 1:1, jak w orginale ale to już opcja dla religijnych fanatyków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skell, jak najbardziej wykonalne - tyle, że to dla samobójców

cienkie listewki można kroić żyletką, naciskając całą długością ostrza - masz równe kilku centymetrowe krawędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poddaję się Ale i tak, trzymam się swojego, nawet najlepsze plastikowe listewki nie podrobią idealnie drewna dobra, juz kończę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Evergreen przepłacony to balsa też. Kup sobie Opakowanie zbiorcze zapałek w biedrące pewnie ok 1zł i możesz sie bawić w cięcie ile wlezie:).

Tak na marginesie zobaczymy jak ty zrobisz pokład i wtedy bedziemy mogli powiedzieć coś więcej na temat twojej techniki.

Dodam jeszcze że z drewna gotowy poklad do Bismarcka można zamówić od skośnookich. Jest dedykowany do Revella a po małych przeróbkach do Tamki też pewnie by pasował.

Reasumując ilu modelarzy tyle sposobów.

Czekamy ta twoją relację Forest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opakowanie zbiorcze zapałek w biedrące pewnie ok 1zł i możesz sie bawić w cięcie ile wlezie:).

wszystkie torpedy w celu, ide na dno

 

Czekamy ta twoją relację Forest

czuje się poganiany - żart patience, my friends, patience...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet najlepsze plastikowe listewki nie podrobią idealnie drewna

Zgadza się. ....ale - w skali 1/350 i mniejszych, różnica faktury plastik/drewno wydaje się nie mieć znaczenia.

 

Fakt, laserowo cięte pokłady wyglądają kosmicznie i robią wielkie wrażenie, ale takie rozwiązanie w stosunku do skal okrętowych, moim zdaniem, wydaje się dyskusyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. ....ale - w skali 1/350 i mniejszych, różnica faktury plastik/drewno wydaje się nie mieć znaczenia.

Nom, ale w 1/200 jest już do zauważenia... Na ponad metrowym pokładzie jest miejsca a miejsca... to znaczy będzie

 

A tu sam budulec:

pokład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie czy droczycie się ze sobą / kłócicie

 

Broń Boże! - poważnie, żadnych złych emocji - jeżeli tak zabrzmiałem to przepraszam.

- z drugiej strony - to przecież forum dyskusyjne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update

Narazie tyle udało mi się zrobić ale cały weekend przede mną.

d817f51a4f289292m.jpg

Chyba nie jest tak tragicznie. Do klejenia używam kleju CA bo contacte kiepsko się nakładało.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.