Jump to content
emeryt

MiG-21

Recommended Posts

Mam prośbę w imieniu Muzeum Historii Fotografii, poszukuję dokumentacji dotyczącej gondolki z aparatem S-13 do Miga-21 a także kamer AFA-36 i AFA 39.

Muzeum posiada je w swoich zbiorach, ale kompletnie nic nie potrafi powiedzieć na ich temat i nie wie za bardzo gdzie szukać. Obiecałem że zobaczę co się da zrobić.

Na innym forum był link do dokumentacji, ale jest nieaktywny. :-(

Dzięki z góry za pomoc.

https://hotfile.com/dl/195652652/dc0ed17/S-13-100-OC_instr..zip.html

Link do S-13 .Aktywny -materiał wrzucony dziś .

Odnosnie aparatów foto , to jedyne co mi przychodzi na myśl to nawiazanie kontaktów z Dęblinem. Tam chyba jeszcze latają Iskry , to i musza mieć aparaty , a zatem i dokumentacje.Może na Forum jest Ktoś z Kolegów mający kontakt z WOSL-em.

Ja spróbuję skontaktować się z Piotrem Pilotem.

Wielkie dzięki, byłem dziś nawet w muzlocie poszukać przykładu i nawet wisi ograbiony z wnętrzności bidok.

Żal oglądać te samoloty...

Wciąż mam wolne miejsce na czwarte malowanie Bisa

Czy był Bis z drugim wzorem godła 9 PLM i nietoperzem dowolnego klucza

Jeśli tak, poproszę zdjęcia

Proszę bardzo -jedno zdjęcie , więcej nie znalazłem

9735godanapisy.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Z tego co widzę po nazwisku Pilota, to samolot przygotowany na Zlot D-ców.

Babcia, to byłoby dobre, tylko potrzebowałbym zbliżenia na napisy z nazwiskami i ogólne zdjęcia całego kadłuba... ktoś posiada

Nazwiska mogę podać:

PŁK.M.KACZMARSKI

ST.CHOR. W.KUCHARSKI

Przeczytać to ja umiem, tylko nie widzę kroju a tak kalek nie zrobię Cóż zostanie pewnie któryś z tych pomalowanych w 1/4 na szaro. Strasznie mi się nie podobają

biały pas to chyba oznaczenie na któres z ćwiczeń "Orli Szpon ", ale który to był rok ? A kiedy byli w Holandii ? Nie mogę sobie na szybko przypomnieć.
Białe pasy były malowane, jak juz napisał Mikele na ćwiczeniach "Orli Szpon" w 1997r. ale o ile mnie pamięć nie myli również na ćwiczeniach "Ocelot" w 1999r. (MiGi-21 i Iskry)

A czcionka na 9735 wygląda jak ta używana na arkuszach z literami samoprzylepnymi, które można dostać w papierniczym

Kiedyś szukaliśmy zdjęć PF/PFM z podwieszonym RS-2US w służbie.

843025_508227445883370_949418714_o.jpg

Autor: Andrzej Rogucki.

EDIT: Kolejna perełka, na lewo od numeru bocznego!

17692338757836464525124.jpg

Taki malunek widniał również na PFM nr 4913 z 62 PLM ,sylwetka samolotu w kolorze błekitnym , koło czerwone a w nim wpisana biała litera M.

Czyzby odmiana z tego PF a ?

Polskie MiG-21PF miały wszystkie co do sztuki "mały" statecznik pionowy i zasobnik spadochronu hamującego w płetwie pod kadłubem, czy były na wyposażeniu WOPK MiG-21PF z powiększonym statecznikiem i zaspobnikiem spadochronu u jego nasady?

Pytam, bo przyszedł dziś do mnei PF w 1:72 z Fujimi o takie cuś:

1288199556_polski_mig_21.jpg

(foto rzecz jasna złowione w internecie)

i czy będzie to merytorycznie poprawne wykonanie go z szachownicami, czy będę musiał przerabiać zestaw Fujimi?

Witam Serdecznie Kolegów

Przesyłam ciekawe zdjęcia Zegrzyńskich bisów podczas wizyty na Dęblińskim lotnisku. Sądząc po wyglądzie Migów można określić, że zdjęcie wykonane było w okresie wykonywania remontów w WZL-3.

b3e9b1b3d0e1.jpg

b6f3d186315f.jpg

91ecb59f4a13.jpg

7e4869b0a6d2.jpg

6de3d8bb0b22.jpg

Pozdrawiam, a zarazem Dobranoc "Migi na Noc "

Buszuj w tym Mateczniku Polskiego Lotnictwa , może jeszcze co znajdziesz

Też tak obstawiam, ale chciałem sprawdzić. Póki co udało mi się znaleźć fotki 2006 i 2007 oraz 2005 ale w wersji M. 2004 zdaje się jest w Krakowie?

Mam jeszcze wątpliwość. Yefim Gordon podaje, że PF 2005 latał w 40PLM. A z tego co wiem samolot latał w Mińsku. Kto jest w błędzie? A może samolot zmieniał jednostkę?

Pf numer 2005 latał w Barczacej. Zaczynał w Swidwinie pózniej Goleniów ,Barczaca ,Łask i znów Barczaca 82-89

Dzięki za rzeczowe odpowiedzi. Czy zatem należny przyjąć, że 2005 podobnie jak 2004 w muzeum nie ma syrenki?

z moich danych Od czerwca 1965r. na stanie 40 PLM w Świdwinie. zezłomowany w ramach jednostronnej redukcji zbrojeń, chyba tylko tam słuzył , ale pewnosci nie mam na 100%.

Gdyby latał tylko w 40 PLM, byłaby to bardzo krótka służba. Ostatnie Mig-21 pułk ten przekazał w 1971 roku (PF jeszcze wcześniej).

2005:

mig21k84.jpg

Tylko, błagam, nie biały. Bardzo jasno szary. To zdjęcie to chyba najgorszy przykład na którym można się wzorować.

Dzięki. A jednak jakieś foto się trafiło. Choć wygląda raczej na około pogrzebowe. Czy mam rozumieć, że samolot nie był malowany srebrzanką tylko na szaro?

Bardzo jasny szary kolor. Widać jak farba na części nie osłoniętej pokrowcem zeszła i s-t znów powoli zaczynał być srebrny.

O tym kolorze już tu rozmawialiśmy i zdjęcie pewnie wstawiałem. Chyba najlepsze zdjęcie ogólnodostepne, ponieważ widać różnicę w porównaniu z białym jakiem. Delikatna, ale jest.

mig21c84.jpg

Doskonałe zdjęcia tych maszyn z czasu służby są, ale póki co nie ma zgody na ich publikację w sieci