Skocz do zawartości

Churhill N.A.75 Italeri/Esci + Modell Trans 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wraz ze zblirzającym się końcem kanikuły nadszedł czas na kolejną edycję zabawy pt. "Zróbmy sobie czołg" - tym razem ofiarą padnie ten oto problematycznej urody pojazd :

 

th_100_3464.jpg

 

A oto co można znaleźć wewnątrz pudełka :

Dwie ramki z elementami kadłuba i wieży z oliwkowego plastiku (bardzo przyjemny w obróbce ) i jedną ramkę z szaro-srebrnego plastiku (nieco kruchego ) z ogniwami gąsienic ( )

 

th_100_3483.jpg

th_100_3481.jpg

th_100_3480.jpg

 

...oraz arkusik bardzo dobrych kalkomanii :

 

th_100_3484.jpg

 

Wypraski to leciwa spuścizna po nieboszczce ESCI - o dziwo poza drobnymi "gruboskórnościami" w detalach i miejscami upierdliwych śladach po wypychaczach model znosi próbę czasu całkiem dobrze - jest poza tym prawie bezkonkurencyjny: niedawno dopiero pojawiły się żywice "Cromwell Models": drogie i chyba praktycznie nieosiągalne w naszym (k)raju .

 

Zestaw umożliwia zbudowanie czołgu w wersji Mk.III w sześciu różnych wariantach malowań i oznakowań: pięć brytyjskich - tym dwa "plamiaste" pustynne i jedno sowieckie (tu twórcy naklejek dali popisowo ciała: w założeniu miał być sowiecki napis propagandowy ale widać makarony bukiew nie uczone bo wyszły im bzdurne bochomazy )

Ja postanowiłem w ramach zabawy zrobić sobie inną odmianę pojazdu czyli tytułowego Churhill'a N.A.75.

Do tego celu zastosowłem żywiczną konwersję nabytą jeszcze w zamieszchłych czasach od "innego przedstawiciela" niż obecny :

 

th_100_4326_filtered.jpg

 

Wewnątrz zajduje się wieża, jarzmo wraz z armatą (na tyle dobrą że zrezygnowałem z zamiany na metalową ), pokrywy włazu dowódcy - można zrobić go otwartym oraz zasobnik na tył wieży:

 

th_100_4325_filtered.jpg

 

W założeniu mam zamiar upodobnić model do takich osobników:

 

th_Untitled-1copy.jpg

th_Untitled-3copy.jpg

th_Untitled-2copy.jpg

 

Oryginalne pojazdy bardzo często miały odsłoniętą trakcję gąsienicową: wynikało to prawdopodobnie stąd, że ziemia czy inne zanieczyszczenia powodowały blokowanie się gąsienic i w efekcie uszkodzenie np. sprzęgła.

Upodabnianie zacząłem od zmasakrowania kadłuba w celu odsłonięcia gąsienic - dodatkowo jeszcze postanowiłem pootwierać włazy - i zrobiłem imitację mechanizmu regulacji koła napinającego.

 

th_100_4591_filtered.jpg

th_100_4589_filtered.jpg

th_100_4590_filtered.jpg

 

..i przymiarka z wieżą:

 

th_100_4592_filtered.jpg

 

Następnie założyłem gąsienice, wykonałem dodatkowe opancerzenie, włazy i trochę drobiazgów widocznych na zdjęciach.

Na chwilę obecną model prezentuje się tak:

 

th_100_4633_filtered.jpg

th_100_4632_filtered.jpg

th_100_4631_filtered.jpg

th_100_4629_filtered.jpg

th_100_4628_filtered.jpg

th_100_4627_filtered.jpg

th_100_4626_filtered.jpg

th_100_4625_filtered.jpg

 

Wszelkie komentarze i uwagi mile widziane

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEMIR IS BAAAAAAACK!!!!! No nareszcie

 

I powrót do drugowojennych pojazdów, co cieszy mnie jeszcze bardziej. Też mam w planach Churchilla, tylko w wersji AVRE lub Crocodile - jeszcze nie zdecydowałem.

 

Jak zwykle piękna robota i kunsztowne przeróbki, czyli poziom, jak zwykle, primera division No i jeszcze zdjęcia ładniejsze, czyli tylko oglądać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, no piękna robota!

 

możesz coś napisać jak postępujesz po kolei z gąsienicami? w sensie dosłownie krok po kroku - czy przyklejasz do kół modelu, czy tylko ogniwko do ogniwka, czy wszystko w opaskę czy jakieś dłuższe części... jestem samolociarzem i nie ukrywam że z tym mam zawsze problem (a mam w poczekalni kilka maleństw właśnie w 72-jce), a Tobie to bardzo czysto i zgrabnie idzie.

z góry thx

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

 

możesz coś napisać jak postępujesz po kolei z gąsienicami? w sensie dosłownie krok po kroku - czy przyklejasz do kół modelu, czy tylko ogniwko do ogniwka, czy wszystko w opaskę czy jakieś dłuższe części...

 

Nie mam na to jakiegoś specjalnego przepisu - generalnie to postępuję wg. instrukcji czyli w wypadku gąsienic z pojedyńczych ogniw i pasków oklejam koła napędowe i napinające ogniwkami a potem doklejam te "paski". Jedynie co polecam to pozostawić owe koła nie przyklejone (na czas montażu gąsienic) do kadłuba żeby sobie zostawić możliwość manewru przy dopasowywaniu pozostałych odcinków gąsienic.

 

A to kolejna odsłona dramatu:

Po dodaniu charakterystycznych gaśnic butelkowych model uzyskał kształt ostateczny ( ):

 

th_100_4680-copy_filtered.jpg

th_100_4680-2_filtered.jpg

 

...a wszystko to potem pokrył surfejser Guze 1000 :

 

th_100_4689_filtered.jpg

th_100_4688_filtered.jpg

th_100_4686_filtered.jpg

th_100_4685_filtered.jpg

th_100_4684_filtered.jpg

 

Teraz kolej na kolor podstawowy .

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo fajnie się zapowiada. A co do gąsek, ja jakoś nie mam problemów z takowymi, jak obejrzałem pewien filmik i podobnie jak Temir oklejam najpierw kółeczko (ale ja tylko napędowe), a później doklejam kolejne, sprawdzało się to w Italce no i w Revelce oczywiście.

 

No teraz malowanko, czyli najsmaczniejszy kąsek nas czeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kolejna odsłona dramatu :

Kolor podstawowy - farba akrylowa Vallejo Model Color 924 (94):

 

th_100_4690_filtered.jpg

 

...i dalej zabawa się rozkręca czyli "sidolux in action", kalkomanie, troszkę barw uzupełniających i nieśmiały łosz produktem MIGa:

 

th_100_4699_filtered.jpg

th_100_4697_filtered.jpg

th_100_4696_filtered.jpg

th_100_4695_filtered.jpg

th_100_4694_filtered.jpg

 

Teraz model czeka dalsze "podkolorowywanie", następnie utrwalające matowienie a po nim to co najbardziej lubą tygrysy : czyli filtrowanie, delikatna dewastacja w postaci otarć, obić itp. oraz inny wszelkiej maści syf .

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

czy nie zbyt ciemny?

 

Początkowo obawiałem że za jasny ale kolor wydaje się być taki jak trzeba .

 

Ciekawy podkład na gąskach. Ja zaczynam od ciemno-szarego.

 

Zmieni się jeszcze nie do poznania .

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny model, dawno nie widziałem na warsztacie Churchill'a. Mam nadzieję, że zobaczę jeszcze kilka warsztatów Churchilli w rożnych wersjach, np. z mostem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.