Jump to content
Maciek007

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli

Recommended Posts

Witam! Mam kolejne pytanie a dotyczy ono tego jak nanieść kalkomanie na opony (guma) żeby co chwila nie odpadały ! Mam białe obręcze na opony ale już chyba z 3 razy nanosiłem a i tak co chwila gdzieś się odklejają. Jest jakiś specjalny klej/płyn ? Z góry dziękuję za odpowiedź

Jak na Airfixa to calkiem znosnie, tutaj masz GALERIE, chyba wszystko wytlumaczylem.

Dodatkowo problem moze byc z zainstalowaiem oszklenia w srodku, szyby cialem na trzy czesci.

Panowie, gdzieś w dziale warsztat ktoś wrzucił linka do sensownie kosztujących zestawów nakrętek do modeli (10-20 zł za kilkaset szt.), wyglądały na polistyrenowe, ew. żywiczne, szukam już od dwóch godzin a pała jestem, i nie zapisałem strony. Po googlach też błądzę i wciąż nic nie mogę znaleźć, profile widzę, ale nie ma śrubek, poratuje ktoś?

Marak pisał o tych nakrętkach. Są też z kartonu całkiem niezłe. Wycinane laserem. Polecam, używam ich często i dają radę.

Właśnie takie miałem na myśli (karton).

Plastikowe są takie: nakrętki

Ja używam jeszcze śrub, nitów i nakrętek firmy Masterclub. W kraju były kiedyś dostępne w Saharze. Jak jest teraz nie wiem. Ściągam je z HE - przykład. Wybór rozmiarów i kształtów jest duży - można dopasować praktycznie do każdego modelu.

Oj dzięki, wreszcie zrozumiałem o co w tym chodzi, kto produkuje i po czym szukać. Producent to meng-model, obecnie dostępne w Polsce w exito, reszta sklepów, ma, ale nie ma ;)

Nie mam ciśnienia, więc obadam może te tekturowe.

Oj dzięki, wreszcie zrozumiałem o co w tym chodzi, kto produkuje i po czym szukać. Producent to meng-model, obecnie dostępne w Polsce w exito, reszta sklepów, ma, ale nie ma ;)

Nie mam ciśnienia, więc obadam może te tekturowe.

W uzupełnieniu. Są jeszcze żywiczne. http://www.model-kom.pl/nakretka.html

W moim Starze na zdjęciach te zielone to żywica, szare to plastik. Z plastikiem może być kłopot przy większych wymiarach tak powyżej 1 mm bo trzeba je odciąć od paska. Więc może być trochę zabawy. Żywica ma tę wadę, że jest krucha. Naklejając np. na ramę jak najbardziej pasuje, ale kiedyś próbowałem robić imitację przewodów hydraulicznych. Kawałek pręcika jako przewód, potem nakrętka, grubszy pręcik - złączka, nakrętka i znów pręcik. Wszystko się rozleciało, bo nakrętki żywiczne pękały na pół.

Pytanko mam: jak długo może siedzieć Maskol na szybach? Ew. taśma Tamiya? Mam do popracowania dłużej nad autkiem i nie mam innej koncepcji niż zakleic szyby na dłuższy czas.

Pytanko mam: jak długo może siedzieć Maskol na szybach? Ew. taśma Tamiya? Mam do popracowania dłużej nad autkiem i nie mam innej koncepcji niż zakleic szyby na dłuższy czas.

Taśmę Tamiya miałem kilka miesięcy na szybie. Maskol ok. 1,5 miesiąca, ale na farbie. Nic się nie działo.

Pamiętaj tylko, że zanim zaczniesz malować szyby weź patyczek i podociskaj folię zaczynając od środka. Raz miałem tak, że po jakimś czasie taśma odpuściła mi na brzegu i zapomniałem docisnąć. Efekt - rozlanie farby pod maskowaniem.

Jeżeli masz Maskol Wamodu to radzę Ci gdzie się da zamaskować taśmą Tamiya szybki, bo strasznie ciężko jest go wydrapać z zakamarków. Kleję taśmą w kawałkach większe partie i na to Maskol. Z taśmą lepiej toto zerwać.

A ja trochę z innej beczki.

Czy ktoś z Was miał możliwość porównania zestawu opon Italeri 3890 Trailer Rubber Tyres z oponami znajdującymi się standardowo w zestawach ciężarówek Italeri? Czy są one rzeczywiście szersze od zwykłych opon, zakładanych np. jako bliźniaki? I czy średnica felg jest taka sama?

wielkamucha

Jak nazwa wskazuje są to opony do naczep czyli są szersze niż te od ciągników i pasują średnicą na felgi jednak trzeba je poszerzyć żeby zrobić Super Single

Jak nazwa wskazuje są to opony do naczep czyli są szersze niż te od ciągników i pasują średnicą na felgi jednak trzeba je poszerzyć żeby zrobić Super Single
Tyle to sam podejrzewałem, licząc rowki na oponach na zdjęciach , ale ponieważ w Italeri napisy i rysunki na pudełku niekoniecznie odpowiadają jego zawartości, chciałem się dowiedzieć, czy ktoś sprawdzał te kapcie "namacalnie" . Chciałbym zastosować te gumy na przednią oś ciężarówki, gdzie czasem znajdują się właśnie szersze kapcie niż typowe bliźniaki (ale nie aż tak szerokie, jak "prawdziwe" Super Single z napędówek).

Wolę się upewnić przed zakupem, niż się później rozczarować...

Swoją drogą, kiedyś na Forum czytałem, że któryś z Kolegów te "prawdziwe" SS na tylne osie zrobił łącząc 2 zwykłe opony ze sobą...

bzzz-bzzz

Gdzie dostanę wentyle do felg 1/24 i 1/12. Fajnie by było mieć coś takiego w swoich kołach

Gdzie dostanę wentyle do felg 1/24 i 1/12. Fajnie by było mieć coś takiego w swoich kołach

wystarczy poszukać...

http://www.mojehobby.pl/products/Wentyle-do-kol.html

Chyba coś mi nie idzie to szukanie... poszukuję jeszcze śrub T2M różnych średnic i ciężko to widzę.

Panowie mam mały problem ;)..

"Mondry" ja, nie wiedzieć czemu (no dobra głupota) przykleiłem taśmę maskującą na praktycznie już wykończony model (była położona piękna powłoka błyszcząca).

Cóż po odklejeniu taśmy pokazała się już nie piękna błyszcząca powłoka. Tam gdzie była taśma pozostały piękne matowe ślady.

Macie może jakiś pomysł jak to zlikwidować? Czy jedyna metoda to jeszcze raz malowanie?

A tak na marginesie, jakie macie pomysły na ślady tłustych paluchów? Da się to jakość usunąć?

PS. tak dla wszystkich choć pewnie już wiecie, nie klejcie taśm maskujących na powłoce błyszczącej :///.

Jeśli chodzi o taśmę to nie pomogę bo nigdy tak nie miałem, toteż nie znam żadnego sposobu na to.

Anty-paluchowy może być wosk, powiększy on głębię i paluchy nie powinny być aż tak widoczne.

Mam na szybko pytanie, może ktoś już przerabiał temat. Potrzebuję jakiejś farby zbliżonej do LA5Z z palety Vw, ktoś może podpowiedzieć co by tu najlepiej?