Skocz do zawartości

1:72 TOPAS 2AP ARMO/PST


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Moja przygoda z tym pojazdem rozpoczęła się, kiedy kupiłem na przecenie 50% model TOPASa w sklai 1:72 firmy ARMO. Niestety model ten za długo leżał na półce, przeżył ze dwie przeprowadzki sklepu i wiele jego części było w kiepskim stanie.

 

boxtop1.jpg

 

Najgorsze były gąsienice:

 

track00.jpg

 

O ile mam już doświadczenie z żywicznymi gąsienicami i nawet je dosyć lubię, to te były już tak "chrupkie", że postanowiłem poszukać jakiejś alternatywy. W trakcie moich poszukiwań natrafiłem na model BTRa-50 z firmy PST:

 

boxtop2.jpg

 

W tym modelu co prawda gąsienice nie są zbyt ładne, ale są:

 

track01.jpg

 

I druga strona - ta gorsza:

 

track02.jpg

 

Dodatkowo pozytywnym zaskoczeniem był arkusz kalkomanii zawierający polskie oznaczenia, których w zestawie ARMO tradycyjnie brakowało:

 

decals00.jpg

 

Koła drogowe też w zestawie PST też są trochę ładniejsze niż żywiczne:

 

wheels00.jpg

 

Kadłub żywiczny też ucierpiał na skutek przerzucanie zestawu z miejsca na miejsce w sklepie:

 

hull00.jpg

 

Porównanie spodów kadłuba - żywicznego i plastikowego:

 

hull01.jpg

 

Bardzo ładny plastikowy spód dał mi taki pomysł, żeby go "przeszczepić" do żywicznej góry - która ma całą masę szczegółów charakterystycznych dla tego czysto polskiego pojazdu. W związku z tym odciąłem dolną część kadłuba - była z tym cała masa roboty i trzeba to było zrobić na mokro, żeby nie uwalniał się rakotwórczy pył żywiczny. W końcu dół był odcięty - trzeba jeszcze było go jeszcze trochę poszlifować i poszpachlować. Do tego celu użyłem Poxipolu:

 

hull02.jpg

 

To tyle na teraz. Ponieważ moją główną specjalnością są pojazdy amerykańskie, będę wdzięczny za każdą pomoc i konstruktywne uwagi. Zapraszam do komentowania, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, jak ty wiesz Tak, te osłony świateł, to będzie jeszcze zabawa. Ale to potem. Na razie podwozie czeka. Dzięki za komentarz, pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem szlachetny zapął, ale zamierzasz go eksponowac do góry kołami czy na lustrze? ba trudno chyba bedzie zauwazyć efekty przeszczepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rtoipmodest - ja miałem inny pomysł, chciałem je zrobić z cienkich drucików - ale to się jeszcze zobaczy. Mam w pracy nawet kolegę, który robi własne fototrawionki. Jeśli chodzi o M48A3, to jest skończony. Tyle, że kończyłem go w pośpiechu i nie mam porządnych zdjęć, żeby dać do galerii. Ale, skoro od czasu do czasu jesteś w Poznaniu (jak rozumiem), można go zobaczyć u Pana Rafała na Półwiejskiej (w bramie, po schodkach w dół - wicie, rozumicie ).

 

Andrzej_LK - co z tego że trudno? Wystarczy chęć Ja to lubię mieć ładnie zrobiony spód modelu. Żeby na ten przykład w rozmowie móc powiedzieć - popatrz, w PT-76 i pokrewnych maszynach wloty wody do napędu są TU. Rozumiesz - mnie wolno podnieść mój model i pokazać go też od spodu. Czasem tak robię. Poza tym tak jak pisałem - plastikowe koła też są lepsze od żywicznych, a w ten sposób będą dobrze pasować.

 

Bardzo dziękuję za komentarze, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem zawiadomić, że przeszczep się przyjął Teraz wygląda to tak:

 

hull03.jpg

 

hull04.jpg

 

Jak widać na przedniej płycie trochę się pobawiłem, teraz przód jest dość gładki i tak już planuję to zostawić, z wyjątkiem zawiasów falochronu. Na wielu zdjęciach widać że niektóre TOPASy nie miały na przedniej płycie zaczepów holowniczych. Zaczepy będą na bocznych ściankach kadłuba.

 

Dokleiłem też odłamane przody błotników. Teraz biorę się za wyposażanie kadłuba i szpachlowanie z jednej, a z drugiej strony za podwozie - koła i gąsienice. Co do gąsienic cały czas mam wątpliwości... Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za komentarze i za miłe słowa. Transporter Opancerzony Pływający Ale Słabo - to jest dobre!!! Im dłużej to oglądam, tym bardziej się zastanawiam co zrobić z gąsienicami - dać sobie luz i skończyć model "na szybko", czy rozwlec projekt w czasie i stoczyć nierówną walkę z nimi? A może macie pomysł,skąd wziąć ładną gąsienicę do PT-76 w skali 1:72? Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu robiłem ten model - i sprawa z gąsienicami (mimo, że były całe) wyglądała tragicznie . Ogniwa były za szerokie względem kół napędowych . Tak jak napisał Marcin ratunkiem jest OKB ale ich cena to ponad 8dych

Mimo to , będę stale podgladał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info!

 

MrDyzio - już do nich napisałem, zobaczymy czy będą chcieli pohandlować

 

hubert72 - tak właśnie widzę, że te żywiczne gąsienice są szersze od tych plastikowych - ani te, ani te nie wyglądają tak jak na zdjęciach. No jeszcze odczekam kilka dni, a na razie wyposażam górę

 

Pozdrawiam i do usłyszenia - i wszystkiego dobrego w nowym roku!

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich!

 

No i chyba wpuściłem się w te gąsienice od Grigorova - ale ich zdobycie nie jest prostą sprawą. Szczególnie w okresie gdy prawosławni mają święta

 

A w czasie kiedy negocjacje trwają, wziąłem się za inne rzeczy. Przykleiłem zbiorniki paliwa i świece dymne, dodałem uchwyty z drutu miedzianego, a też wnerwiłem się i skleiłem kosz na drobiazgi - kleiłem rozpuszczalnikiem nitro fragmenty wyciągniętej ramki wtryskowej. Zwróćcie proszę uwagę, jak ładnie prezentują się koła od PST (jeszcze nie przyklejone na stałe). Tak to wygląda teraz:

 

hull05.jpg

 

hull06.jpg

 

hull07.jpg

 

hull08.jpg

 

Mam nadzieję, że się podoba, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to za 2AP bez wiezy? Jakies pomysly?

 

Pawel

 

PS. Wybaczcie, ze bez polskich znakow, ale wyjatkowo z Niemiec pisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tę" - konkretną wieżę. Koszmarny odlew, nie, że całkiem bez wieży. Po prostu skoro posunąłeś się do takich ingerencji jak przeszczep wanny (której nie widać) to szkoda to skopać takim glutem, który widać. Może tak od podstaw... z cienkiego polistyrenu, może zainwestować w BTR'a np.60, BRDM'a np.2 (z modelarskiego szrotu jeśli nie nowego np. ICM), może Koledzy zrobią żywiczny klon z przyzwoitszego zestawu? Zrobisz jak zechcesz. W każdym razie wieży BPU "to" nie przypomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje - jak juz to juz. W takim razie prosba do kolegow - czy ktos by moze mial taka wieze na zbyciu, tak jak kolega Gerd napisal? A ja bym ja wtedy uzupelnil o detale typowe dla TOPASa i sprawa by byla zalatwiona. Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Witam ponownie!

 

Rok minął, a robota stoi. Jeśli chodzi o wieżę, to trochę ją poprawiłem i myślę, że będzie dobrze. Ale załatwiły mnie gąsienice. Już się grzałem na fotorawione od Grigorowa, ale się okazało, że Grigorow się na mnie wypiął i nie chce mi sprzedać takich gąsienic, a próbowałem różnych sposobów! Czy któryś z kolegów ma może jakiś pomysł, skąd wziąć względnie porządne gąsienice do PT-76 w skali 1:72? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z kolegów ma może jakiś pomysł, skąd wziąć względnie porządne gąsienice do PT-76 w skali 1:72?

 

"Najprościej" będzie przeszczepić zewnętrzną stronę od ACE choć nie mam pewności czy wymiarowo będą pasować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wiadomość! Też o tym myślałem, ale model ACE także nie jest taki łatwy do dostania, z tego co patrzyłem. Chyba żeby ktoś miał? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Nadal, gdyby ktoś miał odpowiedni zestaw, proszę o kontakt. Z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.