Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

Czym farbki Gunze Mr. Color różnią się od Gunze Hobby Color? Czy ich odcienie są takie same, czy różnią się?

 

Gunze Mr. Color – to farbki nitrocelulozowe.

Gunze Hobby Color – to farbki akrylowe „water based” (ale do ich rozcieńczania producent zaleca 96% izopropanol)

Kolory o numerach powyżej 300 są o takich samych odcieniach, a dla kolorów o numerach poniżej 300 są tabele “zamienników”. Jedne i drugie farbki są głownie przeznaczone do aerografu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
kup se valeho

vallejo czytamy wajeho nie związane z tematem ale przyda się może komuś

Pixel,bardzo dobra robota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam. Wie ktoś gdzie można kupić izopropyl i pod jaką nazwą występuje?

w chemicznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na pewno tylko w moich okolicach nie ma chemicznego. Znalazłem na allegro kiedyś ale mieli tylko zbiorniki po 1000 litrów:] To się nazywa izopropyl czy ma jakąś inną nazwę? W sklepach typu castorama może być?

Nie wiem co to jest izopropyl. Możliwe, że ktoś radośnie przetłumaczył z angielskiego słowo "Isopropyl". To trochę tak, jak niedawno UK został nazwany na naszym forum Angolą.

Natomiast to czego szukasz to alkohol izopropylowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie zageszcza farby ? dzis uzylem 95/100 farby i 5% rozcienczenia i farba byla tak wodnista ze splynela co do ostatniej kropli. Szary kolor jasny.

 

Uzylem podkladu w sprauy

 

img2418h.jpg

 

Kawal roboty zniszczony w 5 sekund.

Najśmieszniejsze bylo to ze model potem pomalowałem na zielono. przykleiłem taśmy maskujące do malowania camo. Okazało sie ze przy odklejaniu taśmy zerwałem tez wszystkie warstwy farby... cala zabawa poszla na marne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie zageszcza farby ? dzis uzylem 95/100 farby i 5% rozcienczenia i farba byla tak wodnista ze splynela co do ostatniej kropli. Szary kolor jasny.

Na tak zadane pytanie nie można odpowiedzieć.

Z jaką farbą miałeś taki kłopot?

Czym malowałeś?

Z czego spłynęła ta farbka.?

Jaki zastosowałeś rozcieńczalnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie zageszcza farby ? dzis uzylem 95/100 farby i 5% rozcienczenia i farba byla tak wodnista ze splynela co do ostatniej kropli. Szary kolor jasny.

Na tak zadane pytanie nie można odpowiedzieć.

Z jaką farbą miałeś taki kłopot?

Czym malowałeś?

Z czego spłynęła ta farbka.?

Jaki zastosowałeś rozcieńczalnik?

 

Uzylem pactry i dedykowanego rozcienczalnika

malowalem aerografem

img2217g.jpg

Farbka splynela z calego modelu

img2407q.jpg

img2412j.jpg

img2413v.jpg

img2414w.jpg

 

Najpiere pomalowalem kolorem piaskowym i ta farba wlasnie cala splynela. Widac pod modelem kolor tej farby jeszcze.

dopiero nowy kolor zielony osiadl.

 

POYDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie krótkie pytanie akrylowego nowicjusza:

Skoro akryle rozcieńcza sie wodą to co ma na celu rozcieńczanie alkoholem?Jakie sa tego zalety? { mam na mysli wyłącznie zalety malarskie:))}

Zacząłem używać Pactry -wcześniej tylko olejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie krótkie pytanie akrylowego nowicjusza:

Skoro akryle rozcieńcza sie wodą to co ma na celu rozcieńczanie alkoholem?Jakie sa tego zalety? { mam na mysli wyłącznie zalety malarskie:))}

Zacząłem używać Pactry -wcześniej tylko olejne.

 

Jeśli chodzi o doświadczenie z wódką i akrylami to mogę się wypowiedzieć na temat Vallejo MC.Kupiłem kilka buteleczek aby przetestować ich jakość.Na początku rozcieńczałem wodą destylowaną z dodatkiem retardera(opóźniacza).Skutki były marne:nie potrafiłem dobrać odpowiedniej mieszanki więc farba była raz za rzadka, a raz za gęsta.Dodatkowo ciągle zasychała na końcu igły.

Aż do momentu, gdy postanowiłem wypróbować wódki jako rozcieńczalnika.Wybór ten był strzałem w 10.Ilość farby do wódki ustalam na oko, a i tak zawsze jest dobrze rozcieńczona.Mniej więcej jest to pół na pół, bądź z lekką przewagą wódki.

Zniknął również problem zatykania dyszy.

Farba kładzie się równo, bez chropowatej powierzchni, dając ładny mat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Świetny ten poradnik :) Ja mam zamiar zacząć malowanko od farb akrylowych a dokładniej Farby akrylowe PACTRA 10ml czy rozcieńczać je można tylko A0 thinner - 10ml ?? i czy muszę dokupić jakiś opóźniacz czy rozcieńczalnik styknie w zupełności

Dzięki z góry za wyjasnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Zamierzam przesiąść się na farby gunze serii C. Dotychczas malowałem emaliami, ale czas schnięcia na moje warunki pracy jest za długi i przylepia się kurz.

Mam dwa pytanka dotyczące tych farbek. Mam oryginalny rozcieńczalnik (ten bez retardera), ale rozcieńczam na oko. W emaliach jakoś mi szło, ale tu zawsze albo za gęsto, albo za rzadko. Jaki jest mniej więcej stosunek rozcieńczalnika do farby przy zastosowaniu aero.

Drugie pytanie nawet dla mnie istotniejsze. Czym myć po tym aero. Nie chcę używać do tego rozcieńczalnika, bo jest dość drogi i po prostu szkoda mi go na ten cel. Próbowałem benzyny lakowej i cleanlux'u, ale reakcja jest taka, że z farbki robi się delikatna guma. Żeby dokładnie wyczyścić aero muszę rozbierać go ciągle na części. Na jedno malowanie może tak być, ale jest to uciążliwe, gdy chcę np. tylko przedmuchać i szybko wymienić kolorek. Czego więc użyć do czyszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aerograf po Gunze wspaniale myje się acetonem technicznym. Rozpuszcza on wspaniale te farby.

 

Gunze rozcieńczam zawsze na oko. Generalnie jak rozcieńczysz za bardzo - niewielki to problem, bo te farby schną naprawdę szybko. Jak za mało - po prostu dolej rozcieńczalnika i zamieszaj. Dojdziesz do wprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam przesiąść się na farby gunze serii C. Dotychczas malowałem emaliami, ale czas schnięcia na moje warunki pracy jest za długi i przylepia się kurz.

Mam dwa pytanka dotyczące tych farbek. Mam oryginalny rozcieńczalnik (ten bez retardera), ale rozcieńczam na oko. W emaliach jakoś mi szło, ale tu zawsze albo za gęsto, albo za rzadko. Jaki jest mniej więcej stosunek rozcieńczalnika do farby przy zastosowaniu aero.

Drugie pytanie nawet dla mnie istotniejsze. Czym myć po tym aero. Nie chcę używać do tego rozcieńczalnika, bo jest dość drogi i po prostu szkoda mi go na ten cel. Próbowałem benzyny lakowej i cleanlux'u, ale reakcja jest taka, że z farbki robi się delikatna guma. Żeby dokładnie wyczyścić aero muszę rozbierać go ciągle na części. Na jedno malowanie może tak być, ale jest to uciążliwe, gdy chcę np. tylko przedmuchać i szybko wymienić kolorek. Czego więc użyć do czyszczenia?

Osobiście rozcieńczam przy pomocy strzykawki 2ml w stosunku od 1:1 do 1:2 (1 część farbki, 2 części rozcieńczalnika).

Do płukania aerografu bardzo dobrze sprawdza się aceton lub rozcieńczalnik Nitro. Jeżeli robi się to zaraz po malowaniu, to konieczność rozkręcania aerografu występuje dość rzadko.

UWAGA: Aceton może uszkadzać gumowe elementu aerografu. W trakcie pracy powierzchnia styku jest minimalna lub zerowa, lecz po rozkręceniu należy na te elementy uważać.

Zauważyłem jeszcze, że Rozcieńczalnik Nitro RC02, ma gorsze właściwości myjące niż zwykły Rozcieńczalnik Nitro. Można też próbować ze zmywaczami do paznokci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować z rozpuszczalnikami, skoro bardzo dobrym środkiem do czyszczenia aerografów jest Cleanux i w dodatku nieczego nie rozpuszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo Panowie. Bardzą fajną zaletą tych farb jest to, że schną w tempie błyskawicy. Po przejściu z emalii to naprawdę byłem w szoku. Spróbuję jeszcze kupić ten Levelin Thinner z retarderem i zobaczę jakie są efekty z tym wynalazkiem (tzn. jaka będzie powierzchnia, bo rozumiem, że retarder poprzez opóźnienie momentu wyschnięcia da gładszą powierzchnię)

Po co kombinować z rozpuszczalnikami, skoro bardzo dobrym środkiem do czyszczenia aerografów jest Cleanux i w dodatku nieczego nie rozpuszcza
Próbowałem benzyny lakowej i cleanlux'u, ale reakcja jest taka, że z farbki robi się delikatna guma. Żeby dokładnie wyczyścić aero muszę rozbierać go ciągle na części.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować z rozpuszczalnikami, skoro bardzo dobrym środkiem do czyszczenia aerografów jest Cleanux i w dodatku nieczego nie rozpuszcza.

Po Twojej wypowiedzi wnioskuję, że nigdy nie próbowałeś rozpuszczać farbek Gunze C Cleanuxem, bo gdybyś spróbował to takich głupot nie wypisywałbyś. Ja rozumiem, że teraz takie czasy, że każdy musi być ekspertem, ale myślę, że gdybyśmy się trochę powstrzymywali z wypowiedziami na tematy o których mamy blade pojęcie to wszystkim ułatwilibyśmy życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.