Skocz do zawartości

Piłka do cięcia


NobelEXC

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie bardzo popularne narzędzie modelarskie, przydatne w wielu sytuacjach.

 

Zastosowanie:

-do odcinania drobnych części od ramek wlewowych,

-rozdzielanie podzespołów np. do odcięcia skrzyni biegów od bloku silnika,

-przy zmianie wymiarów wyprasek np. skracanie ramy,

- w wielu pracach mających na celu zmiane kształtu i wymiaru.

 

Narzędzie to można kupić obecnie w wielu sklepach modelarskich w cenie około 25-28 złotych

Można także zrobić je po prostu samodzielnie w bardzo prosty sposób. Integralną częścią jest żyletka (koszt: około 1-2 zł w kiosku), którą trzeba odpowiednio stępić (nacinając ząbki) ponieważ ostrą żyletką niewiele zrobimy. Potrzebny jest także jakiś uchwyt, aby można było wygodnie nią pracować np. kawałek odpowiednio spreparowanej listewki. Różnica powiędzy tą sklepową, a tą samodzielnie wykonaną (oprócz ceny) tkwi w grubości cięcia. Klasyczna żyletka ma 0,1mm natomiast ta oferowana przez producentów-0,3mm. Mówi to nam o stracie materiału przy cięciu co często jest bardzo ważne. Ja zrobiłem na próbe kilka sztuk i efekty są zadowalające. W mojej pracowni jest to jedno z częściej używanych narzędzi. Przy rónego rodzaju przeróbkach-niezbędne. Serdecznie polecam.

Osoby zainteresowane proszone o kontakt pod:

e-mail: modeltruck@op.pl

 

DSC00453.jpg

DSC00460.jpg

DSC00454.jpg

DSC00455.jpg

DSC00456.jpg

DSC00458.jpg

DSC00459.jpg

 

Teraz moje osobiste odczucia:

Sprzęt w pełni profesjonalny, żałuje ze nie miałem go przy cieciu ramy w FH czy MB... Tnie szybko, równo i jak Piotrek napisał z małym ubytiem materiału... 0,1 mm to jest to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym własnej roboty żyletkę można pociąć do innych kształtów, na przykład wydłużony szpic (łatwiej dostać się do niektórych zakamarków).

 

Tak spreparowaną żyletką można dość szybko przciąć na przykład monetę 5zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Jak masz już żyletkę, to uderzasz jakimś dość ostrym narzędziem prostopadle do ostrza żyletki, raz przy razie. Ja robiłem to albo za pomocą już używanego skalpela albo za pomocą pilnika (chyba akurat miałem do metalu pod ręką). Pewnie nada się też do tego uderzania ostrze nożyczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.