Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

I już mam wszystko ułożone w głowie PFM-a zrobię bez niczego... Tylko belka dla zbiornika. Chcę przedstawić piękno linii PFM-a i to co najważniejsze - malowanie s-tu z Goleniowa. Reszta, tj uzbrojenie będzie tylko odwracać uwagę od tego co dla mnie najważniejsze. Natomiast fotki gondoli się przydadzą, jak będę robił PF-kę. Widzę że przynajmniej teoretycznie jest możliwa konfiguracja 2x UB-16 i GP-9 na tej wersji, a szary/biały s-t (2408) z srebrnymi dodatkami moim zdaniem będzie się zacnie prezentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zbiorniczek podwiesił ,moim skromnym zdaniem s-lot prezentuje się z nim bardziej bojowo. Ale będę śledził budowę kolejnego 21. Zyczę samozaparcia i zadowolenia z tworzenia historii Naszego Lotnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ten zbiornik to już wszędzie będzie... Tzn bo co mamy do wyboru? GP-9, zbiornik 490l lub 800l i ewentualnie zasobnik SPS-141. Jeszcze są zasobniki R i D ale to oczywiście zarezerwowane dla eRa. Plany na te wakacje są typowo ołówkowe - MF i PFM. MF zresztą też będzie w dziwnej konfiguracji ale to z innych względów (czemu, wyjdzie w praniu ). Prace ruszają zaraz jak dojdą do mnie zamówione zestawy, czyli już niedługo

Żeby nie robić offtop-a pytanie jak to było z zasobnikami SPS-141 na 21-wszych u nas? Mieliśmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 800l to chyba tylko pod bisa się nadaje (tzn tylko bisy widziałem z tymi zbiornikami).

Stacja SPS-141 była u nas podwieszana chyba pod MFy i to nie we wszystkich pułkach. Coś mi świta o Malborku???

Wrócę z roboty to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to się zgadza ,że zbiorniki 800 litrowe zastosowanie swoje znalazły w Jednostkach gdzie stacjonowały Bisy . Dość często podczas lotów w Zegrzu Pomorskim widziałem biska z podwieszonym takim zbiornikiem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacja SPS-141, miała zastosowanie do MF ,i z tego co zdążyłem się zorientowac to tylko w Malborku były one w uzyciu.Inne jednostki nie posiadały tych zasobników na stanie. Jako ciekawostkę moge podać ,iż po wycofaniu z M-ka MF,i przyjęciu na stan zegrzyńskich Bisów, jeden z Bisów został przystosowany do przenoszenia i użycia w locie stacji SPS-141.I zostało to wykonane na eskadrze lotniczej ,bez żadnych praktycznie nakładów finansowych.Okazało się ,że w kadłubie Bisa ,było tyle wolnej przestrzeni,na poprowadzenie instalacji ,a w kabinie miejsce na pulpit ,że nie stanowiło to żadnego problemu.Nie było też problemu , z modną teraz integracją nowego wyposażenia z siecią energetyczną s-tu.

Odnosnie zb.800 l. zabijcie mnie ,nie pamiętam.czy były używane na M ,MF,tu byłem na nich krótko ,zaraz przyszły Bisy,i wtedy na pewno były w komplecie 800.Ale pewnie koledzy zaraz wyszperają coś w swoich domowych archiwach.Czekamy na Migi-a co to za tajemnicza konfiguracja z tym MF ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800l nie tylko na Bisach podwieszali. Też w Goleniowie latali z nimi na M-ach. Gdy pierwszy raz leciano do Astrachania na własnych maszynach (właśnie 2 plm) wykorzystano zbiorniki 800l. Lot odbył się z dwoma międzylądowaniami.

MF będzie w konfiguracji "pomnikowej"

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w książce Polskie Samoloty Wojskowe 1945-1980 na stronie 91 jest fotka Mig'a-21 MF nr 8004 z lotniska w Słupsku z 800 l. zbiornikiem. Fotografia musiała być zrobiona najpóźniej w 1978 lub początku 1979 roku.

 

Coś mi świta że SPS-141 mógł przenosić również R. Chyba był podwieszany wraz z zasobnikiem Saturn. Muszę poszukać w papierach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przy okazji wymiany zdań na temat zasobnika SPS-141 ,przegłądałem sobie fotki na forum, i w dziale poświeconym Suczkom ,zauważyłem zdjęcie SU-22 z zasobnikiem....no własnie ,nazwa podobna ,ale to chyba nie jest to samo.Nie wiem jak brzmi pełna nazwa zasobnika do SU-22, ale na MF-dokładna nazwa powinna brzmiec SPS-141Je. Bo patrząc na zdjęcia to wyglądają jak 2 różne podwieszenia.

Do kolegi imt-czy saturn to zasobnik fotograficzny przenoszony pod skrzydłem 21R,bo jeśli pod belką podkadłubową ,to raczej 2 się tam nie zmieszczą. Przepraszam za żarty,szukam zdjecia zasobnika fotograficznego podwieszanego pod skrzydłem BISA, to cos z wyglądu przypominało zasobik UB,i własnie czy to nie był Saturn ?To był krótki epizod z tym zasobnikiem na BISACH ,nie bardzo wychodziło odzyskiwanie kaset z filmami ,a raczej z ich całoscią po odpaleniu z zasobnika i wyladowaniu na ziemi.

Kłaniam sie nisko i licze na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saturn to zasobnik fotograficzny przenoszony pod skrzydłem 21R,

tak

 

wyglądu przypominało zasobik UB,i własnie czy to nie był Saturn ?

to był Saturn

 

jak znajdę fotki to wstawię lecz raczej podwieszony pod R niż bis.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Saturn to zasobnik zrobiony na bazie wyrzutni UB.

 

SPS-141 powstała oryginalnie dla MiGa-21 oraz Su-7. Wersja M ma dodane kasety ASO-2I. Nowsza wersja to SPS-141MWGE opracowana dla Su-22 i Su-25. Zawiera to samą stację zakłóceń Gwozdik dostosowaną częstotliwościami do nowych zestawów plot NATO. Zmienił się również całkowicie wygląd zewnętrzny oraz usunięto zasobniki ASO (samoloty mają własne kasety).

Zdjęcia SPS-141 dla MiGa-21:

SPS-1411.jpg

SPS-1413.jpg

SPS-1412.jpg

SPS-1415.jpg

SPS-1417.jpg

SPS-1416.jpg

Panel sterowania montowany w miejscu w którym w eRach montowano sterowanie zasobnikami. Na prawo od cienkiej białej linii sterowanie kasetami ASO, na lewo sterowanie stacją zakłócającą:

SPS-1414.jpg

Dla porównania stacja SPS-141MWGE montowana na naszych Suczkach:

SPS-141MWGE.jpg

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć ze jeszcze pare lat temu ,gdy przekazywano zasobniki do Modlina, chciałem sobie zostawic rysunek tego urzadzenia ,ot tak aby ewentualnie wykorzystac przy robieniu modelu 21, co niektórzy nawiedzeni niemal mieli rozszarpali za "próbe wynoszenia tajemnicy wojskowej".Chciałbym to teraz jednemu czy drugiemu baranowi pokazać.

Dzięki Panowie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Young-ten kolor wziąłem z jakiejś instrukcji i tak już został. To chyba ten sam kolor którym malowano stozek w Su-22, opisany w aeroplanie jako również Humbrol nr 2, są pewne różnice w odcieniach róznych producentów farb, tu trzeba trochę zadziałać na oko. Chciałem mieć różnicę w kolorze pomiędzy osłoną radaru a felgami kół dlatego dałem Pactre A11 zielony błyszczący, a felgi kół ciemnozielony mat.

W moich ołówkach to zblizone jest do tego czecha:

0606130035.jpg

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.