Skocz do zawartości

Nity- proszę o pomoc.


szkp

Rekomendowane odpowiedzi

siemano

nity można wykonać na wiele sposobów niektóre są świetne a inne głupie i brzydkie...

Ja osobiście radze wykonywanie nitów starym bądź dla niektórych nowym sposobem, wygląda to tak...

 

najpier trzeba dokłednie zaznaczyć na modelu miejsca w których znajdują się nity...

następnie tak jak ja to robię, można np. wykałaczką lub szpilką nanosić nity. a mianowicie klej...

na szpilkę lub co kolwiek takiego przekroju (lub zbliżonego)

nanosimy klej, tak aby na krawędzi szpilki (ostrzu) nagromadziła się malutka kropla... (kjej musi mieć gęstą konsystencję, ale nie za gęstą, np. wicol) nanosimy klej na model po przez dotknięsie ostrzem szpilki w miejscu nitu...

nagromadzony klej na szpilce powinien ładnie przejść ze szpilki na model.

klej powinien wyglądać jak nit gdyż uformuje się w pólkole...

wielkość nita zależy od przekroju narzędzia (w moim przypadku szpilki)

a przede wszystkim ilości nagromadzonego kleju...

 

miłej zabawy...

radze najpierw przetestować i poćwiczyć tak długo aby nity były jednekowej wielkości oraz jakości...

pordro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Rozciągnięta ramka, powklejana w dziury i oszlifowana na okrągło, jak dobrze poszukasz to na forum znajdziesz więcej pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nity można robić też z kulek od łozysk lub ziarenek maku

Można też wykonac prosty przyrzad ,a mianowicie, za pomoca zeszlifowanej igły krawieckiej na płasko wybija się z cienkiego polistyrenu połozonego na twardej gumie krążki ,potem po wydłubaniu ich z gumy nabija się je delikatnie na ostrą iglę i macza w tri, i klei we wlaściwe miejsce na polistyrenowy kadłub modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie viewtopic.php?t=11290&highlight=nity na stronie 10 w ostatnim poście kolega Jarek podaje swój sposób na zrobienie nitów... Widziałem te patyczki w jakimś modelarskim sklepie internetowym...

 

Przez te 40 godzin chyba mało się starałeś :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest coś co się nazywa The Nutter. Poszukaj dobrze a znajdziesz.

Jeśli podam linka do sklepu wówczas moderator mnie zje.

Nie jest tanie, ale fantastyczne. Wykraja nity oraz nakrętki 6-kątne różnych rozmiarów.

 

Pozdrawiam

Jurek Biń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj producenta dlaczego tyle kosztuje.

Ja od siebie mogę tylko dodać, że jakość wyfrezowanych końcówek i sama oprawa mówią same za siebie. W ręku czujesz jakość, tak jak zresztą w przypadku innych produktów tej samej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Mam pytanko. Jak zrobić nity, śruby, itd? Proszę o dokładną poradę. Jestem początkujący, więc proszę o szczegóły. Pewnie już gdzieś to jest już na forum, więc przepraszam, że niepotrzebnie zaśmiecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obrzeżach blaszek Eduarda są gotowce do wyciskania łbów śrub (na pewno przy blaszce BMP 2 bo mam go na rozkładzie) wraz z instrukcją jak to robić (na stronie Eduarda w pdf). Odnośnie nitów gdzieś widziałem na forum (opcja szukaj). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysły ściągnięte ze stron modelarskich:

 

Potrzebne materiały:

1. Plastikowe pręciki (ramki modelu)

2. Blaszka, powiedzmy cienka ale nie za bardzo, taka 0,5 mm bedzie ok, ale taka 1 mm też może się nadać !

3. Wiertarka

4. Wiertło o średnicy, pożądanej średnicy nitów

5. Żródło ciepła, które spowoduje, że pręciki będą miękkie

 

Teraz robimy tak:

1. Wiercimy w blaszcze kilka otworów, obok siebie najlepiej - możemy powiercić kilka różnej średnicy - będzie blaszka uniwersalna

2. Pręcik rozgrzewamy

3. Przykładamy pręcik do blaszki i naciskamy

4. Ponioważ pęcik jest miękki a w blaszce są otwory to powstają nam w wyniku naciskania piekne nity.

5. Po chwili jak plastik ostygnie obcinamy uzyskany ta metodą piękny, plastikowy, wystający, okrągły NIT !!!!!!!!

 

No i tak wkółko, aż zrobimy sobie wszystkie nity potrzebne na model

 

Druga metoda:

 

Mozna również użyć pręcika plastikowego okrągłego, pocięty na odpowiednią wysokość, przyklejamy do modelu tak aby go upaprać całego klejem i rozpuścić troszeczkę - powinien przybrać okrągły kształt.

 

Trzecia metoda

Weź igłę w oprawce, przyłóż w miejscu gdzie ma być nit i delikatnie podgrzej ją grotem lutownicy transformatorowej. Ale delikatnie, z wyczuciem... Powstanie kraterek - o wypukłych brzegach. Dobierając średnicę igły i czas grzania można uzyskać ten kraterek róźnej wielkości.

 

Dobrze jest sprawdzić najpierw na niepotrzebnym kawałku plastiku jak zachowuje się polistyren, z którego wykonano model, aby nie "przedobrzyć'. Różne rodzaje polistyrenu różnie reagują na temperaturę. Ale tego Tobie tłumaczyć nie trzeba...

 

Wtedy wystarczy powstały kraterek wypełnić kropelką cyjanoakrylu...

Przy tej metodzie jest pewność, że nit będzie w odpowiednim miejscu z dokładnością do średnicy czubka igły

 

Czwarta metoda

 

Weźmijcie substancję zwaną Micro Kristal Klear lub jeśli nie macie to tajemne składniki nazywane Wikol, Distal lub Poxipol. Umieszajcie w miarę potrzeby odpowiednią ilość.

Ostrą hartowaną igłę zanurzcie w tej substancji i bez litości dziobajcie w naznaczone miejsce. Substancja owa zostanie na tym miejscu i przy pomocy tajemnej siły napięcia powierzchniowego, tudzież magnetyzmu zwierzęcego, utworzy maleńkie kulki, które na zawsze szpecić ową powierzchnę będą. Następnie obracając się na pięcie i spluwając przez lewe ramię odczekajcie na zaschnięcie owych.

Jeśli efekt ów Wam nie odpowiada, zetrzyjcie przed zaschnięciem i popróbujcie jeszcze raz

 

Piąta metoda

 

Można też wykonac prosty przyrzad ,a mianowicie, za pomoca zeszlifowanej igły krawieckiej na płasko wybija się z cienkiego polistyrenu połozonego na twardej gumie krążki ,potem po wydłubaniu ich z gumy nabija się je delikatnie na ostrą iglę i macza w tri, i klei we wlaściwe miejsce na polistyrenowy kadłub modelu

Nity można robić też z ziarenek maku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.