Skocz do zawartości

Diorama - "Gdzieś na granicy...."


Zajcu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po przeczytaniu paru tematów z dioramą, pomyślałem że zrobie swoją pierwszą. Będę relacjonował wam jak idzie praca z jej budowy. W między czasie będę zadawał dużo pytań z racji tego ze jest to moja pierwsza

 

A więc;

Modelem główym będzie czołg ten na zdjęciu. Chce go zrobić w kamo zimowym bo cała sceneria będzie zimowa. W instrukcji nie ma wzoru na kamo zimowe, więc jak ktoś ma zdj albo coś byłbym wdzięczny, a jak nie to będę improwizował.

1003249ac7.th.jpg

Co do modelu zdziwiłem się jak otworzyłem ponieważ, zawsze gąsienice były gumowe a tu mam z plastiku w częściach że trzeba samemu złożyć i nie wiem jak tu się zachować. Ale myślę że sobię poradzę.

 

Cała sceneria będzie zimowa jak już wspomniałem. Po krótce co ma tam być. Czołg stojący przy zasiekach a obok budka graniczna i dwaj żołnierze.

Narysowałem to sobie najpierw na kartce, ale że ładnie nie rysuje to osoba oglądająca to nie wie o co chodzi. Ale pokaże

1003251rr0.th.jpg

Zrobie to z jakiegoś materiału tylko zapomniałem jak to się nazywa ale to się da formować

Do daszku tej budki użyję kawałków sklejki bo znalazłem fajne urywki i tez mam białe kamienie które chce aby wyglądały jak zwykłe kamienie ale zasypane przez śnieg.

Tylko tak... czytałem dużo o dioramach wczoraj, ale nie znalazłem "jak zrobić śnieg" więc jakby ktoś miał to będę wdzięczny

 

 

Na razie wiadomo relacja z modelu... i w miedzy czasie z dioramy

 

Pozdrawiam

Zajcu

 

P.S

już mam podstawkę ręcznej robutki

1003252py6.th.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

szczeże nie wiem....

jakaś tam granica.... zwykla, normalna

P.S

bo coś mi sie ubzdurało w nocy zeby tą budkę pomalować na biało czerwono - takiego koloru są butki na granicach (kiedyś) ?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczeże nie wiem....

jakaś tam granica.... zwykla, normalna

P.S

bo coś mi sie ubzdurało w nocy zeby tą butkę pomalować na biało czerwono - takiego koloru są butki na granicach (kiedyś) ?

Ale ten model czołgu był w produkcji (chyba) od 1941 o ile się nie mylę.

Więc możesz sobie zrobić "granicę" III RN z ZSRR, tereny Polski.

Masz tu fotki okolic Tokar (Podlasie), tu ostro walczyli z Rosjanami:

 

86591002b24a8511.jpg

 

43b6e0d0c6302be1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakaś tam granica....

Profesjonalne podejście...

 

no co.... moja pierwsza praca, więc nie wiem jak się za to zabrać do końca, ale w modelu wycinam na razie kółka a zacznę malować jak znajdę ten model w kamo zimowym

 

EDIT:

o widzisz

http://www.jadarhobby.pl/3527-punkt-kontrolny-p-14485.html

o taką budkę mi chodzi jak tam jest w oddali

 

EDIT2:

mniej wiecej jak ma wyglądać moja diorama

84026389ai7.th.png

grafikiem nie jestem więc..... ale to ma być zwykła granica nie jakaś tam wygórowana czy coś.... zwykłe zasieki, budka, droga i czołg i jak będę miał drugą figórke to "ludzie"

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no co.

to że sie patrzy z jakiego okresu i obszru robisz czołg, zrobisz go w malowaniu z centrum Polski w 1943 a postawsz przy granicy, tyle że żadnej w obszrze działania czołgu nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tu widzę że Wy robicie dioramy takie "najbardziej prawdopodobne" a ja sobie wymyśliłem że zrobię ten czołg w zimowym kamo i przy jakiejś tam granicy i dam jakieś drzewka zasieki i tą budkę i tyle..... to źle że chce to zrobić z głowy po swojemu ??

Może się nie znam.... w końcu to moja pierwsza diorama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czy ta budka wartownicza jest na granicy Polski i Niemiec ?? I ty chcesz tam postawić Pz. III M/N ?? Nie rób tego, proszę, to nie ten model. Pz. III. M był produkowany od 1942 do 1943(??). Używane były na froncie wschodnim (np. Kursk) i Afryce (Tunezja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale może tego czołgu nie było nigdy przy żadnej granicy, tym bardziej zimą. Skoro jest produkowany od 1943 to nie był nigdy przy żadnej granicy i o to tu chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale może tego czołgu nie było nigdy przy żadnej granicy, tym bardziej zimą. Skoro jest produkowany od 1943 to nie był nigdy przy żadnej granicy i o to tu chodzi

Jak to nie, a ZSRR ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy w 43 istniała granica międy III Rzeszą a ZSRR, z tego co pamiętam ten czołg mógł być zrobiony w lecie/jesieni 1941 ale wtedy nie mógł by mieć zimowego camo i jak sam powiedziałeś nie istniał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy w 43 istniała granica międy III Rzeszą a ZSRR, z tego co pamiętam ten czołg mógł być zrobiony w lecie/jesieni 1941 ale wtedy nie mógł by mieć zimowego camo i jak sam powiedziałeś nie istniał...

Od połowy 1942.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w zimie 1941 wojska niemieckie były w okolicach Moskwy czyli dawno nie było budek granicznych a z tego co pamiętam to między walczącymi stronami nie działały oddziały "budkowych" którzy by stawiali przejścia graniczne na świeżo zdobytych terenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajcu

Jaja sobie z nas robisz?

OK. Można robić "z głowy" ale z głową. Przed zrobieniem dioramy albo nawet dobrej podstawki pod model pownieneś ustalić

a) czas akcji

b) miejsce (w sensie geograficznym)

Inaczej to nie ma sensu. Równie dobrze możesz tam wstawić lalkę Barbie...

 

Dlaczego zapytałem czy to granica izraelsko-syryjska bo tam ten pojazd (nie wiem tylko czy ta konkretnie wersja) mogł stanąć na jakiejś granicy. BJeśli ma być IIWŚ to może też być granica Rzeszy Niemieckiej ze Szwajcarią, Włochami albo Hiszpanią. Innych możliwości za bardzo nie widzę skoro pojad produkowano od 194cośtam

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, niezawodny Widd Cię poratuje...

 

Zapomnieliście Panowie o granicy pomiędzy III Rzeszą, a Generalną Gubernią. Budka drewniana jest prowizoryczna. Na tej granicy nigdy nie wybudowano jakiś stałych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście Panowie o granicy pomiędzy III Rzeszą, a Generalną Gubernią. Budka drewniana jest prowizoryczna. Na tej granicy nigdy nie wybudowano jakiś stałych elementów.

 

Fakt. Zapomniałem. Ale czy stałby tam czołg? Furmanka prędzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Można zawsze przesunąć rok na zimę 1944 i już nabierze to prawdopodobieństwa. Fakt, że wcześniej, to chyba tylko w razie działań przeciwpartyzanckich, ale tam nie używano takich czołgów (transportery samochody pancerne, stare czołgi zdobycze owszem). Ewentualnie można popatrzeć w stronę granic bałkańskich, Węgry, Słowacja, ale to też dopiero pod koniec wojny.

 

Ja bym jednak mimo wszystko odszedł od granicy i zrobił po prostu punkt kontrolny na tyłach frontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie :

Photosniper - 003 - Panzer III Ausf L,M

Wydawnictwo Militaria - 011 - PzKpfw III

i innych pozycji WM, mogę stwierdzić, że model Pz.Kpfw. IV M brał udział w walkach na terenie ZSRR, Libii i Tunezji. Nie ma wskazówek, że stacjonował i brał udział w walkach na terenie Polski (granice IIRP), Francji, Belgii, Holandii itd...

 

Jeżeli już robić makietkę, to wieś rosyjska lub pustynia, z naciskiem na wiochę.

 

Wersja Ausf. M była ostatnią produkowaną z armatą L/60 i tym samym stanowiła rozwinięcie wersji Ausf. L. Wyprodukowano zaledwie 250 egzemplarzy. Podstawowe modyfikacje to zamontowane na bokach wieży potrójne wyrzutnie granatów dymnych NbK 90 mm. Usunięcie włazów ewakuacyjnych z boku kadłuba (tym samym powiększono przestrzeń amunicyjną) oraz najbardziej charakterystyczna dla tej wersji zmiana czyli układ wydechowy. Układ wydechowy przystosowano do pokonywania głębszych przeszkód wodnych.

Sam czołg standardowo wyposażono w uchwyty do montowania fartuchów ochronnych typu Schurzen.

 

Wersja Ausf. N była ostatnią seryjnie produkowaną wersją czołgu Pz III. OD czerwca 1942 do sierpnia 1943 wyprodukowano 663 egzemplarze. Wersja N budowana była na podwoziach wersji J, L oraz M.

Jedyną zmianą co do poprzednich wersji było uzbrojenie, które stanowiła armata kal. 75 mm KwK 37 L/24 (taka sama jak w czołgach Pz IV pierwszych serii produkcyjnych). Późna seria produkcyjna wersji Ausf. N posiadała wieżyczkę dowódcy identyczną jak czołgi Pz IV Ausf. G. PzKpfw III Ausf. N często nazywany był Sturmpanzer III i wyposażany w fartuchy ochronne typu Schurzen lub pokrywany pastą anty magnetyczną Zimmerit.

Wersja N bojowo wykorzystywana była jako czołg wsparcia dla Grenadierów Pancernych lub dołączana do batalionów Tygrysów jako czołgi chroniące przed piechotą.

 

źródło: www.pancerna.pl/pzkpfw3.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Panowie.... to mi teraz namieszaliście.....

co do kamo zimowego dostałem taki link

http://panzerwaffe.pl/chudym/xxx/pz3hd.jpg

no i teraz nie wiem co robić....

 

to może inaczej, z racji tego ze jest to moja pierwsza spytam inaczej co mogę zrobić (coś prostego) żeby pasowało do tego czołgu , nie mówiąc już o granicy

A i co do modelu to ja go robie bez tych bocznych pancerzy i na wieżyczce i robie go z lufą tą normalną, bo są dwie taka zwykła i taka jakby armata

 

 

EDIT:

popatrzyłem do modelu i widzę że są tam łopaty toporek i inne bajery, więc pytam czy jest możliwe żeby czołg się zakopał ?? bo bym zrobił drogę i zakopany czołg (prawy przód gąsienic)i tam leżące łopaty

 

bo na razie to stoję w miejscu, wczoraj wyciąłem koła pomalowałem pierwszą warstwą na zielono a potem chciałem to "ubrudzić" biała farbą żeby wyglądało na śnieg, ale widzę że zimowe odpada to czekam co mi poradzicie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.