Jump to content
Maciek007

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli

Recommended Posts

czy czarną kastę modelu auta traktować podkładem jeśli docelowy kolor też będzie czarny ? malowane olejną tamiya gloss

Cześć!

W sprawie podkładu, to ja bym raczej powiedział, że tak. Podkład, jeżeli jest dobry to poprawia przyleganie farby i wypełnia małe skazy tworzywa sztucznego, które przez farbę mogły by być widoczne. Ja bym użył.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Paweł

Witajcie,

podpowiedzcie proszę gdzie kupić felgi bbs rs?

Potrzebne mi do golfa mk1 w skali 1:24.

W rzeczywistości to 15-16".

Znalazłem ofertę na 17", które też byłyby ok ale nie znalazłem nic w polskich sklepach.

Proszę o pomoc bo chcę zrobić kopię swojego golfa

Mam BBG RG od Aoshimy. Jak Ci zależy na RS ale nie zależy na czasie to mogę Ci ściągnąć bo akurat robię zamówienie w Chinach. Zaoszczędzisz na wysyłce a i same felgi wyjdą trochę taniej

poszukuje dobrego podkładu białego pod cywile malowane olejnymi tamiya/revell/najlepiej pod aero

wstępnie mam 2 typy:

tamiya-surface-primer-podklad-w-plynie-szpachlowka-40ml-bialy.jpg

gunze-sf-283-sf-283-mrbase-white-1000-podk%C5%82ad-bia%C5%82y.jpg

który wybrać, a może coś innego polecicie ?

Cześć!

Ja zawsze w takich sytuacjach polecam biały podkłąd Tamiya w sprayu. A najlepiej działa jedna warstwa szarego i na to jedna warstwa białego - i jest!

Życzę powodzenia i pozdrawiam

Paweł

Podpinam się - też szukam czegoś fajnego pod aero bo podkład Zero nie daje gładkiej powierzchni niestety...

czy ta pasta jest konieczna w osiągnięciu "spektakularnego" efektu na modelu ?

b4638ee14373559854854718091bb250.jpg

używacie jej czy to samo da się zrobić niebieską ?

Cześć!

Tej nigdy nie używałem. Za to dobre efekty daje ta:

0_0_productGfx_075d368991483c43ea385fb2faa1275a.jpg

Ale najważniejsze, żeby lakier naprawdę dobrze wysechł przed polerowaniem. Przynajmniej kilka dni, optymalnie parę lat

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Cześć!

Tej nigdy nie używałem. Za to dobre efekty daje ta:

0_0_productGfx_075d368991483c43ea385fb2faa1275a.jpg

Ale najważniejsze, żeby lakier naprawdę dobrze wysechł przed polerowaniem. Przynajmniej kilka dni, optymalnie parę lat

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Masz jakieś zdjęcie efektu po tempo ?

Efekty są zależne od przygotowania lakieru czyli od przeszlifowania. Jak zlikwidujesz skórkę pomarańczy to efekt będzie super. Ja używałem Tamiya Finish i Tempo i obie świetnie sobie dawały radę. Tempo jest chyba nawet z woskiem.

Ja pastę Tempo używam do samochodów, ale w skali 1:1, do modeli używam past Tamiya Compound, ale wszystkich trzech, w odpowiedniej kolejności.

1878838.jpeg

Ależ proszę bardzo:

vw01.jpg

Poszukuje metalowej lufy i metalowych gąsienic do modelu Merkava Mk.IV 1/35 firmy Hobby Boss. Macie może jakieś namiary na nie?

kolejny raz bezbarwny nie siadł musiałem pozbyć się powłoki, podpowiedzcie drzeć to do 0 przed nowym podkładem ? obecnie przeszlifowane delikatną gąbką (nie czuć warstw) czy dać podkład na to i później ewentualne niedoskonałości szlifować ?

a09a6cecc2fdbc8emed.jpg

11026f2dec3431bcmed.jpg

Cześć!

Ja myślę, że nie opłaca się do zera tego zdzierać, chyba, że jest podwyższone ryzyko, ze coś się tam będzie ścinać. A tak to masz już gotowe wstępne szpachlowanie. Życzę powodzenia i pozdrawiam

Paweł

Hej, przymierzam się do pomalowania pierwszych elementów w moim pierwszym modelu. Korzystać będę z produktów tamiya - X-20A i XF-16. Opiszę teraz procedurę, moglibyście sprawdzić i ewentualnie uzupełnić moją wiedzę?

1) Dokładnie mieszam farbę akrylową

2) Do pojemniczka wlewam rozcieńczalnik i farbę w proporcjach 1:4, mieszam dokładnie

3) Do drugiego pojemniczka wlewam sam rozcieńczalnik

4) Moczę pędzel w pojemniczku nr 2

5) Nabieram farby tylko na końcówkę pędzla

6) Maluję - tutaj pytanie. Czy między nabieraniem kolejnej ilości farby również przed maczać pędzel w samym rozcieńczalniku czy to tylko przed malowaniem?

7) Po malowaniu myję pędzel zwykłą wodą

Wiem, że dla Was to same podstawy, jednakże przed pierwszym malowaniem wolę dopytać

Czy jak zostanie mi farby to mogę zamknąć pojemnik i wykorzystać ją np. po tygodniu?

Cześć!

Trudno mi powiedzieć, czy to wszystko co napisałeś jest OK, zwłaszcza, że nie malowałem za dużo ani akrylami, ani pędzlem też. Ale z tego co już zdążyłem się nauczyć, to po pierwsze boję się, żebyś się nie trzymał jednej ustalonej procedury zbyt sztywno, jak maszyna - bo ważniejsze jest reagowanie na to co się dzieje. Czyli np. jeśli widzisz, że przy malowaniu zostają smugi od pędzla, to musisz farbę rozcieńczyć bardziej. Nie jestem też przekonany do nabierania najpierw rozpuszczalnika na pędzel a potem farby - z czymś takim się jeszcze nie zetknąłem. Za to czytałem, że niektórzy zalecają "naładowanie" pędzla farbą, żeby móc wykonać więcej pociągnięć i dłuższych, to ma poprawiać jednorodność malowania.

Z ważnych rzeczy napisał bym jeszcze żeby nie upierać się, że jedna warstwa farby ma pokryć malowana powierzchnię. Warto zastosować podkład, który "wgryzie" się w malowaną powierzchnię (polecam Tamiya w sprayu - do jasnych kolorów dobry jest biały). Przy malowaniu dobrze jest drugą warstwę kłaść pociągnięciami prostopadłymi do pociągnięć pierwszej warstwy.

Ostatnia rzecz to te resztki farby - kusi, żeby tego użyć, ale oszczędność może być złudna - na pewno farba potrzebna do tego żeby od nowa malować model który się zbombie będzie droższa od tej resztki, którą się ewentualnie wyleje. Ale oczywiście można próbować tę starą farbę zużyć, ale trzeba zrobić próbę i ewentualnie uzupełnić rozpuszczalnik który mógł odparować, trzeba też zobaczyć czy to nie zaczęło już polimeryzować (czy się smarki nie robią).

To tyle mojego pisania - życzę powodzenia, dużo ćwicz, po 10 000 razy to już jest proste, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Dzięki za rady Oczywiście, ta procedura to nic sztywnego, bardziej punkt wyjściowy. Co do tego by zamoczyć pędzel w rozcieńczalniku przed malowaniem, czytałem, że robi się to właśnie po to by ten pędzel nie wciągnął farby na całą długość włosia. Ma to zapobiec sytuacji, że włosie zaciąga farbę do samego końca przez co dostaje się pod ten metal między włosiem a trzonkiem pędzla gdzie zasycha i rozcapierza pędzel. No nic zabieram się za malowanie