Skocz do zawartości

Sprężarka własnej roboty


słomek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Właśnie jestem w trakcie budowy swojego kompresorka i mam jeden poważny problem... chodzi o gwint w butli po gaśnicy proszkowej udało mi się ustalić że jest to gwint 30x1,5 i nigdzie nie mogę dostać do niego przejściówki na gwinty calowe albo na wężyk, no znalazłem w jednym sklepie 3 przejściówki żeby przejść na 1/4" ale koszt to ponad 50 zł a chciałem zastosować dwie takie butle...

Czy ktoś z was miał taki problem? Myślałem żeby wbić na siłę przejściówkę z gwintem calowym i przyspawać, co o tym myślicie?

I czy ktoś ma gaśnice z normalnym gwintem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Z takimi rzeczami jest zawsze największy problem. Jeśli jesteś w stanie to czysto pospawać, to super. Ja miałem problem z butlą gazową - wywaliłem zawór, a tam był gwint stożkowy, to było dopiero coś. Więc kupiłem gwintownik i przegwintowałem to na rurowy pół cala, jeżeli dobrze pamiętam. Ale gwint nie był zbyt dobry, więc wkręciłem tam przejściówkę na mniejszą średnicę, na pakuły i farbę i to ma już być na stałe. Na razie system działa już dwa lata i wszystko jest OK. Trzeba wspomnieć, że taki gwintownik nie jest tani ani łatwy do kupienia - więc może lepiej dać takie coś do zrobienia komuś, kto to robi zawodowo.

 

A ja życzę powodzenia z budową i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

No to w sumie by się nadał, tylko trzeba by go obadać i podłączyć do niego tak, żeby w stanie z prądem powietrze szło do zbiornika, a w stanie bez prądu wylatywało na zewnątrz. Na przykład według linku który podesłałeś 1 - do sprężarki, 2 - wylot powietrza, 3 - nie podłączony, 4 - zbiornik, 5 - szczelnie zaślepiony. Napisz proszę, jak to wyszło. Życzę powodzenia, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas sie mecze z przejsciowka do butli kupilem przejsciowke 1"-1/2" ale za cholery ani wkrecic na sile ani wbic nawet oszlifowalem koncowke zeby chociaz poczatek wszedl ale nic ma ktos jakis pomysl? Albo moze ktos ma zawor od gasnicy bo ja niestety mam same butle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas sie mecze z przejsciowka do butli kupilem przejsciowke 1"-1/2" ale za cholery ani wkrecic na sile ani wbic nawet oszlifowalem koncowke zeby chociaz poczatek wszedl ale nic ma ktos jakis pomysl? Albo moze ktos ma zawor od gasnicy bo ja niestety mam same butle

Spiłuj gwint i wklej na loctite lub inny klej do połączeń śrubowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

W sumie obojętnie, ale jak będziesz piłował redukcję, to może nie wpadną Ci opiłki do butli...

 

Powodzenia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma teflonowa nadaje się do tego jak najbardziej. Wykręcasz manometr i owijasz taśmę teflonową wokół gwintu. Musisz nawinąć w odpowiednim kierunku i najlepiej lekko naciągając taśmę tak żeby weszła w rowki gwintu. Jeżeli jest to drobny gwint (najprawdopodobniej 1/8 cala lub jakiś metryczny M8(?)) nie dawaj za dużo taśmy. Powinno wystarczyć jednokrotne owinięcie.

 

Jeżeli nie chcesz wykręcać manometru to miejsce wkręcania możesz zalać klejem anaerobowym (takim słabszym który da później możliwość wykręcenia manometru np. Technicool) lub jakimś zwykłym lakierem - przy tak drobnym gwincie powinno zadziałać chociaż i przy tej metodzie lepiej jest wykręcić manometr i posmarować ze 3 zwoje gwintu wspomnianymi specyfikami i dopiero wtedy wkręcić.

 

Powyższe metody stosowałem wielokrotnie w zależności od sytuacji i się sprawdzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mam ten sam zestaw reduktora z butlą. Możesz opisać jak podłączyłeś reduktor do kompresora i jak regulowałeś moment wyłączenia kompresora?

Podłączenie było dziecinnie proste bo nawet kolory kabli od agregatu były takie same ;)

20141210_0824211_zpscdb2bcf0.jpg

Moment wyłączania reguluje najprawdopodobniej ta śruba ze znakami +/-, ale ja jej nie ruszałem w tej chwili wyłącza sprężarkę tuż po tym ja zaczyna posykiwać zawór bezpieczeństwa więc pewnie w okolicy 0.8 MPa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Znalazłby się może tu jakiś ekspert od agregatów, bo chciałem wymienić olej w swoim lecz nie bardzo wiem jakiego oleju użyć. Ponoć transformatorowy się nadaje... ale drogi. Słyszałem że może się nadać zwykły silnikowy, byle żadki... poratuje ktoś wyjaśnieniami lub w miarę tanią alternatywą ? Druga rzecz czy można odwracać agregat do góry dnem bez obawy uszkodzenia wewnętrznych części, pomijając oczywiście wylewanie oleju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Daawno temu dolewałem olej do mojej maszyny - było to jakieś 15 lat temu... On się nazywał freol czy jakoś tak. Myślę, że firma "sprężarkowa" sprzedała by Ci taki olej, a że drogi - dużo przecież nie potrzeba. Litr powinien w zupełności wystarczyć. Jeśli nalejesz jakiegoś wynalazku, a potem agregat się zbombie, to nie będzie oszczędność, prawda?

 

Agregat oczywiście można odwrócić, ale nie wolno go wtedy uruchamiać, ani zaraz potem. Jeśli olej dostanie się do cylindra (nie jest ściśliwy, tak jak powietrze), i zostanie sprężony, to coś może się rozwalić. Jeśli agregat był w nienormalnej pozycji, to przed uruchomieniem należy go postawić "na nogi" i pozwolić, żeby olej ściekł przez pierścienie - 15 min? Godzina? - i potem można go uruchamiać.

 

Mam nadzieję, że to pomoże - pozdrawiam i życzę powodzenia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam wszystko bardzo serdecznie mam pytanie dotyczace jak podlaczyc agregat z lodówki zeby chodził poniewaz chciałem zrobic sprezarke do malowania modeli jak i woblerów na ryby ale to tak w nawiasie czy jest ktos w stanie mi pomóc to uruchomic z góry bardzo dziekuje i pozdrawiam http://pokazywarka.pl/qgsf4k/ tutaj jest zdj agregatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.