Jump to content

Farbki i ich rozcieńczanie

Recommended Posts

Do kosmetyków zazwyczaj są dodawane różne olejki, ekstrakty, witaminy itp. mające za zadanie ochronę skóry/paznokci. Tutaj chodzi o jak najlepsze odparowanie, więc takie specyfiki raczej się nie nadają, bo mogą pozostawić osady.

• Replies 604
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeżeli 10 lat rozkminiasz proporcje rozcieńczenia farb Tamiya, to raczej nie rozpoczynaj budowy żadnego modelu, bo ci życia nie starczy.

? A po kiego mieszać lakiery? Doskonały lakier satynowy ma Hataka.

Racja, zapomniałem, że benzyna do zapalniczek (której używam) to nie ekstrakcyjna, tylko raczej lakowa. Rzeczywiście, lakowa czy Zippo parują szybciej niż white spirit ale dają radę. Natomiast ekstrak

A czy zmywacz lakieru do paznokci bez acetonu da mi taki sam efekt jak zmywacz Wamodu ?

Zmywacz bez acetonowy (oczywiście bez olejków zapachowych) to odpowiednik rozcieńczalnika do tamki i gunze z serii celulozowej a nie zmywacz, rozpuszczalnik.

Rozpuszcza natomiast to w praktyce właściwie wszystko.

Koniec eksperymentów z wodą.

Dzisiaj naszła mnie ochota, skończyć trochę gorszy model, dawno zaczęty.

Szkoda mi było rozpuszczalnika, więc żółty akryl revella rozcieńczyłem wodą.

Aerograf Adler. Czarna rozpacz, zacieki, bąble itp. Wylałem farbę i rocieńczyłem ją Mr Hobby coler thinner. Od razu inne malowanie.

Aby się upewnić powtórzyłem zabawę czarnym revellem, następnie Pactrą A122, ModelMasterem 4632 i Life Color UA732 (tu używałem rozcieńczalnika LifeColor). Za każdym razem krycie i jakość powierzchni przy rozpuszczaniu wodą była o wiele gorsza, a przy Life Color to farba się spieniła i wyszły jaśniejsze i ciemniejsze plamy.

Więc ja już na wodę do aero się nie piszę. Można powiedzieć podziwiam tych co potrafią tak malować, ale jak ktoś ma kłopoty to lepiej przestawić się na rozcieńczalnik.

A w uzupełnieniu poprzednich postów, do mycia aero używam płynu do czyszczenia pędzli. Jest w Castoramie po 5 zł w ciągłej sprzedaży.

A jest jakiś dobry rozcieńczalnik do akryli MM ? Tym color thinnerem da radę a jest jakiś dedykowany do nich ? MM to ma coś wspólnego z Testorsem więc może tej firmy ? A rozcieńczanie wódką, spirytusem, czy wodą destylowaną ?

Rozcieńczalnik do akryli Testorsa to jest to. Zarówno do farb jak i werniksów akrylowych MM ale też i Pactry (ponoć Pactra to to samo co MM, tylko rozlewane w Polsce ) . Do tego kropelka retardera do smaku

Pewnie wódką też by się dało ale ja od zawsze używam dedykowanego.

Dedykowany - macie na myśli "Testors Airbrush Thinner for Testors, ModelMaster & Floquil" tj. numer produktu 1789 ? Dotąd akryle MM rozcieńczałem zwykłą wodą plus kropelka retardera, ale ten wyżej wymieniony specyfik mi zalega - czyli z tym podchodzić do akryli ?

Dedykowany - macie na myśli "Testors Airbrush Thinner for Testors, ModelMaster & Floquil" tj. numer produktu 1789 ? Dotąd akryle MM rozcieńczałem zwykłą wodą plus kropelka retardera, ale ten wyżej wymieniony specyfik mi zalega - czyli z tym podchodzić do akryli ?

1789 - jest do olejnych. Do wodnych jest ten poniżej:

02MMa.jpg

gdzie takie coś można dostać ?

Wode w kranie, a Acrylic Thinner w większości sklepów modelarskich. To popularne medium.

Woda kranówa czy destylowana ?

Nie ma różnicy, ale wódka jest moim zdaniem lepsza (do malowania oczywiscie). Była teoria że lepiej destylowana ale kiedyś testowałem rozcieńczanie Microscale'a to nie było różnicy. No chyba że ktoś ma w kranie jakąśbardzo twardą wodę czy zażelazioną.