Jump to content
andrew94

Malowanie metalowych elementów ożebrowania osłony kabiny

Recommended Posts

Cześć.Jaką techniką wykonujecie ożebrowanie osłony kabiny(chodzi oczywiście o jej malowanie).Niekiedy malowanie na przezroczystej osłonie jest bardzo trudne , nawet przy próbach zastosowania maskolu.Zresztą maskol po wyschnięciu odrywa się nieregularnie i nierówno.

Ja albo kupuję gotowe maski Eduarda (w wersji z żółtej taśmy przypominającej Tamiyę, a nie z folii), albo wzdłuż ramek (na szybach) przyklejam taśmę 0,5 mm, wnętrza pól wypełniam Maskolem, a kiedy ten zaschnie, wycinam fragmenty taśmy na "skrzyżowaniach" ramek. Ten drugi sposób jest problematyczny na łukach o małym promieniu (np. górna część szyby pancernej w Spitfire), więc w takich miejsca staram się wkleić odpowiedni fragment koła wyciętego z taśmy Tamiyi.

IMG_2165.jpg

Można wykorzystywać aluminiową self-adhesive folię

1208270971_14.jpg

1208270971_15.jpg

1208270971_16.jpg

1208270971_17.jpg

1208270971_18.jpg

1208270971_19.jpg

1208272526_ki61p.jpg

slawiek czy mógłbyś pokazać opakowanie tej folii ? Jestem ciekaw czy szło by to w polsce kupić ?

Może ktoś z forumowiczów wie gdzie to w polsce można zakupić ?

Prościej użyć masek polskiego producenta o niebo lepszych od tych eduardowskich - mam na myśli maski wrocławskiej firmy Montex - świetnie spasowane, nie wymagają dodatkowego malowania maskolem, co ciekawe kabiny które można zrobić otwarte, Montex wyposaża w zestawy pozwalające malowanie owiewki od środka! . Cała oferta i więcej informacji na stronie producenta www.montex-mask.com. Ja po długich męczarniach z maskami edka używam już tylko montexów. Można je zamówić przez Martolę

o niebo lepszych od tych eduardowskich - mam na myśli maski wrocławskiej firmy Montex

No to kolego powiem Ci, że Eduardowskie maski to właśnie Motex albo - i te są naprawdę dobre - zrobione z taśmy Tamiya. Montex'ów używałem raz i więcej ich nie użyję. Przyleganie do zaokrąglonych powierzchni to mała masakra

świetnie spasowane, nie wymagają dodatkowego malowania maskolem

teraz wiesz, dlaczego nie mogłem opanować śmiechu po tej wypowiedzi?

Zrezygnowałem z masek Montexu na oszklenie, gdyż miałem problemy z usunięciem kleju który zostawał. Teraz tylko wąskie paski z taśmy i maskol.

P1080540.jpg

Przestrzeń pomiędzy paskami wypełniam maskolwm. Na obłych powierzchniach też działa.

Na szczęście każdy może używać czego chce a dalsza dyskusja na ten temat nie ma sensu. Plusem Edków jest to że są robione na tamiyowskiej taśmie ale wymagają dalszej zabawy z maskolem. Montexy są wykonane z folii ploterowej oracala i stąd może wystąpić kłopot z silnym klejem - jest na to prosty sposób - folię przed położeniem na owiewkę należy wcześniej przykleić np. na wewnętrzną część dłoni - osłabi to klej na tyle że nie będzie on osiadał na owiewce. Malowałem niezłe szklarnie przy pomocy tych masek i nie było problemu. Zobaczcie galerię na ich stronie co ludzie potrafią wymalować przy użyciu ich produktów. Jachud3 Eduard to czeska firma a Montex polska więc nie rozumiem dlaczego piszesz

No to kolego powiem Ci, że Eduardowskie maski to właśnie Motex

??

Produkty Montexu są używane przez Eduarda Istnieje coś takiego jak umowa handlowa... ale, jak napisałeś:

każdy może używać czego chce a dalsza dyskusja na ten temat nie ma sensu.

pzdr.

Malowałem niezłe szklarnie przy pomocy tych masek i nie było problemu.

To może pokaż?

Kolega zadał pytanie - dostaje odpowiedzi poparte fotką. Wybierze to co jemu odpowiada.

slawiek czy mógłbyś pokazać opakowanie tej folii ?
, taka sprzedaje się w Rosji, ale zrobiona w Chinach...

1240413399_19.jpg

Lienta aluminiewaja, powiedz że dobrze, jutro mam odpytywanie z rosyjskiego

A tak na poważnie, ciekawa metoda z tą taśmą, łatwo potem pozbyć się z tego farby no i czy ona sama się przykleja czy trzeba czegoś użyć?

Nie mam zbyt wielu fotek z warsztatu, ale znalazłem fotki jednej owiewki z P-47-D25 robionego przeze mnie jakiś czas temu p-47-inside.jpg p-47-outside.jpg

Niebawem na warsztat idzie Avenger gdzie jest niezła szklarnia i oszklona wieżyczka - będę używał masek Montexu i chętnie sfotografuję dla Was krok po kroku klejenie i malowanie.

Uczepię się jednak tego że Eduard i Montex to zupełnie różne produkty np maski do P-47 wg Eduarda http://www.eduard.cz/products/card.php?id_product=3648&name=p-47&catalogue_nb=&type=&pgroup=&scale=&product_month=&product_year=&page_start=50 i Montexu http://www.montex-mask.com/images/1_48/SM48145.jpg

Pozdrawiam

Użycie gotowych masek to wygoda. Ja po paru próbach zrezygnowałem na rzecz sposobu podanego wyżej.

Jak byś dał jeszcze tego T-bolta do galerii

Wstyd się przyznać ale nie mam tego modelu gdyż był robiony na zamówienie i poszedł do klienta. Avenger też jest na handel ale zrobię kilka fotek Model malowany wyłącznie przy pomocy szablonów - zero kalkomanii. Malowanie szablonami też nie jest takie straszne jak się to przedstawia

Pozdrawiam

slawiekd:

smarujesz pędzelkiem owiewkę ? to jakiś klej ?, a potem naklejasz folie ?

vincent, w linku od Edka maski są zrobione z taśmy Tamiya Tak więc najpierw sprawdź, co linkujesz. Koniec tematu.

pzdr.