Skocz do zawartości

Samoloty wielopłatowe - pytania i odpowiedzi...


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja opanowana ? Po pierwsze to źle rozgrzewałem patyczki ponieważ starałem się to robić z nico większej odległości, gdyż wydawało mi się, że to pozwoli równomierniej roztopić tworzywo, a trzeba to robić bliżej płomienia i solidnie je rozpuścić. No i druga sprawa to faktycznie z tymi patyczkami, z którymi zaczynałem jest trudniej ponieważ są na starcie nieco grubsze, ale mają przy tym cieńsze ścianki, bardziej mi przypominają tradycyjne słomki do napojów tylko cieńsze. Jako legenda głosiła, że kolorowe patyczki się lepiej sprawdzają to znalazłem dzisiaj niebieskie no i faktycznie sprawdzają się rewelacyjnie, aż mnie natchnęło na jakiegoś dwupłata ? rurki do śrub rzymskich już opanowane ?  

Swoją drogą gdzie można kupić te metalowe rureczki Albion Alloys, dla nich też bym znalazł zastosowanie. 

 

rureczka1.jpg

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, arhtus napisał:

Swoją drogą gdzie można kupić te metalowe rureczki Albion Alloys, dla nich też bym znalazł zastosowanie. 

Zainwestuj w igły do strzykawek ? dostępne w (prawie) każdej aptece, bez recepty :D są różne średnice, więc można znaleźć zastosowanie w różnych elementach konstrukcyjnych i różnych skalach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jason83 napisał:

Zainwestuj w igły do strzykawek ? dostępne w (prawie) każdej aptece, bez recepty :D są różne średnice, więc można znaleźć zastosowanie w różnych elementach konstrukcyjnych i różnych skalach.

Nie no igły do strzykawek to już odkryłem dawno, dawno temu ? ale ja mam na myśli rureczki o jakiś bardzo małych średnicach np. 0,3mm, no i druga sprawa to łatwość obróbki takich rurek aluminiowych, czy mosiężnych, po prostu obok tych do strzykawek przydałoby się mieć też i takie w magazynie ? 

Dzięki Solo za namiary, ale jak zwykle tych najbardziej mnie interesujących 0,3mm nie mają na stanie luzem, tylko w zestawach, ale będę miał mzone na oku pod tym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2020 o 04:16, Hello napisał:

Maski są do samolotu z numerem 15.3 , natomiast zdjęcie i model kartonowy mają numer 15.2 . Może mnie ktoś uświadomić o co chodzi z numeracją , a także z malowaniem ?

Dotarła do mnie dzisiaj nowa pozycja do biblioteczki - Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924, A. Morgała!

Znalazłem w niej zdjęcie, które zamieściłeś:

9GBUzw5L_o.jpg

oraz takowe informacje:

"[...] W lotnictwie polskim razem było 46 S-VIIC1 (tabl. A.44), z tego 3 były w oddziałach sformowanych przez Polaków na obczyźnie - w Rosji (rys. 238). W lotnictwie Polski niepodległej używano 43 egz., z tego 18 z eskadry SPA 162, 15 z zakupów we Francji w 1919 r. i 10 nieznanego pochodzenia, w większości jednak zapewne ze zdobyczy na zaborcach. Samoloty nosiły numery seryjne nadane w wytwórniach. Podczas remontów w CWL otrzymywały one nowe numery z oznaczeniem typu: 15. [...]

[...] Będące w kiepskiej formie myśliwce S-VIIC1 okazały się nad podziw wytrzymałe, jak na ostre warunki eksploatacji polowej na froncie (rys. 241). Sprzęt jednak wykruszał się i np. 25 VI 1920 r. podczas odwrotu, w 19 EM były cztery S-VII, z tego trzy w naprawie i tylko jeden nr 11501 (15.1) zdolny do lotu. Później mimo wprowadzenia samolotów innego typu pojedyncze SPADy-VII znajdowały się nadal w 19 EM, ale wykorzystywano je tylko do lotów łącznikowych. Ostatni nr 15.4 został wycofany z eskadry w styczniu 1921 r.

Poza wymienionymi 15 EM i 19 EM SPADy-VII były w wyposażeniu innych eskadr - np. nr 15.3 w 10 EW (1920-21) i nr 15.15 w 17 EW (X 1920 r.), a w dowództwie XII Grupy Lotniczej nr 15.2 (8 VI 1920 r.) - wszystkie w roli łącznikowych. Jako samoloty szkolne występowały we Francuskiej Szkole Pilotów w Warszawie (rys. 242), Wyższej Szkole Pilotów na Ławicy, a nasępnie WSP w Grudziądzu oraz w Szkole Pilotów w Bydgoszczy. Ostatnie egzemplarze znajdowały się w użytku w WSP w Grudziądzu w lipcu 1922 r. [...]"

Pozostałe zdjęcia S-VIIC1 z książki:

XhMrdA0a_o.jpg

i1T8KKnO_o.jpg

Q86U9SxM_o.jpg

CRqfh2X6_o.jpg

Poniżej wisienka na torcie ?

FZ8QCdl9_o.jpg

jFl4BIiZ_o.jpg

PhN8FwyE_o.jpg

 

O malowaniach niestety nic nie znalazłem. W razie czego mogę podesłać cały rozdział.

 

Miłego wieczoru Panowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Czy ma ktoś możliwość przesłać mi skany instrukcji do Caudron G.IV Hydravion (CSM1028)  pisałem do CSM prośbę o dosłanie 2 miesiące temu i do tej pory nie dotarła a teraz nawet nie odpisują na pytanie czy wysłali. Model kupiłem u nich a instrukcji w pudełku brakowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Godzinę temu, myszaty napisał:

Witam, na ile malowanie albatrosa cIII z KP można uznać za prawidłowe?

Nie za dużo znalazłem w internecie o tym samolocie.

Środek też ubogi, coś trzeba będzie wyskrobać z plastrukta...

 

 

Rozumiem, że chodzi  o polskie malowanie? Więc fotka czarno-biała dokumentuje kamuflaż dwubarwny, co do kolorów to schemat stosowany: zielony- brąz lub zielony- fioletowy nic innego raczej nie wchodzi w grę. Ja bym robił tak jak w instrukcji KP

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - smarujemy więc  wg. instrukcji z pudełka.

 I dostałem odroczenie od malowania sklejki :-).

Może następny model???

 

 

Jeszcze jedno małe pytanko...

stanowisko tylnego strzelca to takie puste ? żadnego zydelka., uchwytu , pasów...tak nic????

zdjęć jak na lekarstwo co nie dziwi , z rysunkami też słabo, albo nie wiem gdzie szukać.

 

mam... może marne źródło bo to instrukcja special hobby, ale mnie lajkonikowi wystarczy.

 

 

 

 

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam serdecznie. Pierwszy post na forum, drugi model w życiu. Wybór padł na Albatros DIII  Vera z tego co się zorientowałem była francuska i niemiecka 🤔, z racji tego że w zestawie jest kalkomania do wersji niemieckiej wybór był oczywisty,  ale wracając do sedna to pytanie mam o płat nośny i usterzenie. Z tego co wyczytałem to były kryte płótnem. Jak uzyskać efekt takiego płótna? Jest jakaś specjalna technika/patent 🤔, czy np wystarczy jak pomaluję farba np pactra A28? Maluję z pędzla farbami pactra. Chciałbym podejść do tematu jak najbardziej rzeczowo stąd to pytanie. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Fatman napisał:

Witam serdecznie. Pierwszy post na forum, drugi model w życiu. Wybór padł na Albatros DIII  Vera z tego co się zorientowałem była francuska i niemiecka 🤔, z racji tego że w zestawie jest kalkomania do wersji niemieckiej wybór był oczywisty,  ale wracając do sedna to pytanie mam o płat nośny i usterzenie. Z tego co wyczytałem to były kryte płótnem. Jak uzyskać efekt takiego płótna? Jest jakaś specjalna technika/patent 🤔, czy np wystarczy jak pomaluję farba np pactra A28? Maluję z pędzla farbami pactra. Chciałbym podejść do tematu jak najbardziej rzeczowo stąd to pytanie. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc w temacie.

Jeśli malujesz z pędzla i w dodatku to twój drugi model, to raczej może być ciężko uzyskać zadowalające efekty. Co do płótna w oryginałach pokrywano je bezbarwnym lakierem , więc efekt wychodził od koloru ecru, brudny żółty, beż, piaskowy zależy od kładzionych warstw i zawartości żywicy w lakierze. Lepiej gdybyś miał kilka kolorów, wtedy można by popróbować, z Pactrą A28 to ci nie powiem bo nie wiem jaki to dokładnie kolor jest. Ja używam do płótna farbek Valleyo 70.918, 70.883, 71.075, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przejrzałem numery Mini Repliki gdzie autor buduje model "polskiej" Gothy i tam sugeruje użycie farb produkcji Niemieckiej  okresu WW I.Tam bym poszukał tego zielonego.Ewentualnie email z pytaniem na adres wydawnictwa bo konkretnego numeru nie podaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci szkodzi spróbować.P.Sikora zawsze w Mini Replice na pierwszym miejscu stawia lotnictwo polskie i stara wyjaśniać "białe" plamy dotyczące malowania zwłaszcza z jego początków.

Zrobisz jednak jak uważasz.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Spoko,  jest babol w instrukcji techmodu, to w sumie nie mam innego wyjścia jak poszperać za tym kolorkiem u prusaków, bo to logiczne że raczej innej farby nie mieli...mnie to rybka to  mój model, moja półka...👍

 

A czy to malowanie jest w tym momencie wiarygodne??? cóż...

Ktoś kto chce uchodzić za experta powinien bardziej szanować swoje nazwisko, co nie?😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, myszaty napisał:

Ktoś kto chce uchodzić za experta powinien bardziej szanować swoje nazwisko,co nie

Tutaj to akurat nie wiem o co chodzi.

Oczywiście że to twój model ,twoja półka i twoja decyzja.Chcialem tylko pomóc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Techmod w instrukcji do kalek odwołał się do Mini Repliki i gościa po nazwisku, 

więc mnie ciekawi kto tu dał ciała?

p. Sikora czy Techmod wrzucając kolor którego nie ma? 

I jeżeli tu jest błąd to co jeszcze skopali w gazecie????

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gazecie  p.Sikora nie podaje kolory farby.Przy sylwetkach  barwnych jest podane: zielony ok.34016.Na rynku jest zestaw firmy AK do samolotów niemieckich z WW I .Myślę że w tym kierunku powinieneś iść .

Zrobisz jednak jak uważasz.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu z instrukcji Techmodu jest:

1. numer Mini Repliki z ,,polską" Gothą

2. nazwisko kolesia ( no chyba eksperta?) który to opracował,

3. nr. FS  koloru który nie istnieje,

 4. kolega Xmen przejrzał ten numer ( za co jestem wdzięczny) MR i tam autor sugeruje by szukać koloru...to akurat jest dla mnie logiczne.

 

Więc się zastanawiam na ile to malowanie z mini repliki jest prawidłowe, bo jest lekko nietypowe jeżeli chodzi o sposób malowania...

Mam nadzieję że trochę rozjaśniłem o co mi chodzi.

Tylko tyle i aż tyle...ot taka nieścisłość, dla mnie drobna, ale podyskutować można co nie?😉😃

 

 

 

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.