Skocz do zawartości

[USMC] IAI F-21A Lion (Kfir C2) VMFT-401 Snipers MCAS Yuma


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Israel Aircraft Industries Kfir posiada, jak na współczesną zachodnią konstrukcję lotniczą, bardzo ciekawą historię. Po wojnie sześciodniowej w czerwcu 1967 roku ONZ nałożyło embargo na dostawy uzbrojenia dla Izraela. Wywiad Izraelski wsedł po tym w dokumentację samolotu Mirage 5 (wykradzione w Szwajcarii), poczym zakłady IAI rozpoczęły produkcję kopii tego francuskiego myśliwca pod nazwą Nesher. Z powodu braków silników Azur należało przekonstruować płatowiec aby umożliwić zainstalowanie amerykańskich silników. I tak powstał samolot Barak którego rozwinięciem jest samolot Kfir (Lwiątko) C-2. Samoloty te wykazały swoją przewagę nad sprzętem radzieckim, używanym podczas wojny Yom Kippur, zestrzeliwując 40% maszyn egipskich. W latach 80 Departament Marynarki USA doceniając właściwości Kfirów, wypożyczyły kilkanaście sztuk dla swoich dywizjonów Aggressorów, aby symulowały podczas szkolenia radzieckie Migi, w słynnej szkole Top Gun. Część z nich trafiła także do szkolnego dywizjonu VMFT-401 Koprusu Piechoty Morskiej.

 

Model powstał zestawu Italeri/Testors w sklai 1/72 z dodatkiem kalkomanii firmy Isra-Decals. Zestaw to typowy Italeri, Poprawny ale uproszczony, sporo nadlewek przesunięć form, wymagający użycia sporych ilości szpachli. Kalki Isra Decals natomiast imponują ilością oznaczeń. Jeden zestaw pozwala na wykonanie 2ch z 3ch wzorów maszyny, posiadają sporo oznaczeń eksploatacji, niestety mają tendencję do rwania się oraz marszczenia.

 

Model przedstawia F-21 z dywizjonu VMFT-401 "Snipers" Nu Bo. 999764 z Marine Corp Air Station Yuma, na którym w 1984 latał Maj. Stout "Clutch". Maszynę można obecnie oglądać w Muzeum Lotnictwa w Izraelu.

rhino11f21yuma.jpg

 

dscn0608d.jpg

dscn0607v.jpg

dscn0606k.jpg

dscn0605q.jpg

dscn0609o.jpg

dscn0611ux.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model został potraktowany Półmatem Humbrola, efekt błysku jeszcze został powiększony przez użycie lampy błyskowej. Zielony (i inne kolory jak Ariel wyblakły bo taki był zamiar, moje pierwsze próby z rozjaśnianiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu rura, jeszcze jeden dzbanek lub spit i bym zaczął gryźć Modelik zacny, podobuje mi sie, tylko jedno ->

Mat, mat, mat i jeszcze raz mat, pociągnij go zamiast satyna matem.

Tak tak wiem ja zawsze muszę miec jakies ale. Jeszcze raz modelik zacny. Gratuluję unikatowej konstrukcji w gablocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek faktycznie jak pociągnie matem to uzyskam półmat coś te farby mam porypane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z każdym modelem, Twoja kolekcja nabiera rumieńców, a Ty sam umiejętności. Coraz ciekawiej to wygląda kolego Moses. Kfir w malowaniu Marines... kto by pomyślał, że ujrzymy coś takiego na naszym forum

 

Poza wspomnianym błyszczeniem i odstającym oszkleniem specjalnych baboli nie uraczyłem.

 

Oby tak dalej

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha Korniku! Oszklenie nie jest odstające, zamierzony efekt niedomkniętej owiewki.

Dziękuję za słowa uznania, z Twojej strony to spory zaszczyt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Ilu kolorów użyłeś do górnych powierzchni kamuflażu?-wydaje mi się że trzech { choć moze niedowidzę}

w oryginale są przynajmniej 4

I jeszcze jedno rzuciło mi się w oczy.Faktura { zwłasza na zdjęciech dołu} przypomina odlew -przydołaby sie jednak trochę wygładzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorów użytych jest 3, i tak mówiła instrukcja oraz zdjęcie poniżej

scaled.php?server=696&filename=iaikfir14.jpg&res=medium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot mi się podoba, model mi się podoba, ale na Twoim miejscu, tak jak koledzy wcześniej wspomnieli, przeciągnąłbym go matem, bo aż się o to prosi. Polecam lakier Model Master. Moim zdaniem niektóre zacieki (na spodzie) nie wyglądają najlepiej, są zbyt "ostre", nachalne. Poza tym model bardzo ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.